MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Siirt Araç Kiralama

Siirt'e Yola Çık


Siirt’te bir gün


Siirt’te araç kiralamak, şehirde geçireceğiniz bir günü planlarken yapılacaklar listenizin ilk sırasında olmalı. Siirt’te araç kiralama işleminin ardından, daha keyifli bir gün için şehri bilenlerin önerilerinden yararlanabilirsiniz. Siirt’te ne yenir, Siirt’in gezilecek yerleri nerelerdir gibi sorulara yerli halktan aldığımız yanıtları sizinle paylaşıyoruz.

Siirt’te kahvaltı mekânları


Kahvaltı için tavsiyelerini sorduğumuz Siirtlilerin yanıtı Life Point ve Mado oldu. İstanbul’u aratmayan bu iki mekânın açık büfe kahvaltıları şehrin en iyileri. Ayrıca Life Point’in menengiç kahvesinden de övgüyle bahsediliyor.

Güne Siirtliler gibi başlamak isterseniz, kahvaltıda büryan kebabı yemelisiniz. Sabah saatlerinde büryan yemek kulağa ilk anda garip gelse de Siirtliler Ali Büryan Salonu’nun sizi ikna edeceğine eminler.

Siirt’te gezilecek yerler

Şehirdeki gezinize Botan Vadisi’nde başlayabilirsiniz. Merkeze yaklaşık 15 km uzaklıktaki vadi, doğal güzelliğinin yanı sıra, ziyaretçilere trekking, yamaç paraşütü ve kano yapma imkânı da sunuyor.
Sağlarca Kaplıcası’nda da keyifli saatler geçirebilirsiniz. Botan Çayı kıyısında bir mağara olan kaplıca, Billoris olarak da biliniyor. Cilt sorunları ve romatizma başta olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen, şifalı suları nedeniyle ilgi gören kaplıca, eşsiz atmosferiyle de görülmeye değer.
Vadi ve kaplıcanın ardından 35 km uzaklıktaki Eruh’a doğru yola çıkabilirsiniz. Geçmişte yerleşim yeri olan Botan Mağaraları’nın bulunduğu bölge, şehrin ilginç köşelerinden biri.

Lezzetli bir mola

Öğle yemeğinde Siirt merkeze dönmek için iki güçlü nedeniniz var: Bahattin Büryan Sarayı ve Adanalı Et Lokantası. Siirtlilere göre, şehrin en iyi büryancıları olan bu iki restorana gitmeden şehirden ayrılmamalısınız. Siirtliler Bahattin’in kemikli büryanının yanı sıra lahmacununu da denemeniz konusunda ısrarcı. Adanalı ise et sevenler için adeta bir cennet. Siirt ve Adana mutfağına ait lezzetleri harmanlayan mekânda büryan da diğer kebaplar da ağzınıza layık.

Keşfe devam

Önemli İslam âlimlerinden biri olan Yemenli Veysel Karani’nin Baykan ilçesinde bulunan türbesi, şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biri. Siirt merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktaki türbe, 16-17 Mayıs tarihlerinde ziyaretçi akınına uğruyor. Veysel Karani’yi anma etkinlikleri için şehre gelenlerin ilk durağı burası oluyor. 1967’de yenilenen türbe, Karani’nin Suriye’deki türbesi yıkılınca daha da önem kazandı. Siirtliler, yemek molanızın ardından şehrin sembollerinden biri olan türbeyi görmenizi tavsiye ediyor.
Türbeye yaklaşık 16 km uzaklıktaki Adakale Köyü’ndeki Derzin Kalesi bir sonraki durağınız olabilir. Bizanslılara ait kalenin gözetleme kuleleri dikkat çekici.

Akşam keyfi


Sıra Siirt’in ünlü perde pilavını tatmaya geldi. Çok sayıda malzemenin kullanıldığı pilav, bir hamurun içinde pişiriliyor. Pilavın pastayı andıran ilginç görüntüsü de kendisi kadar doyurucu. Siirtlilere göre bu yerel lezzeti Hünkar Sofrası’nda denemelisiniz.
Şehrin şık mekânlarından biri olan Sait Efendi de akşam yemeği için bir diğer seçenek. Kebaplarıyla meşhur restoranın menüsünde et sevenleri memnun edecek birçok lezzet var. Seçim yapmakta zorlanırsanız Siirtlilerin tavsiyesine kulak verebilirsiniz. Sait Efendi usulü sac kavurma, kuzu kaburga ve fıstıklı kebap, menüden sizin için seçtikleri lezzetler.

Siirt’te gece hayatı

Siirt, gece hayatı bakımından çok fazla seçeneğin bulunmadığı bir kent. Barden Otel bu nedenle Siirt’in en popüler adreslerinden biri.

Siirt’te oto kiralama

Avis Siirt ofisinden araç kiralamak şehrin tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra lezzet duraklarını da keşfetmenizi sağlayacak. Siirt’te oto kiralama işlemi için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.

Avis Araç Kiralama Siirt Ofisi
Adres: Yeni Mah. Hz. Fakirullah Cad. Devlet Hastanesi Yanı Siirt
Telefon: (0544) 314 6975
www.avis.com.tr

Adresler

Life Point: Andera Park AVM Yeni Mah. Cengiz Topel Cad. No: 69 Siirt
Mado: Grossmall AVM Hükümet Caddesi No: 146 Siirt
Ali Büryan Salonu: GAP Mah. Av. Sedat Özevin Cad. Anafen Dersanesi altı / Siirt
Sağlarca Kaplıcası: Siirt-Eruh Yolu üzeri
Bahattin Büryan Sarayı: Atatürk Bulvarı No: 16 Bahçelievler Mah. Siirt
Adanalı Et Lokantası: Yeni Mah. Gürses Cad. No: 178 Siirt
Veysel Karani Türbesi: Ziyaret Beldesi Baykan Siirt
Derzin Kalesi: Adakale Köyü Baykan Siirt
Hünkar Sofrası: Siirt Üniversitesi karşısı / Siirt
Sait Efendi: Siirt Park AVM Kooperatif Mah. Hükümet Cad. No: 92 Siirt
Barden Otel: Kooperatif Mah. Hükümet Bulvarı Cad. No: 126