MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Muş Araç Kiralama

Muş'a Yola Çık


Muş’ta bir gün


Doğu’nun en eski şehirlerinden biri olan Muş’un adına seyahat dergilerinde sıklıkla rastlamıyor olabilirsiniz. Ancak Muş uzun yıllardır özellikle tarihe ilgi duyan gezginlerin rotalarına dahil ettikleri bir yer. Sadece bir gün için şehirde nasıl bir öncelik sıralaması yapmanız gerektiğini Muşlulara sorduk. Bu önerilerle Muş’un tarihi yerleri arasından seçim yapabilirsiniz. Muş’ta ne yenir sorusuna verilen yanıtların da gününüzü lezzetlendireceğine eminiz. Bir araç kiralamak bu özel günde işinizi kolaylaştıracaktır. Muş’ta araç kiralama adımından sonra, bu gizemli şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Muş kahvaltı mekânları


Muşlulara göre Kahve Kuşağı, son yıllarda açılmaya başlayan kahvecilerin en iyisi. Klasik Türk kahvesini gül, damlasakızı ve dağ çileği gibi tatlarla buluşturan mekânın omleti ve börekli kahvaltısı da seviliyor.
Şehrin en iyi mekânlarından biri olan Hancı Cafe de bir diğer alternatif. Muşlular bu şık mekânın kahvaltı tabağının da lezzetli bir seçenek olduğunu söylüyor.

Muş'un tarihi yerleri

Kahvaltının ardından Muşluların gitmenizi önerdiği ilk yer 19. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Murat Köprüsü. Merkeze 15 km uzaklıktaki köprü, Varto yolu üzerinde bulunuyor. Daha sonra yaklaşık 43 km uzaklıktaki Kayalıdere’ye doğru yola çıkabilirsiniz. Burada, İngiliz Arkeoloji Enstitüsü arkeologları 1965’te Urartulara ait bir antik kent buldular. Birçok kalıntının sergilendiği antik kentin, inşası süren Alparslan II barajı nedeniyle sular altında kalma riski var. Bu nedenle bu etkileyici bölgeyi görmek için geç kalmayın.

Lezzetli bir mola


Kayalıdere gezinizin ardından 25 km uzaklıktaki Varto’da öğle yemeği molası verebilirsiniz. Muşlular, ağaçlar arasında ahşap bir konakta konuklarını ağırlayan Doğan Balık Tesisleri’nin en iyi seçenek olduğunun altını çizdiler.
Öğle yemeği molasını merkezde vermek isterseniz, Muş Grand Otel’in şık restoranında şehre özgü birbirinden lezzetli seçenekler sizi bekliyor.

Keşfe devam


Yemek molanızın ardından Muş merkezde keyifli bir tarih yolculuğuna çıkabilirsiniz. Muşluların görmenizi önerdiği ilk yer, şehrin adıyla anılan kalesi. Arap, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ışık tutan kalıntıların sergilendiği Muş Kalesi’nin ardından Ulu Cami’yi gezebilirsiniz. 979 yılında inşa edildiği düşünülen Ulu Cami’yi, avlusunda türbesi bulunan Şeyh Muhammed-i Mağribi’nin yaptırdığı tahmin ediliyor. Mimari detaylarıyla dikkat çeken cami, şehrin görülmeye değer yapılarından biri.
Muş, geçmişte Hristiyan nüfusunun yoğun olduğu bir şehirdi. Bu nedenle kentte irili ufaklı birçok kilise bulunuyor. En çok Meryem Ana Kilisesi ve merkeze 9 km uzaklıktaki Arak Manastırı biliniyor. Kepenek Köyü’ndeki Arak Manastırı’nın adı Farsçada “şarap” anlamına geliyor. Bu ismin köydeki üzüm bağlarından ve şıracılıktan geldiğine inanılıyor.

Akşam keyfi

Muşluların akşam yemeği için önerdiği Şark Kebap Salonu, şıklığıyla ve ikram edilen mezelerle şehirdeki diğer mekânlardan bir adım önde. Kırmızı et ağırlıklı menüsünde tadabileceğiniz birçok seçenek olsa da Muşlular sac tavası ve testi kebabını yemenizi özellikle tavsiye ediyor.

Muş oto kiralama

Avis Muş ofisinden araç kiralamak şehirdeki gezinizi daha keyifli hale getirecek. Muş’ta oto kiralama işleminiz için telefonla ya da internet sitemizsen rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Avis Araç Kiralama Muş Ofisi
Adres: İSTASYON CADDESİ ATATÜRK BULVARI İMAMI ŞAFİ CAMİ KARŞISI Muş
Telefon: 0436 215 15 00
www.avis.com.tr

Adresler

Kahve Kuşağı: Hürriyet Mah. Atatürk Bulvarı No: 128 Muş
Hancı Cafe: Atatürk Bulvarı Hastane Cad. Muş
Murat Köprüsü: Şenoba Köyü Muş
Kayalıdere Ören Yeri: Kayalıdere Köyü Varto Muş
Doğan Balık Tesisleri: İnönü Mah. Varto Muş
Muş Kalesi: Kale Mah. Muş
Ulu Cami: Kale Mah. Muş
Meryem Ana Kilisesi: Minare Mah. Muş
Arak Manastırı: Kepenek Köyü
Şark Kebap Salonu: Belediye Cad. Muş