MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Çorum Araç Kiralama

Çorum'a Yola Çık


Çorum’da bir gün


Hitit İmparatorluğu’nun başkenti Hattuşaş’ın bulunduğu Çorum’da tarihle dolu bir gezi sizi bekliyor. Bir araç kiralamak geziniz sırasında size oldukça zaman kazandıracak. Çorum’da araç kiralama adımını attıktan sonra plan yapmaya başlayabilirsiniz. Çorum’da ne yenir ya da Çorum’un tarihi yerleri nerelerdir gibi sorulara yerel halktan aldığımız yanıtlar gezinizi planlarken işinizi kolaylaştıracak.

Çorum’da kahvaltı mekânları


Haznedar Sofrası, Çorum köylerinden getirdiği ürünlerle zengin bir açık büfe oluşturuyor. Güne daha otantik bir ortamda başlamak isteyenler Çorumluların bir diğer önerisi olan Kah’ve Orman’ı tercih edebilirler. Serpme kahvaltısı çok beğenilen mekânın kahvesi de oldukça lezzetli.

Çorum’un tarihi yerleri


Çorumlulara göre günün ilk durağı 1988’de milli park ilan edilen Boğazköy-Alacahöyük bölgesi olmalı. Hitit İmparatorluğu’nun başkenti olan bölge şehir merkezine yaklaşık 90 km uzaklıkta.
Yazılıkaya Tapınağı, milli parkın en ilgi gören yapısı. Arkeologların MÖ 16. yüzyıldan bu yana kullanıldığını keşfettiği yapı son şeklini 19. yüzyılda duvarlarına eklenen figürlerle almış. O dönemden sonra bölgenin önemi daha da artmış. Tapınakta tanrı, tanrıça ve çok sayıda hayvan figürü bulunuyor. Hitit Kralı ve ailesinin küllerinin bulunduğu iddia edilen tapınak gizemli atmosferiyle sizi geçmişe doğru bir yolculuğa çağırıyor.

Yazılıkaya’nın ardından milli parka dâhil olan Hattuşaş Antik Kenti’ne gitmelisiniz. Hattuşaş, Anadolu tarihindeki en önemli medeniyetlerden biri olan Hititlerin başkentiydi. Aşağı Şehir ve Yukarı Şehir olarak ikiye ayrılan Hattuşaş’ta, özellikle Yukarı Şehir surları üzerindeki kapıları görmelisiniz. Kapıların ardından Büyük Tapınak’ı görmenizi tavsiye eden Çorumlulara göre, Boğazköy-Alacahöyük Milli Parkı’nı gezmeden şehirden ayrılmamalısınız. Hattuşaş Antik Kenti’nde Hititler sonrası döneme ait izler de görülebilir. Bölgede Friglere ait kalıntıların yanı sıra, Galat, Roma ve Bizans’tan kalan parçalar da ilginizi çekebilir.

Lezzetli bir mola

Hititlerin başkentinde geçirdiğiniz saatlerin ardından 1 km uzaklıktaki Aşıkoğlu Restoran’da mola verebilirsiniz. Aynı isimli otelin restoranı olan mekânda Çorumlulara kulak verip sac kavurma ya da pide deneyebilirsiniz.
Boğazköy-Alacahöyük Milli Parkı’na yaklaşık 40 km uzaklıktaki Tavuk Dünyası, şehir merkezine giderken yol üstünde karşınıza çıkacak. Şık atmosferiyle tercih edilen mekânın dağ kekikli tavuğundan övgüyle bahsedildiğini belirtelim. Meksika usulü dana bonfile de menüdeki iddialı lezzetlerden biri.

Keşfe devam

Yedi Sekiz Hasan Paşa tarafından yaptırılan 27,5 m yüksekliğindeki Çorum Saat Kulesi, şehir merkezinde yer alıyor. Kentte görülmeye değer bir diğer yapı da Selçuklulara ait Çorum Kalesi. Evliya Çelebi’nin, Sultan Kılıçaslan tarafından yapıldığını söylediği kale 16. yüzyılda inşa edilmiş.
Çorum Ulu Cami’nin de 12. ya da 13. yüzyıla ait olduğu düşünülüyor. Yapının, Selçuklu Sultanı III. Alâeddin Keykubad’ın azat ettiği kölesi tarafından yaptırıldığına dair bir görüş olsa da bu bilgi net değil. Murad’ı Rabi Camisi olarak da bilinen yapıyı gezdikten sonra geniş avlusunda soluklanmak isteyebilirsiniz.

Akşam keyfi


Şehir manzarası ve şıklığıyla Çorum’un en gözde lezzet duraklarından biri olan New York Restoran, Dalgıçlar Otel’de hizmet veriyor. Türk ve dünya mutfağına ait lezzetlerden oluşan menüsüyle beğeni toplayan mekânın favori yemekleri hünkârbeğendi ve dana straganof.
Anitta Otel’in restoranı Panku Roof da güzel manzarası ve teras keyfiyle öne çıkan bir adres. Çorumluların sac tavasını önerdiği mekânda canlı müzik performanslarına da rastlanıyor.

Çorum’da gece hayatı


Geceye akşam yemeğini yediğiniz otelde devam edebilirsiniz. Anitta Otel’in barı ve Dalgıçlar Otel’deki London Pub, içkinizi yudumlayıp keyifli şarkılar dinleyeceğiniz mekânlar.

Çorum Oto Kiralama

Avis Çorum ofisinden araç kiralamak şehrin güzelliklerini daha kolay ve hızlı bir şekilde keşfetmenizi sağlayacak. Çorum’da oto kiralama işlemi için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.
Avis Araç Kiralama Çorum Ofisi
Adres: Çepni Mah. İnönü Cad. No: 56/A Çorum
Telefon: (0364) 213 2847
www.avis.com.tr

Adresler

Haznedar Sofrası: Gazi Cad. No: 125 Çorum
Kah've Orman: Çorum Samsun Yolu 5. km Çorum
Boğazköy-Alacahöyük Tarihi Milli Parkı: Boğazkale Çorum
Aşıkoğlu Restoran: Boğazkale Çorum
Tavuk Dünyası: Ocaklı Tesisleri Sungurlu Çorum
Çorum Saat Kulesi: Yeniyol Mah. İnönü Cad. Çorum
Çorum Kalesi: Kale Mah. Çorum
Çorum Ulu Cami: Çöplü Mah. Çorum
New York Restoran: Bahabey Cad. No: 15 Çorum
Panku Roof: Çepni Mah. İnönü Cad. No: 80 Çorum
London Pub: Bahabey Cad. No: 15 Çorum