MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Adıyaman Araç Kiralama

Adıyaman'a Yola Çık


Adıyaman’da bir gün


Görkem ve gizemin, estetik ve tarihin buluştuğu Nemrut Dağı, Adıyaman’da geçireceğiniz günün zirve noktası olacak. Ancak şehirde görecekleriniz Nemrut’la sınırlı değil. Kommagene Krallığı’nın izlerinin her köşede karşınıza çıkacağı kentte araç kiralama işlemini yapmak, keyifli bir gün geçirmek için yapmanız gereken ilk şey. Araç kiralama işlemini Avis Adıyaman rent a car ofisinden hemen gerçekleştirebilirsiniz. Adıyaman araç kiralama işleminin ardından şehirde yaşayanlardan aldığımız önerilerle nereleri göreceğinize karar verebilirsiniz. Adıyaman’da ne yenir? Adıyaman’ın tarihi yerleri nerelerdir gibi soruların yanıtlarıyla planınızı yaptıktan sonra heyecanlanmaya başlayabilirsiniz.

Adıyaman’da kahvaltı mekânları

Adıyamanlıların kahvaltı için ilk önerisi Lena Cafe. Yöresel lezzetlerden oluşan serpme kahvaltısı oldukça beğenilen mekânın taze sac ekmeği ve gözlemesi de nefis.
Bol çeşitli serpme kahvaltısıyla Kahveland de günün ilk öğünü için tercih edebileceğiniz bir durak. Aynı zamanda şehrin en sevilen kahvecisi olan mekânın tatlıları da beğeniliyor.

Adıyaman’ın tarihi yerleri


Adıyaman denince akla gelen ilk yer Nemrut Dağı. Şehrin bu doğa harikası ile arasındaki mesafeyi görünce araç kiralama işlemini yaptığınıza oldukça memnun olacaksınız. Şehir merkezine yaklaşık 80 km uzaklıktaki dağ, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nden yer alan özel bir nokta. Tam adı Nemrut Dağı Milli Parkı olan bölge, dağın yanı sıra Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü ve Yeni Kale’yi de kapsıyor.

Karakuş Tümülüsü, geçmişte bölgeye hâkim olan Kommagene kraliyet ailesinin kadınlarına ait mezarlara ev sahipliği yapıyor. Girişindeki 21 m uzunluğundaki anıtın MÖ 1. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Dağın en etkileyici noktasıysa Kral Antiochos, tanrı, tanrıça, aslan ve kartal heykellerinin bulunduğu teraslar. 7 metre yüksekliğindeki taş heykellerin arasında dolaşmanın yaratacağı hissi tarif etmek kolay değil. Ancak sizi Nemrut Dağı’nda unutamayacağınız bir deneyimin beklediğini söyleyebiliriz.
Nemrut Dağı’nın ardından rotanızı Cendere Köprüsü’ne çevirebilirsiniz. Kâhta Çayı’nın bir kolu olan Cendere Çayı üzerindeki köprü 2. yüzyılda inşa edilmiş. Bu güzel köprüyü gördükten sonra Kommagene Krallığı’na ait Yeni Kale’de gezinizi sonlandırabilirsiniz.

Lezzetli bir mola

Yemek molası için Hotel Euphrat Nemrut’un restoranı Meras’ı tercih edebilirsiniz. Nemrut Dağı Milli Parkı’na yaklaşık 9 km uzaklıktaki otele ait restoranın şehre özgü yemeklerinden, özellikle de pidelerinden övgüyle bahsediliyor.
Milli parka yaklaşık 55 km uzaklıktaki Neşet’in Yeri de Adıyamanlıların önerdiği bir diğer lezzet durağı. Kâhta Çayı manzarasıyla ünlü mekânda en çok alabalık ve Adıyaman pilavı tercih ediliyor.

Keşfe Devam

Kommagene’nin en önemli şehirlerinden biri olan Perre, mutlaka görmeniz gereken antik kentlerden biri. Perre, Euphrat Nemrut Oteli’ne 73, Neşetin Yeri’ne 39 km uzaklıkta.
Tarihi kentin ardından yaklaşık 11 km uzaklıktaki Haydaran Kaya Mezarları’na doğru ilerleyebilirsiniz. Güneş Tanrısı Helios ile Kommagene Kralı Antiochos’un tokalaştığı kabartma, mezarın en dikkat çekici parçası.
Palanlı Mağarası, Haydaran’a 10 uzaklıkta. Gizemli bir atmosfere sahip mağarada Paleolitik döneme ait olduğu düşünülen geyik figürünü görmeyi ihmal etmeyin.

Akşam keyfi

Akşam yemeği için Adıyamanlılar Hanımeli Restoran’ı öneriyor. Mekân, sarma beytisi ve mantısıyla şehirdeki en popüler lezzet duraklarından biri. Adıyaman’a özgü lezzetlerden biri olan döğmeç ile Faik Usta’da tanışabilirsiniz. Mekânın tandır kebabı ve peynirli helvası da oldukça övülüyor. Konuklarına şık bir akşam yemeği sunan Loophole Restoran ise etleriyle iddialı bir mekân. Yemeğin ardından mekânın lezzetli suflesini denemeyi unutmayın.

Adıyaman’da gece hayatı


Bozdoğan Otel’in barı günün yorgunluğunu atabileceğiniz yerlerin ilki. Adıyamanlıların ferah ortamı nedeniyle tercih ettiği Hotel Grand İsias’ın barı da geceye devam etmek için tercih edebileceğiniz bir diğer adres.

Adıyaman oto kiralama

Avis Adıyaman rent a car ofislerinden araç kiralama işlemini yapmak şehrin güzelliklerini daha kolay ve hızlı bir şekilde keşfetmenizi sağlayacak. Adıyaman araç kiralama işlemi için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.
Avis Araç Kiralama Adıyaman Ofisleri
Havalimanı ofisi adres: Adıyaman Havalimanı
Telefon: (0530) 142 4353
Şehir ofisi: Gölbaşı Karayolu Ford Plaza Giriş
Telefon: (0416) 223 3300
www.avis.com.tr

Adresler

Lena Kahvaltı & Cafe: Altınşehir Mah. Konukoğlu Cad. No: 18 Adıyaman
Kahveland: Altınşehir Mah. Gökkuşağı Cad. No: 1/C Adıyaman
Nemrut Dağı Milli Parkı: Kâhta Adıyaman
Meras Restoran: Karadut Köyü Nemrut Dağı Kâhta Adıyaman
Neşetin Yeri: Yeni Mah. Baraj Sahili Kâhta Adıyaman
Perre Antik Kenti: Örenli Mah. Adıyaman
Haydaran Kaya Mezarları: Taşgedik Köyü Adıyaman
Palanlı Mağarası: Palanlı Köyü Adıyaman
Hanımeli Restoran & Cafe: Eskisaray Mah. Gölbaşı Cad. 216. Sok. Adıyaman
Faik Usta: Hocaömer Mah. Atatürk Cad. 88. Sok. No: 5 Adıyaman
Loophole Cafe & Restoran: Yeni Sanayi Mah. Haydar Efendi Cad. No: 432/A Adıyaman
Hotel Grand İsias: Atatürk Bulvarı No: 220/A Adıyaman
Bozdoğan Otel: Atatürk Bulvarı No: 108 Adıyaman