MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Malatya Araç Kiralama

Malatya'ya Yola Çık


Malatya’da bir gün


Arslantepe Höyüğü, Battalgazi’deki tarihi yapılar ve lezzetli yemekler, Malatyalıların şehirlerinde yolunuzun kesişmesini önerdikleri şeylerden bazıları. Yerel halkın tavsiyeleriyle hazırladığımız liste oldukça zengin. Peki, bütün bunları bir güne nasıl sığdıracaksınız? Bir araç kiralamak işinizi epey kolaylaştırabilir. Malatya’da araç kiralama adımını attıktan sonra Malatya’da ne yenir ya da Malatya’nın tarihi yerleri nerelerdir gibi soruların yanıtlarıyla günü planlamaya başlayabilirsiniz.

Malatya’da kahvaltı mekânları

Zeytinli Bahçe, şehrin en şık kahvaltı duraklarından biri. Serpme kahvaltısıyla meşhur mekânın kavurmalı tostu da çok seviliyor. Zengin kahvaltı seçenekleriyle Şehr-i Sefa Malatyalıların bir diğer önerisi. Organik köy lezzetleriyle güne güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Malatya'nın tarihi yerleri


Şehir merkezine 11 km uzaklıktaki Battalgazi’de bulunan Ulu Cami, Malatya’da Selçuklulara ait tek yapı olarak biliniyor. Gezinize başlamak için en doğru nokta olan cami, I. Alâeddin Keykubat döneminde inşa edilmiş. Mimari detayları, özellikle de nadide hat sanatı örnekleriyle dikkat çeken yapı, şehrin geçmişinden günümüze ulaşan değerli bir miras.
Ulu Cami’nin ardından Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nı gezebilirsiniz. IV. Murat döneminde, Bosnalı Silahtar Mustafa Paşa’nın yaptırdığı kervansaray 170 odalı görkemli bir yapı. Yontma taştan kemerleri ve kâgir merdivenleri olan kervansarayın dev bir avlusu var. Malatyalılar yapıyı mutlaka avludan izlemenizi tavsiye ediyor.
Battalgazi’deki gezinizi Malatya Kalesi’nde noktalayabilirsiniz. Yapımına MS 79 yılında başlanan ancak uzun süre bitirilemeyen kale, Bizans İmparatoru Justianus döneminde tamamlanabilmiş. Zaman içinde harabeye dönense de Danişmentler döneminde yenilenmiş. Günümüze sadece kalıntıları kalan kale, şehir merkezine 11 km uzaklıkta.

Lezzetli bir mola

Yeraltı şehrine yaklaşık 1 km uzaklıkta olan Şanal Et Mangal Alabalık, öğle yemeği için oldukça doğru bir seçim. Manda yoğurdu, alabalık ve kavurma, Şanal’da kesinlikle tatmanız gereken lezzetler arasında.
Hisar Et Mangal günlük taze etleri ve nezih atmosferiyle Kırşehirlilerin önerdiği bir diğer mekân. Hisar’ın köftesi ve pirzolasını mutlaka tatmanızı öneriyoruz. Kapalı ve açık alana sahip mekân misafirlerine oldukça rahat bir ortam sunuyor.
Daha önce kuzu şaşlık yemediyseniz, Sarı Kurdela bu enfes yemekle tanışmak için ideal bir adres. Kiremitte tavası da tavsiye edilen mekânın gereli kebabından da övgüyle bahsediliyor.

Keşfe devam

Şehrin tarihi hakkında kapsamlı bilgi almak için listenize eklemeniz gereken iki müze var. Beşkonaklar Etnografya Müzesi bunların ilki. Malatya Müzesi ise arkeoloji müzesi olarak hizmet veriyor. Arslantepe’deki kazılarda ve Karakaya Barajı’nın altında kalan höyüklerde bulunan kalıntıların sergilendiği müzeden sonra Arslantepe’yi de ziyaret etmek isteyebilirsiniz.
Türkiye’deki en büyük höyüklerden biri olan Arslantepe’nin tarihi MÖ 3600-3500 yıllarına uzanıyor. Buradaki kazı çalışmalarında bulunan kral ve iki aslan heykeli Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor. Höyükte ise kerpiç bir saray, çeşitli heykeller ve objelerin yanı sıra mühür baskılar bulunuyor. Bir açık hava müzesi olan Arslantepe, şehir tarihini en iyi yansıtan yerlerin başında geliyor. Höyüğün ardından gezinizi, yanı başındaki Karakaya Baraj Gölü’nde doğayla buluşarak sonlandırabilirsiniz.

Akşam keyfi

Beynelmilel Steakhouse, Malatyalıların akşam yemeği için ilk önerisi oldu. Şehrin şık mekânlarından biri olan Beynelmilel’de bonfile ya da antrikot denemelisiniz.
Şık lezzet duraklarından bir diğeri Beyaz Saray Restoran. Gereli kebabı gibi yöresel yemeklerin yanı sıra Macar köftesi ya da balık da Beyaz Saray’ın menüsünde yer alıyor. Baraj manzarası eşliğinde güzel bir akşam yemeği için Beyaz Saray’ı seçebilirsiniz.

Malatya’da gece hayatı

Yemeğin ardından enerjiniz kaldıysa geceye Melita’da devam edebilirsiniz. Malatya’nın en eski mekânlarından olan Melita, keyifli saatler geçirebileceğiniz bir adres. Laid Back Cafe de günü erken bitirmek istemeyenler için bir diğer alternatif.

Malatya’da oto kiralama

Avis Malatya ofisinden oto kiralama işlemlerinizi yaptıktan sonra, şehrin güzelliklerini daha konforlu ve hızlı bir şekilde keşfedebilirsiniz. Malatya’da araç kiralama rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.

Avis Araç Kiralama Malatya Ofisleri
Havalimanı Ofisi : Adres: Malatya Havalimanı / Malatya
Telefon: (0422) 266 0076
Şehir ofisi: Adres: Karakavak Mevkisi Ankara Asfaltı 6. km
Telefon: (0422) 238 5644
www.avis.com.tr

Adresler

Zeytinli Bahçe Cafe & Kahvaltı: İstiklal Mah. Atmalı Sok. No: 5 Malatya
Şehr-i Sefa Cafe & Kahvaltı Salonu: İzzetiye Mah. Atmalı Sok. Malatya
Battalgazi Ulu Cami: Ulu Cami Sok. Alacakapı Mah. Battalgazi Malatya
Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı: Alacakapı Mah. Battalgazi Malatya
Hacıbaba Sinan Et Lokantası: Akpınar Mah. Halfetin Cad. Malatya
Besler Et & Izgara: İstiklal Mah. Şehit Fahri Koçyiğit Sok. No: 37 Battalgazi Malatya
Sarı Kurdela: Hamidiye Mah. İnönü Cad. No: 7/C Malatya
Malatya Kalesi: Battalgazi Malatya
Malatya Müzesi: Kernek Meydanı 1. Bolluk Sok. Malatya
Beşkonaklar Etnografya Müzesi: Sinema Cad. Beşkonaklar No: 19 Battalgazi Malatya
Beynelmilel Steakhouse: Ankara Asfaltı Havaalanı Kavşağı Yeşilyurt
Beyaz Saray Restoran: Kırk Göz Mevki No: 11 Hasırcılar Köyü Battalgazi Malatya
Melita: Kışla Cad. Turfanda İş Hanı Kat: 1 Malatya
Arslantepe Höyüğü: Orduzu Malatya