MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Sinop Araç Kiralama

Sinop'a Yola Çık


Sinop’ta bir gün


Adını Zeus’un biricik aşkı Sinope’den alan Sinop, güzelliğiyle bu ismin hakkını veriyor. Nereden bakarsanız bakın Karadeniz’i göreceğiniz bu şehirde sizi harika bir günün beklediğini bilmelisiniz. Sinopluların Sinop’ta ne yenir, Sinop’ta gezilecek yerler nerelerdir gibi sorularımıza verdikleri yanıtları not etmek yararlı olabilir. Bir araç kiralamak, şehirde geçireceğiniz bir günü daha eğlenceli kılacak.

Sinop’ta kahvaltı mekânları

Şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktaki Öztürk Restoran, Sinop’un en popüler kahvaltı duraklarından biri. Mekân, Erfelek’teki Tatlıca Şelaleri’ne giden yol üzerinde olması nedeniyle oldukça popüler. Sinoplular, Öztürk’ün şehre özgü lezzetlerden oluşan serpme kahvaltısını mutlaka denemenizi öneriyor.
Sinop merkezin en sevilen kahvecisi olan Karainci Kahve, aynı zamanda tatlıları ve pideleriyle meşhur. Sinoplular quesadilla’nın, balkabağıyla hazırlanan cheesecake’in ve Bafra pidesinin tadına mutlaka bakmanızı öneriyorlar. Tatlının yanına damla sakızlı Türk kahvesi istemeyi unutmayın.

Sinop’un gezilecek yerleri


Kahvaltının ardından Sinop’ta görülecek yerleri keşfetmeye başlayabilirsiniz. Şehirde yaşayanlara göre günün ilk durağı Erfelek’teki Tatlıca Şelaleleri olmalı. Burası Öztürk Restoran’a 18, Sinop merkeze yaklaşık 48 km uzaklıkta. Karasu Deresi üzerinde bulunan irili ufaklı 28 şelaleden oluşan bölge, trekking için de uygun. Giderek artan bir ilginin odağında olan şelaleler, doğayla baş başa huzurlu saatler vadediyor.

Lezzetli bir mola

Tatlıca’da doğayla buluşmak sizi acıktırmış olmalı. Öyleyse öğle yemeği için Sinop merkeze doğru yola çıkma vakti gelmiş demektir. Sinopluların ilk önerisi Gelenbevy Restoran, deniz mahsulleri ve salatalarıyla biliniyor. Çökertme kebabı da oldukça beğenilen mekân, iskeleye hâkim konumuyla iyi bir alternatif. Deniz manzarası ve Sinop kalesine karşı güzel bir öğle yemeği, bir gün içinde yapılacak en keyifli aktivitelerden biri.
Cem’s Kitchen, öğle yemeği için önerilen bir diğer mekân. Daha önce hiç cevizli mantı yemediyseniz, Sinop’un en şık mekânlarından biri olan restoranda bu lezzetle tanışabilirsiniz. Burada sizi bekleyen bir başka lezzetse nokul. Mayalı hamurdan yapılan nokul, rulo şeklinde hazırlanan doyurucu bir hamurişi. Sinoplular, haşhaşlısını ve cevizlisini özellikle tatmanızı tavsiye ediyor.

Keşfe devam


Yaklaşık 4000 yıl önce Gaskalıların kale olarak inşa ettiği Sinop Cezaevi’nin şehrin en ünlü yapısı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Üç tarafı denizle çevrili olduğu için “Anadolu’nun Alcatraz’ı” olarak anılan kale, 1568-1999 yılları arasında cezaevi olarak kullanıldı. Geçmişte Sabahattin Ali, Mustafa Suphi, Burhan Felek ve Ruhi Su gibi yazar ve sanatçıların tutuklu kaldığı cezaevi, birçok şiire ve öyküye konu oldu. Sabahattin Ali, daha sonra bestelenecek “Aldırma Gönül” isimli şiirini 1933’te burada yazdı. Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde mimari açıdan zenginleşen yapı, günümüzde ziyarete açık ve gizemli atmosferiyle ziyaretçilerine ilginç bir deneyim vadediyor.
Cezaevinin ardından MÖ 7. yüzyılda yapıldığı düşünülen Sinop Kalesi’ni gezebilirsiniz. Romalıların inşa ettiği, Bizanslıların da ibadethaneye dönüştürdüğü Balatlar Kilisesi’ni görmek de keyifli olabilir.
Yaz aylarında Sinop’ta denize girmek isterseniz, merkeze 4 km uzaklıktaki Karakum Tatil Köyü’nü tercih edebilirsiniz. Siyah kumsalıyla meşhur olan Karakum, Karadeniz kıyısında nadir görülen dalgasız noktalardan biri.

Akşam keyfi


SKY Yelken Kulüp Restoran, deniz manzarası ve sıcak ortamıyla akşam yemeği için aradığınız adres olabilir. Günün yorgunluğunu atabileceğiniz mekânın levrek ve palamudu Sinopluların gözdesi.
Karadeniz’in hırçın dalgalarına karşı keyifli bir akşam geçirebileceğiniz bir başka adres de Beyaz Ev Otel Restoran. Şehrin en güzel manzaralardan birine sahip mekânda akşamınızın keyfini çıkarırken kuru cacığın da tadına bakmayı unutmayın.

Sinop’ta gece hayatı

Akşam yemeğinin ardından geceye devam etmek isteyenler Penthouse’ı tercih edebilirler. Konuklarını panoramik Karadeniz manzarasıyla karşılayan mekândan hoş anılarla ayrılma ihtimaliniz oldukça yüksek. Penthouse’ın ardından yine Sinopluların önerisi olan Kulis’te eğlenmeye devam edebilirsiniz.

www.avis.com.tr

Adresler

Öztürk Restoran: Aşağı Köprü Başı Mah. Hal Yeri D: 4 Erfelek Sinop
Karainci Kahve: Yeni Mah. Gazi Cad. No: 35-37 Sinop
Tatlıca Şelaleleri: Erfelek Sinop
Cem’s Kitchen: Yeni Mah. Dr. Ahmet Örs Cad. No: 1 Sinop
Gelenbevy Restoran: İskele Cad. No: 4 Sinop
Sinop Cezaevi: Osmaniye Köyü Yolu Sinop
Sinop Kalesi: Meydankapı Mah. Sinop
Balatlar Kilisesi: Kefevi Mah. Kaynak Sok. Sinop
Karakum Tatil Köyü: Ada Mah. Sinop
Yelken İhtisas Kulübü: Yeni Mah. No: 36 Sinop
Penthouse Restoran: Ada Mah. Enver Bahadır Yolu No: 69 Karakum / Merkez / Sinop
Kulis: Meydankapı Mah. Değirmenci Sok. No: 7 Sinop