MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Rize Araç Kiralama

Rize'ye Yola Çık


Rize’de bir gün


Karşınızda yemyeşil yaylaların manzarası, masanızda mis gibi bir bardak çay ve içinizi kaplayan huzur. Rize benzersiz tabiatı, yöresel tatları ve tarihi yapılarıyla mutlaka görmeniz gereken illerimizden biri.
Rize’de ne yenir, Rize’de görülmesi gereken yerler nerelerdir diye Rizelilere sorduk. Rize’de araç kiralama işleminin ardından Karadeniz’in büyüleyici doğası içinde harika bir gün sizi bekliyor.

Rize’de kahvaltı mekânları


Rizelilere göre güne muhteşem bir manzarayla başlamak isterseniz, serpme kahvaltısıyla meşhur Yeni Bahar Restoran en doğru tercihlerden biri. Şehir merkezindeki bu samimi mekân yeşillikler içerisinde kahvaltı yapma imkânı sunuyor.
Manzarada ve kahvaltıda iddialı bir diğer mekân ise Şahin Tepesi. Rize’nin yöresel tatlarını sunan Şahin Tepesi’nde sizi doyurucu bir kahvaltı bekliyor.

Rize’de gezilecek yerler


Şehir merkezinden 107 km uzaklıktaki Kaçkar Dağları Milli Parkı’na gelip de doğanın güzelliğine âşık olmamak mümkün değil. Bu özel park, 92’si koruma altında olan 136 kuş türü, dağ keçisi, su samuru, vaşak, yaban keçisi, yaban domuzu gibi çeşitli hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Kaçkar Dağları Milli Parkı kano, trekking, dağcılık, kayak, bisiklet ve piknik severlerin de vazgeçilmezi.

Milli parka 25 km mesafedeki Zilkale bir sonraki durağınız olabilir. Fırtına Vadisi’nde bir geçide konumlanmış Zilkale’nin yapım tarihi kesin olarak bilinmiyor. Kale’nin Trabzon İmparatorluğu döneminde bir lord tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Oldukça iyi korunmuş Zilkale, Milli Park’a 29 km uzaklıkta.

Lezzetli bir mola

Zikale’ye yaklaşık 40 km mesafedeki Ayder Doğa Resort Otel’in restoranı öğle yemeği için gidebileceğiniz yerlerden biri. Mekân, otantik bir atmosferde yöresel tatlar ve dünya mutfağından lezzetler sunuyor. Muhteşem bir manzaranın yanı sıra kuymaktan fajita’ya zengin bir menünün sizi beklediğini hatırlatalım.
Zilkale yakınlarındaki Kaledibi Cafe de Rizelilerin önerdiği, otantik atmosferiyle dikkat çeken mekânlardan biri. Mekânın balık, mıhlama, mısır ekmeği ve sütlacını mutlaka deneyin.

Keşfe devam


Konaklar Mahallesi olarak ismi değiştirilen Makrevis Mahallesi gösterişli konakları, benzersiz atmosferiyle eşsiz bir durak. Yaylada konumlanmış, gözlerden uzak Makrevis’in en meşhur yapısı Tarakçıoğlu Konağı. Osmanlı zamanında Rusya’ya göç eden ve oradaki büyük evlere hayran kalan Hemşinli Hurşit Ağa, memleketine döndüğünde bu konağı yaptırıyor. Konak Rus mimarisinden izler taşıyor.
19. yüzyılda inşa edilen sivil mimari örneği Rize Müzesi, Sarı Ev olarak da biliniyor. Müzedeki arkeolojik eserler, sikkeler ve el yazmaları görülmeye değer. Rize Müzesi şehir merkezinde yer alıyor.
Rize Müzesi ziyaretinizin ardından müzeye 1 km mesafede olan Rize Kalesi’ni görebilirsiniz. İç kale ve aşağı kale olarak iki bölümden oluşan Rize Kalesi’nin aşağı kale kısmı zamanla yok olmuş. İç kale bir zamanlar Cenevizliler tarafından kullanılmış, zaman içinde harap olsa da Bizans döneminde onarılarak kullanımına devam edilmiş.

Akşam keyfi

Rize gezinizde çok sayıda balık restoranıyla karşılaşacağınız için kararsızlık yaşayabilirsiniz. Rizelilerin önerisi şehir merkezindeki Şehzade Restoran. Özellikle mezgit ve zargana enfes. Burası harika bir manzara ve canlı müzik eşliğinde akşam yemeğinizi yiyebileceğiniz hoş bir mekân.
Şehir merkezindeki tarihi bir konakta hizmet veren Evvel Zaman, lezzetli balık yiyebileceğiniz bir başka mekân. Burada hamsili pilav ve mıhlama gibi Rize mutfağının klasiklerini tatma şansı da bulabilirsiniz.

Rize’de gece hayatı

Akşam yemeğinin ardından geceyi biraz uzatmak isterseniz, Rize Green Otel’de keyifli zaman geçirebilirsiniz. Dekorasyonu ve sıcak atmosferiyle Kaptan More da gece için bir diğer alternatif.

Rize’de oto kiralama

Avis Rize ofisinden araç kiralayarak şehrin güzelliklerini daha kolay ve hızlı bir şekilde keşfedebilirsiniz. Rize’de oto kiralama için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.

www.avis.com.tr

Adresler

Yeni Bahar Restoran: Dağbaşı Mah. 1. Çamlı Sok. 78/A Rize
Şahin Tepesi Restoran: Fatih Mah. Paşa Cad. No: 15 Rize
Kaçkar Dağları Milli Parkı: Çamlıhemşin Rize
Zilkale: Zilkale Köyü Çamlıhemşin Rize
Ayder Doğa Resort Otel: Ayder Yaylası merkezi Ayder Şelalesi karşısı Çamlıhemşin Rize
Kaledibi Cafe: Zilkale Köyü Çamlıhemşin Rize
Makrevis: Konaklar Mah. Çamlıhemşin Rize
Rize Müzesi: Piriçelebi Mah. Antika Sok. No: 4 Rize
Rize Kalesi: Kale Mah. Rize
Şehzade Restoran: Sahil Dolgu Sahası No: 6 Rize
Evvel Zaman: Piriçelebi Mah. Harem Sok. No: 2 Rize
Rize Green Otel: Ekrem Orhon Mah. Cumhuriyet Cad. No: 19/5 Rize
Kaptan More: Deniz Cad. Rize