MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Şanlıurfa Araç Kiralama

Şanlıurfa'ya Yola Çık


Şanlıurfa’da bir gün


Şanlıurfa efsanelere konu olmuş gizemli bir şehir. Keşfedilmeyi bekleyen çok fazla şeyin olduğu kentin hakkını vermek istiyorsanız araç kiralamak bir gereklilik. Şanlıurfa’da araç kiralama adımından sonra şehirde yaşayanların tavsiyeleriyle bir gününüzü planlayabilirsiniz. Şanlıurfa’da ne yenir ya da Şanlıurfa’nın tarihi yerleri nerelerdir gibi sorulara aldığımız yanıtlarla şehirde keyifli bir gün geçireceksiniz.

Şanlıurfa’da kahvaltı mekânları

Güne Şanlıurfalılar gibi başlamak için kahvaltıda ciğer yemeyi göze almalısınız. Bu öneri kulağa ilk anda garip gelmiş olabilir. Ancak sabah saatlerinde ciğercileri dolduran şehirlileri görünce kahvaltı için neden bunu önerdiklerini daha iyi anlayacaksınız. Sevgi Ciğer Salonu şehrin en iyi ciğercilerinden biri. Kahvaltıda ciğer yemek istiyorsanız gitmeniz gereken en doğru adres.
Ciğeri diğer öğünlere saklamak isteyenler, Zahter Kahvaltı Salonu’nu tercih edebilir. Klasik serpme kahvaltısıyla bilinen mekânın katmeri de lezzetli. Urfalılara göre Zahter’de denemeniz gereken tatların başında biberli yumurta geliyor.

Şanlıurfa’nın tarihi yerleri


Urfalılara göre, tarihi MÖ 855 yılına uzanan Halfeti’yi görmek, şehri gerçek anlamıyla tanımak için atılması gereken ilk adım. Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan bölge, Türkiye’de siyah gülün yetiştiği tek yer. Ev sahipliği yaptığı uygarlıkların izlerini bugüne taşımayı başaran Halfeti, etkileyici atmosferiyle size unutulmaz saatler vadediyor. Bir masal diyarını andıran Halfeti, Şanlıurfa merkezine 121 km uzaklıkta.
Halfeti’den sonraki durağınız işlemeli taş evleri, arnavutkaldırımlı dar sokakları ve eşsiz mimarisiyle Savaşan Köyü olmalı. Halfeti’ye yaklaşık 23 km uzaklıktaki köy, büyüleyici atmosferiyle giderek artan bir ilginin odağında bulunuyor. Sokaklarında yürürken zamanda yolculuk yaptığınızı hissedeceğiniz Savaşan’ın en ilginç özelliğiyse gövdesi sulara gömülmüş olan köy camisi. Savaşan’a gelmek için önce Halfeti’ye gelmeniz, oradan da tekne kiralayarak nehri geçmeniz gerekiyor.

Lezzetli bir mola


Yalı Restoran, Halfeti’de bir süre daha kalmaya değecek bir adres. Atmosferi ve manzarası sebebiyle de tercih edilen Yalı’da şehre özgü lezzetleri tadabilirsiniz. Mekânı farklılaştıran özelliklerden bir diğeri de yemeğinizi teknede seyir halindeyken yiyor olmanız. Halfeti’nin hayranlık uyandıran atmosferi eşliğinde öğle yemeği fırsatını kaçırmamanızı öneririz.
Urfalılar, 128 km uzaklıktaki şehir merkezine dönmeyi düşünenlere Çulcuoğlu’nu öneriyor. Mekânın patlıcan kebabı, lahmacunu ve çiğ köftesi de oldukça lezzetli. Urfalılar, bu lezzetlerin ardından havuç dilimi baklavayı mutlaka tatmanızı öneriyor.

Keşfe devam


Şehir merkezini keşfe halıcılar ve kilimciler çarşısı olarak da bilinen Sipahi Pazarı’ndan başlayabilirsiniz. Dar bir han olan pazar nahit taşıyla inşa edildiği için kavurucu yaz aylarında serin kalmayı başarıyor. Bu nedenle öğle saatlerinde han oldukça kalabalıklaşıyor. Yaklaşık 30 dükkânın bulunduğu handan keyifle hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz. Sipahi Pazarı’nın ardından hemen yanındaki Gümrük Han’ı gezebilir, hanın tarihi atmosferinde kahve molası verebilirsiniz.
Şanlıurfa’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri de Balıklıgöl. Urfa’da doğduğu rivayet edilen Hz. İbrahim’in hikâyesiyle kutsanan göl, görenleri hızla etkisi altına alıyor. Urfalılar, Balıklıgöl’ü layıkıyla anlamak için rehberlik yapan çocuklara danışmanızı öneriyorlar. Balıklıgöl’de geçireceğiniz zamanın çocukların anlatacakları hikâyelerle daha da eğlenceli hale geleceğini ekliyorlar.
Şehir merkezindeki son durağınız Türkiye’nin en büyük müzelerinden biri olan Arkeoloji ve Mozaik Müzesi olmalı. Urfalılar, Amazon kadınlarını tasvir eden mozaiğin mutlaka görülmesi gerektiği konusunda hemfikir

Akşam keyfi


Kebap ve sıra gecesi dersek, Urfalıların akşam yemeği için önerdiği ilk mekânda sizi nelerin beklediğini tahmin edebilirsiniz. Konuklarını tarihi bir handa ağırlayan Cevahir Han Restoran, sıra geceleriyle uzun süredir şehre gelenlerin gözdesi. Her gün farklı bir menünün çıktığı mekân tabii ki Urfa kebabında oldukça iddialı.

Balıklıgöl’ün karşısında bulunan Çardaklı Köşk de Urfalıların bir diğer önerisi. Otantik atmosferiyle şehrin ruhunu yansıtan mekânın patlıcan kebabı ve Urfa kebabı ağzınıza layık.

Şanlıurfa’da gece hayatı

Şanlıurfa’da şıklığıyla öne çıkan Roof, Dedeman Otel’in çatısında hizmet veriyor. Manici Otel’i de keyifli bir akşam için tercih edebilirsiniz.

Avis Araç Kiralama Şanlıurfa Ofisi
Adres: Şair Nabi Mah. Cumhuriyet Cad. Refah Apt. No: 12/A Merkez Şanlıurfa
Telefon: (0414) 315 0053
www.avis.com.tr

Adresler

Sevgi Ciğer Salonu: Şehitlik Mah. İpekyolu Bulvarı Meteoroloji Cad. 84. Sok. Şanlıurfa
Zahter Kahvaltı Salonu: Kamberiye Mah. Melik Cabbar Cad. Şanlıurfa
Halfeti Yalı Restoran: Eski Halfeti Asma Köprü Yanı 1 Sok. Halfeti Şanlıurfa
Çulcuoğlu Baklava Restoran: Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı Mardin Yolu No: 13 Şanlıurfa
Sipahi Pazarı: Pınarbaşı Mah. Şanlıurfa
Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi: Yeni Mah. Haleplibahçe Cad. Şanlıurfa
Balıklıgöl: Balıklıgöl Cad. Şanlıurfa
Cevahir Han: Kadıoğlu Mah. Vali Fuat Cad. No 5 Eyyübiye / Şanlıurfa
Çardaklı Köşk: Vali Fuat Cad. Balıklıgöl Karşısı Şanlıurfa
Roof Restoran: Dedeman Otel, Atatürk Mah. Hastane Cad. Şanlıurfa
Manici Otel: Şurkav Alışveriş Merkezi No: 68 Şanlıurfa