Yurt Dışı Araç Kiralama

Araç kiralama, günümüz dünyasında oldukça popüler ve işlevsel bir seçenek. İnsanlar artık, belirli kriter ve kuralları karşılamaları hâlinde yurt dışı araç kiralama avantajından faydalanabiliyorlar. Elbette, yurt dışında araç kiralamadan önce bilmeniz gereken önemli noktalar var. Bu konuda bilgi sahibi olmadan yurt dışı araç kiralama yapmak isterseniz, beklemediğiniz sorunlarla karşılaşmanız oldukça yüksek bir ihtimal. Biz de yurt dışında araç kiralamadan önce bilmeniz gereken noktalardan bahsettik.

Yurt Dışı Araç Kiralama Neden Yapılır?

Bazı ülkeler, toplu taşıma konusunda oldukça geniş ve rahat ulaşım hatlarına sahiptir. Bu geniş ulaşım ağı içerisinde bulunan ülkeleri ziyaret ettiğinizde, özel bir araca sahip olmamanın dezavantajlarını daha az yaşarsınız. Örneğin, İtalya’da tren ile ulaşım oldukça yaygın ve tren güzergâhları hemen hemen dilediğiniz her noktaya ulaşabilmenize olanak tanıyor. Fakat ne yazık ki çoğu ülke için aynı koşullardan söz etmek mümkün değil. Özellikle, eğer tarihi yerleri görmeyi seviyorsanız ve yurt dışı seyahatleriniz büyük ölçüde bu konu özelindeyse, yurt dışı araç kiralama seçeneğini değerlendirmeniz size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Çünkü bu mekânlar genellikle toplu taşıma ile ulaşım imkânının zor olduğu noktalarda yer alır.

Bunun dışında, kendinize özel rotalar belirlediğinizde kişisel aracınız ile o rotalara ulaşmak, gezinizin zevkini artıracaktır. Yurt dışına çıktığınızda her şeyin her zaman planlandığı gibi olamayacağını biliriz. Spontane gelişen ve planınıza dâhil olmayan onlarca noktayı, geziniz esnasında fark edecek ve oraları da görmek isteyeceksiniz. Bu nedenle, yurt dışı araç kiralama seçeneğinin en büyük avantajlarının bir tanesi de özgürlüğü elinizde tutmanız olacak.

Yurt Dışı Araç Kiralama Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ülkenin kendine ait hukuksal ve toplumsal kuralları var. Gideceğiniz ülkenin trafik kurallarını önceden bilmeniz, kötü sürprizlerle karşılaşmamanız için atmanız gereken en önemli adımlardan biri. Bütçenize uygun bir yurt dışı seyahati hayal ettikten sonra, bilmediğiniz bir kural yüzünden karşınıza gelen trafik cezası, gezinizi kötü etkileyebilir.

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de sahip olduğunuz ehliyetin uluslararası geçerliliği olduğundan emin olmanızdır. Türkiye’de sahip olduğunuz ehliyetler, uluslararası geçerliliğe sahiptir. Ancak minimum 2 yıllık olması gerekir.
Bir diğer nokta ise yaş sınırı. Bu sınırın ne yazık ki belirli bir kriteri yok. Ülkeden ülkeye değişmekten ziyade, firmadan firmaya değişiyor. Bazı firmalar 25 yaşından büyük olmanızı istersen, bazıları için 21 yaşından büyük olmanız yeterli oluyor.

AVIS ile Yurt Dışı Araç Kiralama

İşte size birkaç öneri…

Yurt dışı araç kiralama seçeneğini değerlendirirken, AVIS’in sunduğu avantajları gözden geçirmenizde fayda var. Yurt dışında birçok ülkede, AVIS ile araç kiralama yapabilirsiniz.

Yurt dışına gidip Türk mutfağından çok fazla uzaklaşmak istemiyor ama yine de farklı tatlar deneyimlemek istiyorsanız, Kazakistan tercihiniz olabilir. AVIS Kazakistan ofisinden yapacağını araç kiralama ile Kazakistan’ın özgün lezzetlerini tadabilirsiniz. Avis Kazakistan araç kiralama seçeneğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Yine ülkeden uzaklaşmak istemiyorsanız ama gittiğiniz yerde çok da yabancılık çekmek istemiyorsanız, tahmin edebildiğiniz üzere Azerbaycan bu konuda en iyi seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Azerbaycan’da vakit geçirirken AVIS Azerbaycan ofisinden araç kiralama yaparak, seyahatinizin keyfini bir üst noktaya taşıyabilirsiniz. Avis Azerbaycan araç kiralama seçeneğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Doğa manzaraları, adaları ve özgün tatları ile insanların sık sık tercih ettiği bir diğer ülke olan Yunanistan’ı, AVIS Yunanistan ofisinden kiraladığını araçla gezmek, sizi mutlu edecek. Planınıza dâhil olmayan birçok noktayı, Yunanistan gezintiniz esnasında fark edecek ve oralarda da vakit geçirmek isteyeceksiniz. Bunun için toplu taşıma imkânlarının pek de avantajlı olmadığı Yunanistan’da, Avis Yunanistan araç kiralama seçeneğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Şimdiden iyi seyahatler!