Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Edirne’nin Güzelliklerini Keşfedin!

Edirne’nin Güzelliklerini Keşfedin!

Marmara Bölgesi’nin en güzide şehirlerinden biri olan Edirne; doğal güzellikleri kadar tarihi önemi ile de ziyaret edilmesi gereken destinasyonlar arasında yer alıyor. Edirne ve çevresinde keşfedilecek birçok nokta olduğu için Edirne araç kiralama hizmeti almak büyük bir konfor anlamına geliyor. Siz de bu eşsiz şehri ziyaret etmeye karar verdiyseniz aracınız yoksa ya da bu gezintilerinizi hayalinizdeki araçla gerçekleştirmek istiyorsanız Avis Edirne Rent a car ofisine uğrayabilir, Edirne’nin büyüleyici güzelliği ile tanışırken büyük bir konfor yaşayabilirsiniz.
 
Söz konusu Edirne olduğunda bu şehre özgü denenmesi gereken birçok yöresel lezzetin, bu şehirle özdeşleşen birçok tarihi yerin ve bu şehri benzersiz kılan sayısız doğal güzelliğin bulunduğunu bilmelisiniz. Bu yazımızda Edirne hakkında ilk bakışta bilinmesi gerekenleri bulabilirsiniz.

Edirne’nin Yöresel Lezzetleri

Edirne’nin Yöresel Lezzetleri

Coğrafi konumu ve stratejik önemi nedeniyle tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Edirne sahip olduğu yöresel lezzetler ile de yaşanan gezi deneyimini mükemmelleştiriyor. Edirne dendiğinde akla ilk olarak elbette ki tava ciğeri geliyor. Ünü Edirne topraklarından Türkiye’ye ve hatta Türkiye sınırları dışına yayılan bu lezzet ciğere şüpheyle yaklaşanların dahi aklını başından alıyor.
 
Edirne tava ciğeri bu topraklarda denemeniz gereken tek lezzet değil; elbasan tava, et ve meyvenin uyumunu yansıtan zirva, ciğer sarma, akıtma, Trileçe, Edirne kurabiyesi, Edirne beyaz peyniri, Keşan satır et ve kapama bu ilin yıldızları olarak ön plana çıkıyor.

Edirne’de Nerede Yemek Yenir?

Edirne’de kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için tercih edebileceğiniz birçok ayrı mekân bulunmaktadır. Türk mutfağından olduğu kadar Edirne’nin yöresel lezzetlerinden de seçki sunan Edirne restoranları günün yorgunluğunu atmanızı ve yenilenmenizi sağlayacaktır. Hem şehir merkezinde hem de Edirne ilçelerinde hizmet veren kahvaltı mekanları ve restoranlar arasında seçim yaparken ne tatmak istediğiniz size yol gösterecektir.

Edirne’nin Tarihi Yerleri

Edirne’nin Tarihi Yerleri

Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentlerinden biri olan bu güzel şehirde birçok tarihi yapıt bulunuyor. Topkapı Sarayı’ndan sonra Osmanlı’nın ikinci büyük sarayı olan Edirne Sarayı bu yapılar arasında en önemlilerden biridir. Ancak bu yapı ne yazık ki günümüze kadar tam anlamıyla korunmamıştır, yine de sarayın giriş kapısı, Cihannüma Kasrı ve Kum Kasrı Hamamı tarihi buram buram hissetmenizi sağlayacaktır.
 
Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Sokullu Hamamı, Edirne’nin fethedilmesinin ardından kentte yapılan ilk saraydan günümüze ulaşan Saray Hamamı, Mimar Sinan tarafından ustalık eseri olarak betimlenen Selimiye Camii, Edirne’nin en eski camilerinden olan Ulu Cami, Üç Şerefli Cami, Avrupa’nın en büyük sinagogları arasında yer alan Kutsal Büyük Sinagog, Karaağaç Mahallesi’ni merkeze bağlayan Meriç Köprüsü, Sveti Georgi Bulgar Kilisesi ve daha birçok yapı Edirne’de ziyaret edilmesi gereken tarihi yerler arasında yer alıyor.
 
Söz konusu Edirne olduğu zaman tarihi yerleri çoğaltmak mümkün. Şu an otel olarak kullanılan ve şehir merkezinde yer alan Rüstem Paşa Kervansarayı’nın da görülmesi gereken eşsiz bir mimarisi bulunuyor. Ticaret yollarının üzerinde konumlanan bu şehirde Ekmekçizade Kervansarayı’na da yolunuzu düşürmenizi öneriyoruz.

Edirne’de Görülmesi Gereken Yerler

Edirne’nin güzellikleri tarihi yerler ile de sınırlı değil. Edirne Söğütlük Kent Ormanı’nda doğa ile iç içe zaman geçirebilir, fotoğraf çekmeyi seviyorsanız muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Keşan ilçesindeki Danişment Tabiat Parkı’na gidebilir, denizle yeşilin buluşma noktasında yenilenebilirsiniz. Keşan ilçesine bağlı bir diğer tabiat parkı olan Gökçetepe Tabiat Parkı’nı gördüğünüzde kendinizi cennetten bir köşede hissedeceksiniz.
 
Edirne’yi tam anlamıyla keşfetmek istiyorsanız Edirne Saroz İbrice Limanı’na da uğramalısınız. Deniz altı güzellikleri ile büyüleyici bir etki yaratan lokasyonda profesyoneller eşliğinde dalış yapabilir, apayrı bir dünyayı keşfedebilirsiniz.
 
Edirne’de denize girmek de oldukça keyiflidir. Erikli Plajı, Yayla sahili, Enez sahili yeşil ile mavinin buluştuğu ve aile boyu keyifli anlar yaşanabilecek destinasyonlardan bazılarıdır.
 
Edirne ile özdeşleşen Kırkpınar Yağlı Güreşleri Er Meydanı’nı ziyaret etmek ve bu atmosferi doyasıya yaşamak istiyorsanız Temmuz ayı için bir gezi planlaması yapabilirsiniz. Üç gün boyunca devam eden bu geleneksel müsabakaları izleyerek unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.
 
Edirne’nin farklı bölgelerine dağılan tüm bu harika yerleri Edirne araba kiralama hizmeti alarak 3-4 gün içerisinde ziyaret edebilirsiniz. Tatil boyunca konforunuzdan ödün vermeden ve tüm güzellikleri keşfederek akıllarda kalacak bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Edirne Gece Hayatı

Edirne gece hayatının oldukça renkli ve hareketli olduğu söylenebilir. Şehirdeki öğrenci nüfusunun oldukça fazla olmasının da etkisiyle hem alkollü hem de alkolsüz içeceklerin başrolde olduğu kafelerin ve barların sayısı azımsanamayacak denli fazladır. Kaliteli ortama sahip Edirne gece kulüplerinde farklı müzik türlerinde yapılan dinletilere de rastlamak mümkün. Günün yorgunluğunu atarken keyifli anılar biriktirmek için siz de Edirne gezinizi akşam eğlenceleri ile taçlandırabilirsiniz.