MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

İstanbul Araç Kiralama

İstanbul Avrupa'ya Yola Çık


İstanbul Avrupa Yakası’nda bir gün
Kalabalık, heyecan, hareket ve güzellik bakımından eşi benzeri olmayan bir şehirdesiniz. Bu şehrin de kalbinin attığı yerde, Taksim’desiniz. Avrupa Yakası’nın görülmesi gereken yerlerini ve Avrupa Yakası’ndaki lezzet duraklarını gözden geçirerek rotanızı belirleyebilirsiniz. Bize göre Taksim’den başlayacak bir macera Boğaz’da ya da tarihi yarımadada sürmeli. Elbette İstanbul’da maceranın sonu olmadığını hatırlatmaya gerek yok. Daha hızlı bir keşif için İstanbul’u bilenlere Avrupa Yakası’nda görülmesi gereken yerler nerelerdir? İstanbul Avrupa Yakası’nda nerede ne yenir gibi sorular sorduk, aldığımız yanıtları paylaşıyoruz.

İstanbul Avrupa Yakası’nda kahvaltı mekânlarıAvrupa Yakası’nın bohem ve genç semti Cihangir, kahvaltı ve günün ilk kahvesi için doğru bir başlangıç noktası. Journey de Cihangir’in karakterine yakışan ve harika mutfağıyla bilinen özel bir mekân. Tatları bulundukları yerden sofralara taşıyan, organik yerel lezzetleri müşterileriyle buluşturan Journey size özel bir sabah vadediyor. İstanbul’un bu gözde mahallesinde Susam Cafe ve Kahve 6 atmosfer ve lezzet bakımından oldukça iddialı mekânlar.

Bilsak 5. Kat ise muhteşem manzarasıyla İstanbul’daki ilk saatlerinizi unutulmaz bir anıya dönüştürebilir. Lezzette ve tarzda her zaman iddialı olan 5. Kat, yıllardır zevk sahibi İstanbulluların vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor.

İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler
Rotanızı Boğaz’a kıracaksanız Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı ve Boğaziçi Köprüsü ile renklenen keyifli bir yolculuk sizi bekliyor. Sarayları gezmek için fazla vaktinizin olmadığının farkındayız. Fakat bu ihtişamlı yapıların yanından geçerken bazı bilgileri hatırlamak isteyebilirsiniz. I. Abdülmecit’in emriyle 1846-1856 arasında yapılan, II. Abdülhamit dâhil altı padişahın ve Atatürk’ün ikametgâhı olan Dolmabahçe Sarayı’nın mimarı Karabet Balyan. İstanbul’un pek çok köşesine değer katan Balyan ailesinin izini sürmeyi bir başka gezinizin teması haline getirebilirsiniz.

Abdülaziz tarafından bu defa Sarkis Balyan’a yaptırılan Çırağan Sarayı da imparatorluk tarihinin dönüşümüne tanıklık etmiş özel bir yapı. 1910’da çıkan yangından uzun süre sonra, 90’larda yeniden inşa edilen saray bugün İstanbul’un en lüks otellerinden biri. Çırağan’ı geçtikten sonra İstanbul’un oldukça kalabalık, ulaşması zor ama konumu nedeniyle vazgeçilemeyen Ortaköy’üne gelmiş olacaksınız.

Köprünün kıyısında, muhteşem manzarasıyla meşhur Ortaköy’ün pırlantasıysa Nigoğos Balyan imzası taşıyan Büyük Mecidiye Camii. Ortaköy’ün trafiği her zaman yoğun olmasa burada biraz soluklanın derdik ama vakit kaybetmeden daha sakin bir yerde öğle molası vermek isteyeceğinizi düşündük.

Lezzetli bir mola
İstanbul’un sokakları ve evlerinin güzelliğiyle bilinen eski semtlerinden birinde, Arnavutköy’desiniz. 12.00-14.30 ya da 18.30-23.00 saatleri arasında Arnavutköy’deyseniz, çok özel bir mekân olan Antica Locanda’da İtalyan mutfağının harika örneklerini tadabilirsiniz. Saat kaç olursa olsun balıktan ve manzaradan vazgeçmem diyorsanız, Vira Vira’yı özellikle manzarası için tercih edebilirsiniz. Arnavutköy klasiği nedir diye sorarsanız cevabın “Âdem Baba’da ya da Takanik’te balık yemek” olduğunu söylemek gerek. Yemeğin ardından Arnavutköy’un en popüler buluşma noktalarından biri olan Any’de en azından bir kahve içecek kadar kendinize vakit ayırmayı unutmayın.

Keşfe devam
Boğaz sizi her zaman büyüler ama size en çok nisan ayında, erguvanlarla kucak açar. Baharda İstanbul’daysanız harika kareler yakalayacağınızı bilmelisiniz. Bunun dışında her birinin hikâyesi birbirinden farklı yalılar da başınızı döndürecek. Ortaköy’de Esma Sultan Yalısı’ndan başlayan yolculuğunuza Rumeli Hisarı’na doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkacak Ayşe Sultan Yalısı ile devam edebilirsiniz. İstanbul’daki nadir ahşap mescitlerden 17. yüzyıl yapısı Kayalar Mescidi’ne de alıcı gözle bakmalısınız. Hemen yanındaki, bir 18. yüzyıl yapısı olan Yılanlı Yalı da gözlerinizi kamaştıracak. Emirgân’da 18. yüzyıl eseri zarif Şerifler Yalısı’nı gördüğünüzde, soluklanmak için yeni bir durakta olduğunuzu anlayacaksınız. Yalılardan gözünüzü ayırmalı, Sabancı Müzesi’nin güncel sergisini gezdikten sonra Müzedechanga’nın enfes menüsüne, en azından içecek menüsüne göz atmalısınız. Bir Boğaz klasiği olan Bebek, muhteşem bir konuma ve atmosfere sahip Aşiyan Müzesi, Rumeli Hisarı ve Rumeli Kavağı’na dek Boğaz yoluna serpiştirilmiş sayısız güzellik sizi bekliyor.

Akşam keyfiAkşam için kendinizi gerçekten İstanbul’da hissedeceğiniz mekânları tercih etmelisiniz. İstanbul Modern Restoran bu yerlerden biri. Üsküdar’dan Adalar’a, Sarayburnu’ndan Boğaz’a kadar her yeri kucaklayan bir konuma sahip olan restoranda keyfiniz ikiye, üçe katlanacak. Restorana gitmeniz için müzeyi gezmeniz gerekmiyor.
Tophane-Karaköy-Beyoğlu hattında olduğunuza göre bölgenin diğer olmazsa olmazlarını sıralamak gerek. Karaköy Kemankeş Caddesi’ndeki Lokanta Maya, ince zevklerin peşinden koşanların mekânı. Maya’nın özel menüsünde portakal ve taze kişnişli çiğ levrek, pekmezli uzun pişmiş kuzu incik, otlu polenta ve vişne soslu sakızlı muhallebi gibi lezzetler yer alıyor.

Yeni Lokanta da tıpkı Maya gibi özel bir mekân. Geleneksel Türk lezzetlerini yaratıcı bir biçimde misafirlerine sunan Yeni Lokanta’da yediğiniz herhangi bir şeyi başka bir mekânın menüsünde görmeniz imkânsız. Antakya yoğurduyla servis edilen kuru patlıcanla doldurulmuş mantı, semizotu ve patlıcan salatası ile servis edilen ızgara ahtapot menünün yıldızları arasında.

İstanbul Avrupa Yakası’nda gece hayatı
İstanbul’a gelmeden mutlaka alternatif sanatçı ve grupların sahnesi Babylon’un ve Salon’un programına bakmanızı öneririz. Caz denilince akla gelen ilk mekân olan Nardis de uzun yıllardır bir İstanbul klasiği. İstanbul seyahatinizi Volkswagen Arena ve Zorlu Center’in büyük prodüksiyonlarıyla aynı zamana getirmeye özen göstermeniz harika olur.

Konser gece ve eğlence için cazip bir seçenek gibi gelmiyorsa tercihinizi Boğaz’ın en meşhur kulüpleri olan, dans ve eğlence garantisi sunan Reina’dan ya da Sortie’den yana kullanabilirsiniz.

İstanbul Avrupa Yakası Oto KiralamaAvis Taksim ofisinden araba kiralama işlemlerinizi yaptıktan sonra, bu muhteşem şehrin güzellikleriyle daha pratik bir şekilde tanışabilirsiniz. Taksim’de araç kiralama işlemi için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.
Avis Araç Kiralama Taksim Ofisi
Adres: Gümüşsuyu Mah. Mete Cad. Ayyıldız Apt. No: 12/A Beyoğlu İstanbul
Telefon: (0212) 244 9350
www.avis.com.tr

AdreslerJourney: Akarsu Cad. No: 21/A Cihangir Beyoğlu
Susam Cafe: Cihangir Mah. Susam Sok. No: 11 Beyoğlu İstanbul
Kahve 6: Kılıçali Paşa Mah. Akarsu Cad. Anahtar Sok. No: 13/A Beyoğlu İstanbul
Bilsak 5. Kat: Soğancı Sok. No: 3/5 Cihangir Beyoğlu İstanbul
Dolmabahçe Sarayı: Dolmabahçe Cad. Beşiktaş İstanbul
Çırağan Sarayı: Çırağan Cad. No: 32 Beşiktaş İstanbul
Büyük Mecidiye Camii: Mecidiye Mah. Beşiktaş İstanbul
Antica Locanda: Satış Meydanı Sok. No: 12 Arnavutköy İstanbul
Vira Vira: Arnavutköy 1. Cad. No: 48 Beşiktaş İstanbul
Âdem Baba: Satış Meydanı Sok. No: 2 Arnavutköy İstanbul
Takanik: Birinci Cadde No: 87 Arnavutköy İstanbul
Any: Arnavutköy Mah. Arnavutköy Bebek Cad. No: 71/A Beşiktaş İstanbul
Esma Sultan Yalısı: Ortaköy Mah. Beşiktaş İstanbul
Ayşe Sultan Yalısı: Bebek Mah. Beşiktaş İstanbul
Kayalar Mescidi: Bebek Mah. Cevdet Paşa Cad. No: 131 Beşiktaş İstanbul
Yılanlı Yalı: Bebek Mah. Kayalar Sok. No: 2 Beşiktaş İstanbul
Sabancı Müzesi: Sakıp Sabancı Cad. No: 42 Emirgan İstanbul
Aşiyan Müzesi: Aşiyan Yokuşu Beşiktaş İstanbul
Rumeli Hisarı: Rumelihisarı Mah. Yahya Kemal Cad. No: 42 Sarıyer İstanbul
Rumeli Kavağı: Rumeli Kavağı Mah. Sarıyer İstanbul
İstanbul Modern Restoran: Meclisi Mebusan Cad. İstanbul Modern No: 4 Beyoğlu İstanbul
Lokanta Maya: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Kemankeş Cad. No: 35/A Beyoğlu İstanbul
Yeni Lokanta: İstiklal Cad. Kumbaracı Yokuşu Sok. No: 66 Beyoğlu İstanbul
Babylon: Asmalı Mescit Mah. Tünel Meydanı No: 3 Beyoğlu İstanbul
Salon: Emekyemez Mah. Şişhane Sok. No: 3 Beyoğlu İstanbul
Nardis: Bereketzade Mah. Galata Kulesi Sok. No: 8 Beyoğlu
Volkswagen Arena: Ayazağa Cad. No: 4 Sarıyer İstanbul
Zorlu Center: Zincirlikuyu Cad. Beşiktaş İstanbul
Reina: Ortaköy Mah. Muallim Naci Cad. No: 44 Beşiktaş İstanbul
Sortie: Kuruçeşme Mah. Muallim Naci Cad. No: 54 İstanbul