Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Kars: Büyülü Bir Güzellik

Kars: Büyülü Bir Güzellik

Macera sevenlerin ve yeni keşiflerle hayatını güzelleştirmek isteyenlerin vazgeçilmez destinasyonlarından biri olan Kars büyülü bir deneyim vadediyor. Dört mevsim değişen silueti ile misafirlerini karşılayan bu şehir Doğu’nun incisi olarak nitelendiriliyor. Kış aylarında beyaz bir örtüyle kaplanan, misafirperver halkıyla samimi bir ortama adım attıran, tarihi ve doğal güzellikleri ile keşfe değer nitelik taşıyan Kars ili hakkında hazırladığımız bu rehber niteliğindeki yazıda “Kars’a özgü yöresel yemekler nelerdir?”, “Kars’ta görülecek yerler nelerdir?” ve “Kars’ın tarihi yerleri nerelerdir?” gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabilir, gezi rotanızı planlayabilirsiniz.

Kars gezinizdeki destinasyonların her birine zaman ayırmak ve bu şehri özgürce keşfetmek için Kars araç kiralama hizmetlerinden yararlanmanızı öneriyoruz. Kars araba kiralama hizmetlerinden yararlanarak şehre özgü lezzetleri de rahatlıkla tadabilir, tatilinizi unutulmaz anlarla zenginleştirebilirsiniz.

Kars’a Özgü Yöresel Lezzetler

Tarihi geçmişi nedeniyle Kars yöresine özgü birbirinden leziz yöresel yemekler bulunur. Bu yemeklerin çoğunluğunun başrolünde un, hayvansal ürünler ve baklagiller vardır. Hayvancılığın gelişmesinin de etkisiyle bölgede dünyaca ünlü peynir çeşitlerine de rastlamak mümkündür. Kars gravyeri ise bu peynirlerin en meşhurlarından biridir.
 
Yolunuz Kars’a düşerse ilk denemeniz gereken lezzetlerin başında Hengel gelir. Bir çeşit mantı olarak nitelendirebileceğimiz bu yemeği mutlaka denemelisiniz. Kars ketesi için de benzer iltifatlar edilebilir, çayla birlikte Kars ketesi büyük bir keyif haline gelecektir. Kars’ın diğer yöresel lezzetleri arasında Kars kazı ve pilavı, haşıl, hörre çorbası, Kars böreği, ekşili et, feselli, tencerede şiş kebap, keşme aşı ve sinor gibi farklı tatlar da bulunmaktadır; hepsi denenmeye değerdir.

Kars’ta Nerede Yemek Yenir?

Zengin mutfağı ile Kars’ta tüm öğünlerinizi benzersiz bir şölene çevirebilirsiniz. Doğa ile buluşacağınız mekanlar kadar şehir merkezinde otantik bir deneyim yaşamanızı sağlayacak farklı restoranlar da sizi bekliyor olacak. Kars restoranlarında hem Türk mutfağından hem de şehre özgü yöresel lezzetlerden tercihte bulunabilirsiniz. Özenli sunumları ve doyurucu porsiyonları ile Kars restoranları deneyiminizi unutulmaz kılacaktır.

Kars’ın Tarihi Yerleri

Kars’ın Tarihi Yerleri

Tarih turizminin en revaçta olduğu iller arasında gösterilen Kars, bu söylemi doğrulayacak güzellikleri ile dikkat çekiyor. Kars’ta görülecek tarihi yerlerin başında da kuşkusuz Kars Kalesi geliyor. Kars’ın en eski yapılarından biri olma özelliği taşıyan kalenin Urartular tarafından MÖ 8. Yüzyılda yaptırıldığı tahmin ediliyor. Dönemsel olarak gerçekleştirilen onarım çalışmaları sayesinde Kars Kalesi günümüzde de tüm görkemiyle Kars’ın imzası olmayı başarıyor.
 
Kars ile özdeşleşen tarihi yapılar arasında Ani Harabeleri de bulunuyor. Şehrin tarihsel simgelerinden biri olan Ani Harabeleri İpek Yolu üzerinde bulunduğu için tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde de şehir siluetinde otantik rüzgarlar estirmektedir.
 
Kars’ın tarihi yapılarından biri olan Taş Köprü mimari özellikleri ile de her göreni kendine hayran bırakıyor. 1579 yılında yapılan köprü günümüzde de kullanılmaya devam ediyor. Kars’ta görmenizi önerdiğimiz bir diğer tarihi durak ise Havariler Kilisesi olarak da bilinen Kümbet Camii’dir. Bu yapının 940’lı yıllarda Hristiyan Kıpçak Türkleri tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir.
 
Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bulunan Katerina Köşkü de Baltık mimarisinin izlerini taşıyan etkileyici bir yapıdır. Muhteşem manzarası ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken destinasyon sizin de rotanızda yer almalıdır.

Kars’ta Görülmesi Gereken Yerler

Kars’ta Görülmesi Gereken Yerler

Kış turizmi amacıyla Kars’a gidiyorsanız son yıllarda popülaritesi giderek artan Sarıkamış’a mutlaka uğramalısınız. Farklı etkinlikleri deneyebileceğiniz ilçede konaklama sıkıntısı çekmenizi engelleyecek birçok otel bulabilirsiniz. Sarıkamış yalnızca kayak merkezi ile değil, tarihteki önemi ile de mutlaka görülmeye değerdir. 1. Dünya Savaşı yıllarında en ağır kayıpların verildiği ilçede, Allahuekber Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde Sarıkamış Şehitliği, Dikenli Tepe Tabya Şehitliği, Ağababa Şehitliği ve Soğanlı Şehitliği gibi özel destinasyonları gezebilirsiniz.
 
Kars ilinin doğal güzelliklerinin doyasıya yaşanabileceği Kuyucuk Kuş Cenneti 182 ayrı kuş türüne ev sahipliği yapan ve yerli olduğu kadar yabancı turistlerin de ilgilisini çeken lokasyonlardan biridir. Doğa ile iç içe, kuş cıvıltıları eşliğinde keyifle vakit geçirebilir; belgesellerden alınan karelere benzer fotoğraflar çekebilirsiniz.
 
Çıldır Gölü, Kars’ın tüm mevsimlerinde ayrı güzeldir. Yaz aylarında sandalla gezebileceğiniz bu gölde, kış aylarında kızakla tur atabilirsiniz. Hatta alabalık tutma deneyimini de yaşamanız mümkündür!

Kars’ta Gece Hayatı

Kars’ta Gece Hayatı

Kars’ta üniversite bulunması nedeniyle yaz aylarında  çeşitli eğlencelere katılabilirsiniz. Ancak iklim nedeniyle kış aylarında Kars’ın oldukça sakin gecelere ev sahipliği yaptığını da bilmelisiniz. Birkaç mekanda müzik dinletisi yapılmakta ve genellikle öğrencilerin düzenledikleri partiler gece hayatını renklendirmektedir.
 
Kars’ın tüm güzelliklerini keşfetmek zaman istediğinden Kars kiralık araç hizmetlerinin talep gördüğü illerden biridir. Siz de bu şehri özgürce fethetmek için Kars araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz.