MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Konya Araç Kiralama

Konya'ya Yola Çık


Konya'da Bir Gün


Türkiye'nin en büyük şehri Konya'yı bir günde keşfetmek, tarihi ve doğal güzelliklerini görmek için en uygun yöntem bir araba kiralamak. Konya’da araç kiralama adımını attıktan sonra bu mistik şehirde gizemli bir yolculuğa hazırsınız. Ancak yola çıkmadan önce nasıl bir gün geçireceğinizi planlamak isteyebilirsiniz ve bu noktada Konyalıların önerilerinden faydalanabilirsiniz. Konya’da ne yenir ya da Konya’da gezilecek yerler nerelerdir gibi sorulara verilen yanıtları gözden geçirerek gezinizi daha keyifli hale getirmeye ne dersiniz?

Konya'da Kahvaltı Mekânları


Farklı bir kahvaltı deneyimi için Japon Parkı iyi bir alternatif olabilir. Konya ve Kyoto’nun kardeş şehirler olması onuruna yapılan park, klasik Japon bahçelerinden ilham alınarak tasarlanmış. Bu egzotik mekân, günün ilk öğünü için çekici bir öneri.
Konya yemeklerini tatmak isteyenler, tercihlerini Sillehan Boutique Hotel-Restoran’dan yana kullanabilirler. Konuklarına otantik ve tarihi bir atmosferde leziz bir kahvaltı sunan mekânın kahvesi de oldukça lezzetli.

Konya'nın Tarihi Yerleri


Eski bir Rum köyü olan Sille, Konyalıların görmenizi önerdiği ilk durak. Şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunan köy 6000 yıllık bir geçmişe sahip. Konya’nın tarihine ışık tutan köyde Aya Elana Kilisesi görülmeye değer yapıların başında geliyor. 4. yüzyıla ait kilise, Bizans İmparatoru Konstantin’in annesi Helena tarafından yaptırılmış. Dünyanın en eski ve büyük manastırlarından biri olarak kabul edilen Hagios Khariton Manasırı da Sille’de görülebilir. Gezinizin son bölümünü Sille’nin meşhur halılarına ayırabilirsiniz. Köyde halıları inceleyebileceğiniz birçok dükkân bulunduğunu ekleyelim.

Lezzetli Bir Mola


Konya'ya gidip de tirit yememek olmaz. Tarihi köydeki gezinizin ardından Konya mutfağının bu özel lezzetini Mithat Tirit’te tadabilirsiniz. Sadece tirit ve zerde servisi yapılan mekân, Konyalılara göre gezinizi unutamayacağınız bir ziyafete dönüştürecek.
Fırın kebabı ve bıçak arası da şehir mutfağının gözde lezzetleri arasında. Konyalılara göre bu yemeklerin ustası, şıklığıyla da dikkat çeken KOS Lezzet Sofrası.
Kule Sini Restoran da öğle yemeği için önerilen mekânlardan biri. Şehir manzarasıyla ilgi gören mekân söndürme kebabı ve çökertmesiyle meşhur.

Konya’yı Keşfe Devam


Yemeğin ardından Mevlana'nın izini sürmeye ve gizemli bir yolculuğa çıkmaya hazırsınız. İlk durak, şehir merkezindeki Mevlana Müzesi.
Mevlana Celalettin Rumi, İslam’a getirdiği bakış açısı ve hoşgörü felsefesiyle dünyayı etkisi altına aldı ve ünü İslam dünyasının sınırlarını aştı. 25 bini aşkın beyitten oluşan Mesnevi’si birçok dile çevrildi ve yayımlandığı ülkelerde en çok satan eserler arasına girdi. Mevlana’nın Konya’daki dergâhı ziyaretçilerini ağırlayan bir müze. Konya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan dev komplekste Mevlana’nın Kubbe-i Hadra yani Yeşil Kubbe olarak bilinen türbesi, elyazmaları ve objeler sergileniyor. “Ne olursan ol yine gel” sözüyle herkesi sevgiye davet eden Mevlana’yı daha iyi tanımak Konya’daki gününüzün anlamını fazlasıyla artırabilir.

Müzenin ardından, 13. yüzyılın başında yapıldığı tahmin edilen Karatay’daki Şems-i Tebrizi Camii’ni görebilirsiniz. Yine aynı ilçede bulunan, Selçuklu taş işçiliğinin en iyi örneklerinden biri kabul edilen Karatay Medresesi de görülmeye değer. Medrese, 1955 yılından bu yana Çini Eserler Müzesi olarak hizmet veriyor.
Konya’daki mistik yolculuğunuzu II. Selim’in yaptırdığı Selimiye Camii’nde sonlandırabilirsiniz.

Konya’da Akşam Keyfi


Konyalıların gözde mekânlarından biri olan Roof Restoran’da akşam yemeğinizi keyfe dönüştürebilirsiniz. Konya’nın yanı sıra dünya mutfağından örneklere de menüsünde yer veren mekân, Dedeman Konya Otel’in 18. katında hizmet veriyor. Dilerseniz, geceye mekânın barında devam edebilirsiniz.
Konya'dan etli ekmek yemeden ayrılmak istemiyorsanız Konak Konya Mutfağı’na mutlaka zaman ayırmalısınız. Şık bir mekân olan Konak’ın yerel lezzetler bakımından zengin bir menüye sahip olduğunu da eklemek gerek.

Konya’da Gece Hayatı

Şehrin gece hayatını merak edenlere Konyalıların ilk önerisi Dedeman Konya Otel’de hizmet veren Roof. Merkeze 10 km uzaklıktaki Rixos Otel'deki Club Inferno ise dans edebileceğiniz eğlenceli bir mekân.

www.avis.com.tr

Adresler

Kahvehan Premium: Meram Cad. Hamamlı Sok. No: 2 Meram Konya
Japon Parkı: Kosova Mahallesi Veysel Karani Cad. No: 131/A Konya
Mithat Tirit Salonu: Kasap Sinan Mah. İstanbul Cad. Yusufağa Sok. No: 21 Konya
KOS Lezzet Sofrası: Organize Sanayi Bölgesi Büyükkayacık Mah. Kırım Cad. No: 26-28 Selçuklu Konya
Kule Sini Restoran: Ferit Paşa Mahallesi Kule Caddesi No: 8 Selçuklu Konya
Mevlana Müzesi: Aziziye Mah. Mevlana Cad. No: 1 Karatay Konya
Şems-i Tebrizi Cami ve Türbesi: Şems Mahallesi Şems Caddesi Şems Parkı Karatay Konya
Karatay Medresesi: Ferhuniye Mah. Adliye Bulvarı Karatay Konya
Selimiye Camii: Aziziye Mah. Mevlana Cad. Karatay / Konya
Roof Restoran: Isparta Beyşehir Yolu, Sille Kav. Öcalan Mah. Dedeman Hotel & Convention Center 18. Kat Selçuklu Konya
Rixos Konya Otel: Ardıçlı Rixos Hotel Konya No: 231 Selçuklu Konya