Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Adıyaman’da Bir Gün

Adıyaman’da Bir Gün

Görkem ve gizemin, estetik ve tarihin buluştuğu Nemrut Dağı, Adıyaman’da geçireceğiniz günün zirve noktası olacak. Ancak şehirde görecekleriniz Nemrut’la sınırlı değil. Kommagene Krallığı’nın izlerinin her köşede karşınıza çıkacağı kentte araç kiralama işlemini yapmak, keyifli bir gün geçirmek için yapmanız gereken ilk şey. Araç kiralama işlemini Avis Adıyaman rent a car ofisinden hemen gerçekleştirebilirsiniz. Adıyaman araç kiralama işlemlerinizi tamamladıktan sonra şehirde yaşayanlardan aldığımız önerilerle hazırladığımız rehbere bakarak gezinizi planlayabilirsiniz. Adıyaman’da ne yenir? Adıyaman’ın tarihi yerleri nerelerdir? gibi soruların yanıtlarıyla planınızı yaptıktan sonra geziye başlayabilirsiniz.

Adıyaman’da Kahvaltı

Adıyamanlıların kahvaltı için ilk önerisi yöresel lezzetlerden oluşan serpme kahvaltı. Bu sayede şehrin pek çok lezzetini deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz. Kahvaltının olmazsa olmazları ise taze sac ekmeği, gözleme ve dövmeç tadına bakmanız gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Adıyaman’ın Tarihi Yerleri

Adıyaman’ın Tarihi Yerleri

Adıyaman denince akla gelen ilk yer Nemrut Dağı. Şehrin bu doğa harikası ile arasındaki mesafeyi görünce araç kiralama işlemini yaptığınıza oldukça memnun olacaksınız. Şehir merkezine yaklaşık 80 km uzaklıktaki dağ, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan özel bir nokta. Tam adı Nemrut Dağı Millî Parkı olan bölge, dağın yanı sıra Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü ve Yeni Kale’yi de kapsıyor.

Karakuş Tümülüsü, geçmişte bölgeye hâkim olan Kommagene kraliyet ailesinin kadınlarına ait mezarlara ev sahipliği yapıyor. Girişindeki 21 m uzunluğundaki anıtın MÖ 1. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Dağın en etkileyici noktasıysa Kral Antiochos, tanrı, tanrıça, aslan ve kartal heykellerinin bulunduğu teraslar. 7 metre yüksekliğindeki taş heykellerin arasında dolaşmanın yaratacağı hissi tarif etmek kolay değil. Ancak sizi Nemrut Dağı’nda unutamayacağınız bir deneyimin beklediğini söyleyebiliriz.

Nemrut Dağı’nın ardından rotanızı Cendere Köprüsü’ne çevirebilirsiniz. Kâhta Çayı’nın bir kolu olan Cendere Çayı üzerindeki köprü 2. yüzyılda inşa edilmiş. Bu güzel köprüyü gördükten sonra Kommagene Krallığı’na ait Yeni Kale’de gezinizi sonlandırabilirsiniz.

 Lezzetli Bir Mola

Lezzetli Bir Mola

Yemek molası için Hotel Euphrat Nemrut’un restoranı Meras’ı tercih edebilirsiniz. Nemrut Dağı Milli Parkı’na yaklaşık 9 km uzaklıktaki otele ait restoranın şehre özgü yemeklerinden, özellikle de pidelerinden övgüyle bahsediliyor.

Milli parka yaklaşık 55 km uzaklıktaki Neşet’in Yeri de Adıyamanlıların önerdiği bir diğer lezzet durağı. Kâhta Çayı manzarasıyla ünlü mekânda en çok alabalık ve Adıyaman pilavı tercih ediliyor.

Keşfe Devam

Keşfe Devam

Kommagene’nin en önemli şehirlerinden biri olan Perre, mutlaka görmeniz gereken antik kentlerden biri. Tarihi kentin ardından yaklaşık 11 km uzaklıktaki Haydaran Kaya Mezarları’na doğru ilerleyebilirsiniz. Güneş Tanrısı Helios ile Kommagene Kralı Antiochos’un tokalaştığı kabartma, mezarın en dikkat çekici parçası. Palanlı Mağarası, Haydaran’a 10 uzaklıkta. Gizemli bir atmosfere sahip mağarada Paleolitik döneme ait olduğu düşünülen geyik figürünü görmeyi ihmal etmeyin.

Akşam Keyfi

Akşam yemeği için Adıyamanlılar sarma beyti, mantı, döğmeç, tandır kebabı, tırşik, Adıyaman köftesi, meyir çorbası ve tevenk sarması gibi yöresel lezzetleri öneriyor. Keyifli ve leziz bir akşam yemeğini sonlandırmanın en güzel yolu ise meşhur Şillik tatlısı.

Adıyaman’da Gece Hayatı

Adıyaman’da Gece Hayatı

Akşam yemeği sonrasında geceye devam etmek istiyorsanız şehirdeki otellerin içerisinde konumlanan bar ve cafeleri tercih edebilirsiniz.

Adıyaman Oto Kiralama

Avis Adıyaman rent a car ofislerinden araç kiralama işlemini yapmak şehrin güzelliklerini daha kolay ve hızlı bir şekilde keşfetmenizi sağlayacak. Adıyaman araç kiralama işlemi için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.

Avis Araç Kiralama Adıyaman Ofisleri
Havalimanı Ofisi
Adres: Adıyaman Havalimanı
Telefon: (0530) 142 4353
Telefon: (0555) 210 4444

Şehir Ofisi
Gölbaşı Karayolu Ford Plaza Giriş
Telefon: (0530) 142 4353
Telefon: (0555) 210 4444
www.avis.com.tr