MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Erzincan Araç Kiralama

Erzincan'a Yola Çık


Erzincan’da bir gün


Tunç Çağı’ndan günümüze pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, İpek Yolu’nun üzerinde bulunan Erzincan kültürel ve ticari olarak her zaman canlı bir şehirdi. Zamanda yolculuğa hazırsanız Erzincan’da araç kiralama işleminin ardından yola koyulabilirsiniz.
Şehir sakinlerine sorduk; Erzincan’da ne yenir, Erzincan’ın tarihi yerleri nerelerdir ve gezilecek yerler listesinde nerelere öncelik verilmelidir?

Erzincan’da kahvaltı mekânları

Kahvaltı denince Erzincanlıların ilk aklına gelen mekân Cafetelli Cafe. Erzincan’ın lezzet ve muhabbet durağı olarak tanınan Cafetelli su böreği, tereyağlı omleti ve zengin kahvaltı tabağıyla tüm gün ihtiyacınız olacak enerjiyi sunuyor. Hem karnım hem gözüm doysun diyenlerdenseniz, Kılıçoğlu’nun serpme kahvaltısını denemenizi öneririz.

Erzincan’da gezilecek yerler


Ziyaret edilmesi gereken yerler listesinin ilk sırasında muhteşem doğasıyla Kemaliye geliyor. Eski bir Ermeni yerleşim yeri olan Kemaliye, Grand Canyon'dan sonra dünyanın ikinci büyük karanlık kanyonuna sahip.

Doğa sporlarına meraklıysanız rafting, bot safari, kano ve pek çok sportif aktivite için Kemaliye doğru adres. Biraz daha sakin bir gün geçirmek istiyorum diyenlerdenseniz Karanlık Kanyon’da düzenlenen tekne turlarına katılmanızı öneririz. Yaklaşık 2 saat süren tekne turuyla kanyonun muhteşem yapısını keşfedebilirsiniz.
Kemaliye’de Karanlık Kanyon’un ardından mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer Kadıgölü. Yeşillikler arasında yer alan Kadıgölü doğal su kaynaklarından oluşuyor. Huzur dolu saatler geçirebileceğiniz bu doğal cennete gelmişken Orta Cami’yi görmeden dönmeyin. 17. veya 18. yüzyıla ait olduğu düşünülen Orta Cami aynı zamanda Erzincan’ın en büyük camisi.

Lezzetli bir mola

Sanırım biraz acıkmaya başladık. Erzincanlılar özellikle keşkek için Kadı Sofrası’nı öneriyor. Kadı Sofrası’nın leziz kavurmasının da tadına bakabilirsiniz. Güveçte kaşarlı alabalık içinse rotanızı samimi bir atmosfere sahip Kemah Alabalık Tesisi’ne çevirebilirsiniz.

Keşfe devam

Yemeğin ardından şehri keşfetmeye devam ediyoruz. Bu kez durağımız il merkezine yaklaşık 52 km uzaklıkta olan Kemah. Yontma Taş Devri’nden günümüze yerleşim alanı olarak kullanılan bu şirin yerde görmeniz gereken en önemli yapı Kemah Kalesi. Kayalıklar üzerine kurulmuş kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmese de Hititler tarafından yapıldığı düşünülüyor. Kale aynı zamanda Osmanlı döneminde de kullanılmış, hatta iç kısmında bir mahalle oluşturulmuş. Gezinizde bu evlerin kalıntılarını da görebilirsiniz.
Kemah gezisinde göreceğiniz bir diğer önemli tarihi yapı ise Melik Gazi Türbesi. Fırat Nehri kıyısındaki tepede bulunan türbe, 1071-1228 tarihleri arasında bölgeye egemen olan Mengücek Beyliği dönemine ait. Türbede Mengücek Beyliği döneminde yaşayan Sultan Melik’in mumyası bulunuyor.
Şehre gelen ziyaretçilerin uğrak yerlerinden bir diğeri Erzincan Müzesi. Arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği Erzincan Müzesi, 1986 yılından bugüne ziyaretçilere açık. Müzede tarih öncesi çağlara ve Anadolu beyliklerine ait çok sayıda değerli parçayı bir arada görebilirsiniz.

Akşam keyfi

Akşam yemeğinizi şehir manzarası eşliğinde şık bir terasta yemek isterseniz Erzincanlıların önerisi Alemdar Restoran. 200 kişi kapasiteli restoran konuklarına Türk ve dünya mutfağına ait zengin bir menü sunuyor.
Grand Simay Hotel Restoran, teras keyfi vadeden bir diğer alternatif. Oldukça geniş bir menüye sahip olan restoran, mezeleri ve fıstık kebabıyla dikkat çekiyor.

Erzincan’da gece hayatı


Akşam yemeğinin ardından kendinizi halen enerjik hissediyor ve geceyi biraz daha uzatmak istiyorsanız Eriza Hotel’in terasını ziyaret edebilirsiniz. Canlı müzik ve şehir manzarası sunan Eriza Hotel, günü keyifli sonlandırmak için iyi bir seçim.

www.avis.com.tr

Adresler

Cafetelli: Fevzipaşa Cad. Sanayi ve Ticaret Odası Altı No: 4 Erzincan
Kılıçoğlu: Ordu Cad. PTT Karşısı, Barış Manço Parkı Erzincan
Kadıgölü: Kemaliye Erzincan
Orta Cami: Kemaliye Erzincan
Taşdibi Cami: Kemaliye Erzincan
Kadı Sofrası: Taşdibi Mah. Müftü Sok. Kemaliye Erzincan
Kemah Alabalık Tesisi: Refahiye Kemah Yolu, Cirgişin Mah. Kemah Erzincan
Kemah Kalesi: Kemah Erzincan
Melikgazi Türbesi: Kemah Erzincan
Erzincan Müzesi: Atatürk Mah. 75.Yıl Kültür Merkezi Erzincan
Hotel Grand Alemdar Restoran: Fevzipaşa Cad. Terzibaba Cami Karşısı Erzincan
Grand Simay Hotel Restoran: Halitpaşa Cad. No: 53 Erzincan
Eriza Boutique Otel Teras Bar: Kızılay Mah. 13 Şubat Cad. Erzincan