MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Tokat Araç Kiralama

Tokat'a Yola Çık


Tokat’ta bir gün


Osmanlı dönemine ait yapılarıyla Tokat, özellikle tarihe ilgi duyanları memnun edecek bir şehir. Doğal güzellikleri ve mutfağı da burada geçireceğiniz bir günü oldukça renklendirecek. Bir araç kiralamak, güne başlarken yapmanız gereken ilk şey olmalı. Ardından, Tokat’ta ne yenir, Tokat’ın tarihi yerleri nerelerdir gibi soruları sormaya başlayabilirsiniz. Bu noktada Tokatlılardan aldığımız öneriler işinizi bir hayli kolaylaştıracak.

Tokat’ta kahvaltı mekânları

Çavuşoğlu Tower Hotel, Tokatlıların kahvaltı için ilk önerisi. Yöresel tatların ağırlıkta olduğu kahvaltısının yanı sıra şıklığıyla da dikkat çeken otel, güne başlamak için iyi bir seçenek. Otantik bir ortamda köy kahvaltısı yapabileceğiniz Peri Konağı’nı da günün ilk öğünü için tercih edebilirsiniz. Konuklarına eski bir konakta Tokat lezzetleri ikram eden mekânın reçel ve börekleri nefis.

Tokat’ın görülecek yerleri


Tokat merkeze yaklaşık 38 km uzaklıktaki Pazar, tarihi ve doğal güzellikleriyle görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Pazar’ı keşfetmeye, I. Alaeddin Keykubad’ın eşi Mahperi Hatun’un yaptırdığı kervansaraydan başlayabilirsiniz. Anadolu Selçuklu mimarisinin karakteristik özelliklerini yansıtan yapıdan sonraki durağınız tarihi Taş Köprü olmalı.
Tokatlılar, Pazar’a kadar gelmişken Kaz Gölü ve Ballıca Mağarası’na mutlaka gitmenizi öneriyorlar. Sazlıklarla kaplı göl, ilçe merkezine yaklaşık 11 km uzaklıkta. Oldukça huzurlu bir atmosfere sahip olan gölde sandalla gezebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Sandal sefası sırasında size saksağan, karatavuk, ak leylek gibi kuşların eşlik edeceğini ekleyelim.
Şehrin en gizemli köşelerinden biri olan Ballıca Mağarası, Kaz Gölü’ne yaklaşık 19 km uzaklıkta. Dünyanın en büyük mağaralarından biri olan Ballıca, dokuz bölümden oluşan etkileyici bir yer. Mağaranın restoranında yemek molası verebilir ya da kafesinde soluklanabilirsiniz.

Lezzetli bir mola


Pazar’daki gezinizin ardından Mahperi Sultan Kervansarayı’nda ya da Ballıca Mağarası’nın eşsiz atmosferinde yemek molası verebileceğinizi söylemiştik. Tokatlıların Ballıca’nın özellikle Tokat kebabını çok övdüklerinin altını çizelim.
Yemek için Tokat merkeze dönmeyi düşünenlerse Chef Un’s isimli mekânı tercih edebilirler. Butik bir restoran olan Chef Un’s mantısıyla iddialı. Tokatlılar, işkembe çorbası ve çiğ böreğini de denemenizi öneriyor.

Keşfe devam


Şehrin sakinlerine göre Tokat Kalesi, merkezdeki gezinize başlamak için en doğru nokta. 5. ya da 6. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen kale, şehrin simgesi. İnşa edildiği kayalıkların doğal bir kale olduğunu söyleyen arkeologlar, odaların ve surların insan eliyle yapıldığını belirtiyorlar. Tokatlılara göre bu görkemli kaleden şehri izlemek de ayrı bir keyif.
Kaleye gizli bir geçitle bağlı olduğu düşünülen Pervane Hamamı, 13. yüzyılda, Anadolu Selçukluları döneminde inşa edilmiş. Hamam keyfi yapmaktan hoşlananlara, Pervane’nin günümüzde de hizmet verdiğini hatırlatalım.
Hamam keyfini sonraya bırakmak isterseniz, 17. yüzyılda inşa edilen Taşhan’ı ve 16. yüzyıla ait Ali Paşa Külliyesi’ni gezebilirsiniz. II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılı onuruna yaptırılan saat kulesi de görmeniz gereken yapılar arasında.
Müze gezmeyi sevenlerin durağıysa Tokat Müzesi olmalı. Kapalıçarşı’yı andıran Arastalı Bedesten’de bulunan müze, tarihi binası ve koleksiyonuyla ziyaretçilerine keyifli saatler vadediyor.

Akşam keyfi

Pirhan, şehrin en meşhur restoranlarından biri. Tokatlılar, Tokat kebabını bir de burada denemenizi öneriyor. Otantik atmosferiyse mekânın artılarından biri. Tokatlıların akşam yemeği için önerdiği ikinci adres olan Kemancı İstanbul’da bazı akşamlar canlı müzik dinletileri de yapılıyor.

Tokat’ta gece hayatı

Yemeğin ardından geceye devam etmek isterseniz, Tokatlıların favori mekânlarından biri olan Bahçeli Konak’a gidebilirsiniz. Özellikle sıcak havalarda mekânın bahçesinde zaman geçirmek şehirde geçirdiğiniz bir gün için harika bir kapanış olacak.

Tokat’ta oto kiralama

Avis ofisinden araç kiralamak Tokat’taki tarihi ve doğal güzellikleri keşfetmenizi kolaylaştıracak bir adım. Tokat’ta oto kiralama işlemi için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.

Avis Araç Kiralama Tokat Ofisi
www.avis.com.tr

Adresler

Çavuşoğlu Tower Hotel: GOP Bulvarı Tokat Plaza İş Merkezi No: 172/A Tokat
Peri Konağı: GOP Bulvarı No: 214 Hocaahmet Mah. Tokat
Mahperi Hatun Kervansarayı: Esentepe Mah. Atatürk Cad. No: 211 Pazar / Tokat
Taş Köprü: Pazar Tokat
Kaz Gölü: Pazar Tokat
Ballıca Mağarası Milli Parkı: Ballıca Köyü / Pazar / Tokat
Chef UN’s: Ali Paşa Mah. Mithat Paşa Cad. No: 7/A Tokat
Tokat Kalesi: Semerkant Mah. Tokat
Pervane Hamamı: Kâbe-i Mescid Mah. GOP Bulvarı Tokat
Ali Paşa Külliyesi: Ali Paşa Mah. Tokat
Taşhan: Kâbe-i Mescid Mah. GOP Bulvarı Tokat
Saat Kulesi: Soğukpınar Behzat Bulvarı No: 214 Tokat
Pirhan: Yarahmet Mah. Meydan Cami Karşısı No: 1 Tokat
Kemancı İstanbul: G. O. P. Bulvarı Tokat Plaza Kat: 4 Tokat
Bahçeli Konak: Semerkant Mah. Tokat