MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Antakya Araç Kiralama

Antakya'ya Yola Çık


Antakya’da bir gün


Antakya, yıllar boyunca bir arada barış içinde yaşayan halklarla çokkültürlülüğün sembol kentlerinden biri oldu. Bunun ödülünü de zengin bir mimari ve mutfağa sahip olarak aldı. Ortadoğu’nun en etkileyici şehirlerinden biri olan Antakya’da sizi büyülü bir yolculuk bekliyor. Bu yolculuğa çıkmak için bir araba kiralamak en pratik seçenek. Bu sebeple Antakya araç kiralama işlemini güne başlarken yapmanızı öneririz. Araç kiralama işlemlerinizi Avis Antakya rent a car ofisinden kolayca yapabilirsiniz. Antakyalıların bir gününüzü planlamanıza yardımcı olacak önerilerine de mutlaka göz atın! Antakya’da ne yenir? Antakya’nın tarihi yerleri nerelerdir gibi sorulara verdikleri yanıtlarla şehirde unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Antakya’da kahvaltı mekânları


Savon Hotel, 1860’larda zeytinyağı ve sabun imalathanesi olarak inşa edilmiş tarihi bir binada hizmet veriyor. Şehrin mimari karakterini yansıtan Savon, Antakyalıların kahvaltı için ilk önerisi oldu. Otelin geniş avlusunda Hatay mutfağına ait lezzetleri tadarak güne iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.
Antakya’nın kahvaltıcılarıyla bilinen Karaksı Köyü de güne merhaba demek için tercih edebileceğiniz bir yer. Doğayla iç içe olacağınız Karaca Kahvaltı Evi’nde zeytin salatası, zahter, sac kavurma ve tuzlu yoğurtla harika bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Antakya’nın tarihi yerleri


Kahvaltının ardından sizi özel bir yolculuğun beklediğini söyleyelim. Bu eşsiz mekanların arasındaki mesafeyi gördüğünüzde araç kiralama işlemi yaptığınıza çok memnun olacaksınız. İstikamet yaklaşık 30 km uzaklıktaki Vakıflı Köyü, ancak önce Antakyalıların görmenizi önerdiği iki yerde mola vermelisiniz. İlk durak, şehir merkezine 18 km uzaklıktaki St. Simon Manastırı. 6. yüzyılda inşa edilen manastıra giderken rüzgârgüllerinin size yol boyunca eşlik edeceğini hatırlatalım. Manastıra vardığınızdaysa muhteşem bir manzara sizi karşılayacak. Gezinizi tamamladıktan sonra buradaki kafede soluklanabilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.
St. Simon’un ardından, 9 km uzaklıkta şehrin Musa Ağacı’nı görebilirsiniz. 3 bin yıldan daha yaşlı olan ağaç, birçok efsaneye konu olmuş. Bunların en bilineniyse Hz. Musa ile ilgili. Efsaneye göre Hz. Musa, Musa Dağı’na doğru yola çıkar. Hıdırbey Köyü’nde bugün ağacın bulunduğu noktada susadığı için mola verir. Dereye inmeden önce bastonunu yere saplar. Su içip döndüğünde bastonunun bir çınar ağacı filizine dönüştüğünü ve yeşerdiğini görür. Günümüzde Antakya’nın simgelerinden biri olan Musa Ağacı’nı görmeden şehirden ayrılmamalısınız. Yemek öncesi son durak Vakıflı. Türkiye’nin son Ermeni köyü olan Vakıflı; portakal ağaçları, tarihi evleri ve yöresel lezzetleriyle özel bir yer. Organik tarım ürünleri, likör, şarap ve balı meşhur olan köyden ayrılmadan önce küçük dükkânlara göz atmayı unutmayın. Vakıflı’ya yaklaşık 8 km uzaklıktaki Titus Tuneli de gezinizin ilginç bölümlerinden biri olabilir.

Lezzetli bir mola

Vakıflı’ya 11 km uzaklıktaki Doğa Turistik Tesisleri, Antakyalıların öğle yemeği için ilk tavsiyesi oldu. Doğa’nın tepsi kebabı, sac oruğu ve kekikli salatası mutlaka denenmeli. Antakyalılar mezelerden de övgüyle bahsediyor.
Şehre özgü yemekleriyle meşhur Sultan Sofrası ikinci seçenek. Vakıflı’ya 27 km uzaklıktaki mekânın menüsünde Antakya mutfağına ait birçok lezzet bulunuyor. Antakyalılar menüden sizin için kabak borani, mumbar ve oruğu seçti. Sultan Sofrası’na sadece 1 km uzaklıkta bulunan Affan Kahvesi, tatlı ve kahve molası için düşünülebilir. Haytalı tatlısını özellikle denemenizi öneririz.

Keşfe Devam


Yemeğin ardından şehre dönmek isterseniz merkezde gezinize St. Pierre Kilisesi’nden başlamalısınız. Gördüğünüzde sizlere iyi ki araba kiralamışım dedirtecek, dünyanın ilk mağara kiliselerinden biri olan St. Pierre’i gördükten sonra Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi’yle gezinize devam edebilirsiniz.

Antakyalılara göre Antik Çağ’a ait eserler ve dünya çapında değerli mozaik koleksiyonuyla dikkat çeken Hatay Arkeoloji Müzesi bir sonraki durağınız olmalı. Şehrin köklü tarihini yakından tanıma imkânı sunan müzeden sonra gezinizi Uzun Çarşı’da sonlandırabilirsiniz çünkü Antakya’ya veda etmek için buradan daha doğru bir yer olamaz. Antakya kültürünün yaşatıldığı tarihi çarşı baharat, el işleri, peynir, tatlı, Samandağı ipeği gibi şehre ait ürünlerin satıldığı egzotik bir yer. Kapalıçarşı’ya benzetilen çarşı, Antakya’nın ruhunu hissedebileceğiniz özel köşelerden biri.

Akşam keyfi


Antakya, Ortadoğu’nun en zengin mutfaklarından birine sahip. Antakya araç kiralama işlemini yapsanızda bu pek çok eşsiz lezzetin bulunduğu bu mutfağın tamamını kısa zamanda deneyimlemek oldukça zor. Bu şehirde yaşamış ya da yaşamayı sürdüren kültürlere ait çok sayıda lezzetin harmanlandığı Antakya mutfağı, şehre gelmek için güçlü nedenlerden biri. Bu zengin mutfağı keşfetmek için Antakyalıların önerdiği Sveyka Restoran, akşam yemeği için harika bir seçenek. Vişne kebabı gibi özel bir lezzeti tadabileceğiniz Sveyka’nın sucuk roll’u ve tabulesi de Antakyalılara göre şehrin en iyileri arasında. Şarap menüsü de yemekleri kadar iddialı olan mekânın atmosferi de oldukça etkileyici.
Antakya mutfağının özel lezzeti kaz başı da akşam yemeği için ilginç bir seçim olabilir. Leban Teras Restoran, Antakya’da kaz başı yemek için en doğru yerlerden biri. Mekân mezeleriyle de iddialı.

Antakya'da gece hayatı

Böylesine harika bir günü erken bitirmek istemeyenler için Antakyalıların iki önerisi var. Barudi ve Antakya Evi Pub, içkinizi yudumlayıp günün yorgunluğunu atabileceğiniz adresler. Kış aylarında şehre gelecekler mutlaka Bade’nin sıcak şarabını denemeliler. The Liwan Hotel’in barıysa canlı müzik dinlemek ya da dans etmek isteyenlerin mekânı.

Antakya'da oto kiralama

Antakya Avis rent a car ofisinden araç kiralama işlemini yapmak şehri daha kolay keşfetmenizi sağlayacak. Antakya oto kiralama işlemi için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.
Avis Araç Kiralama Antakya Ofisi
Adres: Yavuz Selim Cad. Kimyon 2 Apt. No: 3/B Antakya Hatay
Telefon: (0326) 214 1905
www.avis.com.tr

Adresler

Savon Hotel: Kurtuluş Cad. No:192 Antakya Hatay
Karaca Kahvaltı Evi: Aksaray Mahallesi, Yavuz Sultan Selim Cad. Antakya Hatay
St. Simon Manastırı: Samandağı Antakya Hatay
Musa Ağacı: Hıdırbey Köyü Samandağı Antakya Hatay
Titus Tüneli: Kapısuyu Samandağ Hatay
Doğa Turistik Tesisleri: Samandağ Yolu Üzeri Batıayaz Yol Kavşağı Yaylıca Beldesi Antakya Hatay
Sultan Sofrası: İstiklal Cad. No: 20/A Antakya Hatay
Affan Kahvesi: Güllü Bahçe Mah. Kurtuluş Cad. No:42/A Antakya Hatay
Hatay Arkeoloji Müzesi: Cumhuriyet Mah. Gündüz Cad. No: 1 Antakya Hatay
Uzun Çarşı: Uzun Çarşı Cad. Antakya Hatay
Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi: Hürriyet Cad. No: 14 Antakya Hatay
Sveyka Restoran: Kurtuluş Cad. No: 58 Antakya Hatay
Leban Teras Restoran: Zenginler Mah. Gazipaşa Cad. No: 5 Antakya Hatay
Antakya Evi Bistro & Pub: Silahlı Kuvvetler Cad. No: 3
Barudi: Silahlı Kuvvetler Cad. Antakya Hatay
Bade: Zenginler Mah. Gazipaşa Cad. Antakya Hatay
The Liwan Hotel Bar: Güllü Bahçe Mah. Silahlı Kuvvetler Cad. Antakya Hatay