Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Aksaray’da bir gün

Aksaray’da bir gün

Ihlara Vadisi’nin giriş kapılarından biri olan Aksaray’da bir güne başlarken listenizin ilk sırasında bir araç kiralamak olmalı. Aksaray’da araç kiralama işleminden sonra yerel halktan aldığımız önerileri değerlendirerek gezi planınızı yapabilirsiniz. Aksaray’da ne yenir? Aksaray’ın tarihi yerleri nerelerdir? gibi soruların yanıtlarıyla daha keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Aksaray’da Kahvaltı

Şehri keşfetmeye başlamadan önce güzel bir kahvaltı yapmanızı öneriyoruz. Geleneksel Türk mutfağından lezzetlerin sunulduğu kahvaltı sofralarına Aksaray’ın meşhur kahvaltılıkları da eşlik ediyor. Sıkma ve kapak böreği kahvaltıda deneyimlemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Aksaray’da gezilecek yerler

Aksaray’da gezilecek yerler

Aksaray merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktaki Selime kasabası, Ihlara Vadisi’nin bitiş noktası. Kapadokya’nın uzantısı olan bölge peri bacaları, kiliseler ve kervan yoluyla eşsiz bir atmosfere sahip. Selime geçmişte kervanların soluklandığı bölge olarak biliniyor. Burada bulunan katedral de dinlenenlerin ibadetlerini yapabilmesi için inşa edilmiş. Bizanslılara ait katedral ayrıca bölgenin din adamı yetiştiren önemli noktalarından birisi olma özelliğini taşıyormuş. Kaya oymalarıyla görenleri büyüleyen yapı, kasabadaki gezinizin başlangıç noktası olabilir. Katedralin ardından peribacalarındaki barınakları, kiliseleri ve kaya mezarlarını da gezebilirsiniz. Aksaraylılara göre Selime’ye yaklaşık 15 km uzaklıktaki Güzelyurt bir sonraki durağınız olmalı. Eski bir Rum köyü olan Güzelyurt, 1923’de Türkiye-Yunanistan arasında gerçekleşen nüfus mübadelesi sonrası bu kimliğini kaybetti. Ancak bölgede bulunan Rum evleri sebebiyle kartpostallık güzelliği ile her zaman dikkat çeken yerlerden birisi.

Lezzetli bir mola

Lezzetli bir mola

Güzelyurt’un tarihi evlerini gezdikten sonra Kapadokya taraflarında mola verebilirsiniz. Testi kebabı bu lokasyonda deneyimlemeniz gereken en popüler lezzetlerden birisi. Otantik bir atmosferde yöresel yemekler tadabileceğiniz mekânlarda geziniz için enerji depolayabilirsiniz. Şerbetli peynirli pide, şehir mutfağının en meşhur yemeklerinden biri. Aksaraylıların mutlaka tadına bakmanızı tavsiye ettiği bu lezzete de listenizde yer verebilirsiniz. Pidenizin yanına közlenmiş biber söylemeyi de ihmal etmeyin.

Keşfe Devam

Keşfe Devam

Molanın ardından gezinize şehir merkezindeki Zinciriye Medresesi’nde devam edebilirsiniz. 14. yüzyılda Karamanoğulları Beyliği'nin inşa ettiği ve 1969’tan bu yana Aksaray Müzesi olarak kullanılan yapı, hem koleksiyonu hem de mimarisiyle görülmeye değer. Aksaray Müzesi’nde bölgedeki kazı çalışmalarında bulunan kalıntılar ile Aksaray ili çevresinden derlenmiş süs eşyalarının, kıyafetlerin ve silahların sergilendiği geniş koleksiyonu inceleyebilirsiniz. Aksaray’ın sembollerinden biri olan Eğri Minare bir Selçuklu yapısı. Kesin tarihi bilinmese de buranın 13. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Eğri bir görünüme sahip olduğu için bu isimle anılsa da tuğladan yapıldığı için halk arasında Kızıl Minare olarak da anılıyor.

Akşam keyfi

Akşam keyfi

Aksaraylıların akşam yemeği menüsü için oldukça leziz önerileri bulunuyor. Aksaray tavası, yahni, bamya çorbası, soğan dolması ve kokina çorbası denediğiniz için mutlu olacağınız yöresel lezzetler arasında yer alıyor.

Aksaray’da gece hayatı

Aksaray’da gece hayatı

Şehirde gece hayatına genellikle lüks oteller yön veriyor. Otellerin içerisinde hizmet veren mekânlarda günün yorgunluğunu atarken geceye devam edebilirsiniz.

Aksaray Oto Kiralama

Avis Aksaray ofisinden araç kiralamak şehrin güzelliklerini daha kolay ve hızlı bir şekilde keşfetmenizi sağlayacak. Aksaray’da oto kiralama işlemi için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.

Avis Araç Kiralama Aksaray Ofisi
Adres: Hacı Hasanlı Mah. 5744 Sok. No: 4/C Aksaray
Telefon: (0382) 213 0506
www.avis.com.tr

Adresler
Mado: Taşpazar Mah. Ebulfeyz Elçibey Cad. No: 29/A Aksaray
The Garden Bistro & Cafe: Taşpazar Mah. 32. Cad. No: 44/2 Aksaray
Güzelyurt Evleri: Güzelyurt Aksaray
Kapadokya Ihlara Konakları Restoran: Akrapol Sok. Güzelyurt Aksaray
Kurtuluş Pide: Kurtuluş Mah. 3872. Sok. Aksaray
Zincir iye Medresesi: Zincirli Mah. Aksaray
Aksaray Müzesi: Hacılar Harmanı Mah. Konya Cad. 5. Bulvar No: 16 Aksaray
Eğri Minare: Sofular Mah. Aksaray
Kervansaray Kebapçısı: Taşpazar Mah. Ebulfeyz Elçibey Cad. No: 53 Aksaray
Ağaçlı Restoran: Ankara Adana Asfaltı Nevşehir Kavşağı Aksaray
Grand Saatçi Otel: Turizm Cad. Valilik Yanı Aksaray
Grand Altuntaş Otel: Zafer Mah. Ihlara Cad. No: 150 Aksaray