MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Aksaray Araç Kiralama

Aksaray'a Yola Çık


Aksaray’da bir gün


Ihlara Vadisi’nin giriş kapılarından biri olan Aksaray’da bir güne başlarken listenizin ilk sırasında bir araç kiralamak olmalı. Aksaray’da araç kiralama işleminden sonra yerel halktan aldığımız önerileri değerlendirerek planınızı yapabilirsiniz. Aksaray’da ne yenir? Aksaray’ın tarihi yerleri nerelerdir gibi soruların yanıtlarıyla daha keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Aksaray’da kahvaltı mekânları

The Garden Bistro, şehrin en şık mekânlarından biri ve lezzetli seçenekleriyle Aksaraylıların beğenisini topluyor. Özellikle Akdeniz kahvaltısı ve bol sebzeli İspanyol omleti öneriliyor. Mado’nun serpme kahvaltısıyla da güne keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz.

Aksaray’da gezilecek yerler


Aksaray merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktaki Selime kasabası, Ihlara Vadisi’nin bitiş noktası. Kapadokya’nın uzantısı olan bölge peri bacaları, kiliseler ve kervan yoluyla eşsiz bir atmosfere sahip.
Selime geçmişte kervanların soluklandığı bir bölgeydi. Burada bulunan katedral de soluklananların ibadetlerini yapabilmesi için inşa edilmişti. Bizanslılara ait katedral ayrıca bölgenin din adamı yetiştiren önemli noktalarından biriydi. Kaya oymalarıyla görenleri büyüleyen yapı, kasabadaki gezinizin başlangıç noktası olabilir. Katedralin ardından peribacalarındaki barınakları, kiliseleri ve kaya mezarlarını gezebilirsiniz.

Aksaraylılara göre Selime’ye yaklaşık 15 km uzaklıktaki Güzelyurt bir sonraki durağınız olmalı. Eski bir Rum köyü olan Güzelyurt, 1923’de Türkiye-Yunanistan arasında gerçekleşen nüfus mübadelesi sonrası bu kimliğini kaybetti. Ancak Rumlara ait evler sebebiyle kartpostallık bir güzelliğe her zaman sahip oldu.

Lezzetli bir mola


Güzelyurt’un tarihi evlerini gezdikten sonra Kapadokya Ihlara Konakları’nda mola verebilirsiniz. Otantik bir atmosferde yöresel yemekler tadabileceğiniz mekânda geziniz için enerji depolayabilirsiniz.

Şerbetli peynirli pide, şehir mutfağının en meşhur yemeklerinden biri. Aksaraylıların mutlaka tadına bakmanızı tavsiye ettiği bu lezzet için gitmeniz gereken adres Kurtuluş Pide. Güzelyurt’a 37 km uzaklıktaki mekânda pidenizin yanına közlenmiş biber söylemeyi de ihmal etmeyin.

Keşfe Devam


Molanın ardından gezinize şehir merkezindeki Zinciriye Medresesi’nde devam edebilirsiniz. 14. yüzyılda Karamanoğullarının inşa ettiği ve 1969’tan bu yana Aksaray Müzesi olarak kullanılan yapı, hem koleksiyonu hem de mimarisiyle görülmeye değer.
Aksaray Müzesi’nde bölgedeki kazı çalışmalarında bulunan kalıntılar ile Aksaray ili çevresinden derlenmiş süs eşyalarının, kıyafetlerin ve silahların sergilendiği geniş koleksiyonu inceleyebilirsiniz.
Aksaray’ın sembollerinden biri olan Eğri Minare bir Selçuklu yapısı. Kesin tarihi bilinmese de buranın 13. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Eğri bir görünüme sahip olduğu için bu isimle anılsa da tuğladan yapıldığı için halk arasında Kızıl Minare olarak da anılıyor.

Akşam keyfi

Ağaçlı Turistik Tesisleri’nin bir parçası olan Ağaçlı Restoran, ferah ortamı ve lezzetli et yemekleriyle popüler bir mekân. Aksaraylıların menüsünden sizin için seçtikleri lezzetler alinazik ve yahni.
Et sevenlerin beğeneceğini düşündüğümüz Kervansaray Kebapçısı akşam yemeği için bir diğer alternatif. Karışık kebabı ve sac kavurması çok övülen restoran, mezeleriyle de iddialı.

Aksaray’da gece hayatı


Şehirde gece hayatına genellikle lüks oteller yön veriyor. Grand Saatçi Otel ve Grand Altuntaş Otel günün sonunda içkinizi yudumlayabileceğiniz iki adres.

Aksaray oto kiralama

Avis Aksaray ofisinden araç kiralamak şehrin güzelliklerini daha kolay ve hızlı bir şekilde keşfetmenizi sağlayacak. Aksaray’da oto kiralama işlemi için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.
Avis Araç Kiralama Aksaray Ofisi
Adres: Hacı Hasanlı Mah. 5744 Sok. No: 4/C Aksaray
Telefon: (0382) 213 0506
www.avis.com.tr

Adresler

Mado: Taşpazar Mah. Ebulfeyz Elçibey Cad. No: 29/A Aksaray
The Garden Bistro & Cafe: Taşpazar Mah. 32. Cad. No: 44/2 Aksaray
Güzelyurt Evleri: Güzelyurt Aksaray
Kapadokya Ihlara Konakları Restoran: Akrapol Sok. Güzelyurt Aksaray
Kurtuluş Pide: Kurtuluş Mah. 3872. Sok. Aksaray
Zincir iye Medresesi: Zincirli Mah. Aksaray
Aksaray Müzesi: Hacılar Harmanı Mah. Konya Cad. 5. Bulvar No: 16 Aksaray
Eğri Minare: Sofular Mah. Aksaray
Kervansaray Kebapçısı: Taşpazar Mah. Ebulfeyz Elçibey Cad. No: 53 Aksaray
Ağaçlı Restoran: Ankara Adana Asfaltı Nevşehir Kavşağı Aksaray
Grand Saatçi Otel: Turizm Cad. Valilik Yanı Aksaray
Grand Altuntaş Otel: Zafer Mah. Ihlara Cad. No: 150 Aksaray