MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Kastamonu Araç Kiralama

Kastamonu'ya Yola Çık


Kastamonu’da bir gün


Kastamonu ilk olarak aklınıza evleri ve Taşköprü sarımsağı ile gelse de size tarihten doğaya uzanan seçenekleriyle keyif dolu bir gün vaat ediyor. Kastamonu’da araç kiralama şehri gezebilmek için en uygun seçenek. Günü en verimli şekilde değerlendirebilmeniz amacıyla sizin için Kastamonuluların önerilerini derledik. Kastamonu’da ne yenir ve Kastamonu’nun tarihi yerleri nerelerdir sorularına verdikleri cevaplarla gezinizi planlayabilirsiniz. Gezinizi planlamadan önce size ilk önerimiz Avis ofisinden bir araba kiralamak. Ardından şehri gezmeye hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

Kastamonu’da kahvaltı mekânları

Kahvaltı için Kastamonuluların ısrarla önerdiği mekân İzbeli Çiftliği. Çiftlik, 17. yüzyıla kadar uzanan tarihi ve doğayla iç içe görüntüsüyle adeta bir cennet bahçesi. Kahvaltınızı bembeyaz örtüler serilmiş bir masada, etrafınızda tarihe tanıklık etmiş otantik eşyalar arasında yapıyorsunuz. Kül çöreği, çeşit çeşit marmelatlar ve reçeller masada uzayıp gidiyor. Üstelik hem lezzetli hem de doğal. Çiftlik yerli ve yabancı ziyaretçilerine sunduğu kahvaltılarda kesinlikle suni gübre ya da hormon içeren yiyecekler kullanmıyor. Güne İzbeli Çiftliği’nde başlamak doğru bir seçim olacak.

Şehrin merkezine 34 km uzaklıktaki İksir Resort Town da güne başlamak için iyi bir alternatif olabilir. Mekân, misafirlerine kendi yaptığı kuşburnu ve kızılcık marmeladının yanı sıra ahlat pekmezi ve böğürtlen reçeli gibi yöreye özel lezzetler sunuyor.

Kastamonu’da gezilecek yerler


Doğa içinde ve doğal lezzetlerle yapılan bir kahvaltıdan sonra Loç Vadisi tüm ihtişamıyla sizi bekliyor. Vadiye Kastamonu’nun merkezine yaklaşık 130 km uzaklıktaki Cide ilçesinden gidebilirsiniz. Küre Dağı eteklerinde yer alan vadi, dünyada sadece o bölgede bulunan bitki çeşitliliğiyle milli park olmaya aday. Vadinin içinden geçen Devrekani Çayı başka bir doğal güzellik. Zengin çam ormanlarıyla çevrili bölgede balık tutulabiliyor ve mevsimine göre çaya girilebiliyor.
Gezinizin bu bölümünde Gideros Koyu’na uğramayı unutmayın. Loç Vadisi’ne 30 km uzaklıktaki koy, son dönemin popüler gezi mekânları arasında gösteriliyor. Karadeniz’le tezat oluşturan durgun suyu ve meşe, kestane, şimşir, kayın ve çam ağaçlarından oluşan doğasıyla görülmeye değer. Mevsim yazsa denize girebilir, sandalla açılabilir, hatta yanınızda araç gereciniz varsa kamp bile yapabilirsiniz.

Lezzetli bir mola


Karadeniz’in doğasında bir gezintiye çıktıysanız, çabuk acıkmanız kaçınılmaz. Öyleyse size Gideros Koyu’na 11,5 km uzaklıktaki Salapurya Otel & Restoran’ı öneriyoruz. Deniz kenarında yer alan mekân hiç tartışmasız deniz mahsulleriyle öne çıkıyor. Kastamonuluların balık önerisi barbunya ve mezgit. Ancak gezinize şehir merkezindeki mekânlarda devam edecekseniz, Tarihi Eflanili Konağı sizin için daha uygun. Konağın zengin menüsünde bandumadan üryaniye, tiritten etli ekmeğe kadar Kastamonu mutfağının benzersiz lezzetleri bulunuyor.


Keşfe devam


Yemeğinizi Tarihi Eflanili Konağı’nda yediyseniz, gezinize size sadece 550 m uzaklıktaki Kastamonu Saat Kulesi’ni gezerek devam edebilirsiniz. 1885 yılında yapılan 12 m yüksekliğindeki kulenin ilginç bir hikâyesi var. Kule, II. Abdülhamit tarafından İstanbul Sarayburnu’dan Kastamonu’ya sürgün olarak gönderiliyor. Sebebi ise, çanının zamansız çalmasından dolayı padişahın gözdelerinden birinin çocuğunu düşürmesi.
Saat Kulesi’nden sonra kuleye 650 m mesafedeki Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi’ni gezebilirsiniz. 1870’te inşa edilen konak bugün Etnografya Müzesi olarak kullanılıyor ve içinde Kastamonu kültürüne ait dokumacılık, kunduracılık, ahşap oymacılığı, bakırcılık ve urgancılık gibi el sanatları örnekleri sergileniyor.

Gezinizin akşam yemeğinden önceki son durağı Kastamonu Kalesi olabilir. Müzeye 500 m mesafedeki kalenin tarihi 12. yüzyıla dayanıyor ve Bizans İmparatorluğu’nu o dönem yöneten Komnenos Hanedanı tarafından yaptırıldığı biliniyor. Şehrin adının da bu kaleye verilen Kastra Komnenos yani Komnenos Kalesi adından geldiği düşünülüyor.

Kastamonu’da akşam keyfi


Kastamonuluların akşam yemeği için önerdiği Cem Sultan Bedesteni, tüm yönleriyle muhteşem. Şehzade Cem Sultan tarafından 1470 yılında han olarak yaptırılmış olan bu tarihi mekân, atmosferiyle övgüyü hak ediyor. Yemeklerse Kastamonu mutfağından seçilmiş. Tüm Kastamonuluların lezzetiyle üzerinde anlaştıkları yemek kel simitli tirit. Ancak siz yine de oralara kadar gitmişken başka tatlar denemeyi unutmayın. Akşam yemeği için bir diğer öneri ise Sinan Bey Konağı. Adını aldığı konakta hizmet veren restoran, yöresel yemeklere kattığı lezzetle biliniyor. Çökertme kebabı, banduma ya da tiritinden en az birini mutlaka denemelisiniz.


Kastamonu’da gece hayatı

Kastamonu’nun bir gezgin için belki de en zayıf yanı, şehirde akşam yemeğinden sonra günün yorgunluğunu atabileceğiniz bir yerin olmaması. Yine de önerilere kulak vermekte fayda var. Kastamonulular aradığınız hizmeti dört yıldızlı otellerde bulabileceğinizi söylüyor.

Kastamonu oto kiralama

Kastamonu’yu daha pratik ve konforlu gezmenin en kolay yolu, Avis Kastamonu ofisinden bir araç kiralamak. Kastamonu’da araba kiralama için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.
Avis Araç Kiralama Kastamonu Ofisi
Adres: Ekmekciler Petrol Ofisi, M.Akif Ersoy Mah. Taşköprü Cad. No: 25 Kastamonu
Telefon: (0366) 212 1110
www.avis.com.tr

Adresler

İksir Resort Town: Kelebek Mah. Daday Kastamonu
İzbeli Çiftliği: Topçuoğlu Mah. Merkez Yol Sok. No: 2 Kastamonu
Loç Vadisi: Cide Kastamonu
Gideros Koyu: Cide Kastamonu
Salapurya Otel & Restoran: Memiş Mah. Murat Yenigün Cad. Cide Kastamonu
Tarihi Eflanili Konağı: Hepkebirler Mah. İnönü Cad. No: 4 Kastamonu
Kastamonu Saat Kulesi: İsfendiyar Mah. Korkut Sok. Kastamonu
Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi: Hepkebirler Mah. Sakarya Cad. No: 5 Kastamonu
Kastamonu Kalesi: Atabeygazi Mah. Kastamonu
Cem Sultan Bedesteni: Hepkebirler Mah. Nalburlar Sok. No: 4 Kastamonu
Sinan Bey Konağı: Hepkebirler Mah. Sinanbey Sok. No: 14 Kastamonu