Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Kıbrıs’ın Güzelliklerini Keşfedin

Kıbrıs’ın Güzelliklerini Keşfedin

Kıbrıs hem Türkiye’den hem de dünyanın dört bir yanından her yıl yüz binlerce misafiri ağırlayan hem doğal güzellikleri hem de tarihi değerleri ile dikkat çeken özel bir lokasyon. Yavru vatan Kıbrıs olarak da bildiğimiz ülke özellikle Türk vatandaşları için sadece nüfus cüzdanı ile girişin mümkün olduğu denizaşırı ülkelerden birisi olmasıyla da çok değerli. Kıbrıs’ı her anlamda keşfetmek ve tüm tarihî değerlerinde keyifli bir zaman yolculuğuna çıkmak için tek yapmanız gereken araç kiralama hizmeti almak. Kıbrıs araç kiralama hizmeti pek çok insan için soru işareti olsa da aslında oldukça kolay bir işlem. Trafiğin sağdan aktığı ülkede araçlarda direksiyonun yerinin ülkemize göre terste olması araç kiralama işlemindeki en büyük soru işaretlerinden birisi. Ancak Kıbrıs’ta araç kullanmak için ek bir ehliyetinizin olmasına gerek yok. Mevcut ehliyetiniz ile Kıbrıs araç kiralama işlemlerinizi Avis rent a car ofisinden kolayca yapabilirsiniz.
 
Kıbrıs’ta deneyimlemeniz gereken çok farklı alternatif var. Hem yakın hem de uzak tarihe ışık tutan kalıntılar, yöresel lezzetler, birbirinden güzel plajlar ve çok daha fazlası Kıbrıs’ta sizi bekliyor. Bu yazımızda Kıbrıs hakkında bilmeniz gerekenleri bulabilir, gezi planınız için öneriler alabilirsiniz.

Kıbrıs’ın Yöresel Lezzetleri

Kıbrıs’ın Yöresel Lezzetleri

Kıbrıs’ın kendine has ancak akıllarda kalan çok sayıda özel lezzeti var. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan ve bu sayede çok fazla kültürün etkisi altında kalan bölgede birbirinden lezzetli yemekleri tatmak mümkün. Ceviz macunu, hellim peyniri, pilavuna, bigla, samarella ve hellim peyniri ile yapılan börekler Kıbrıs’ta mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor. İlk etapta bölge mutfağında atıştırmalıkların ve kahvaltılık lezzetlerin ön plana çıktığını düşündüren bu tatlar elbette Kıbrıs gezinizde deneyimleyeceğiniz lezzetlerin sadece bazıları. Söz konusu ana yemek ve ara sıcak olduğunda da Akdeniz mutfağının esintileri ile birleşen farklı medeniyetlere ait mutfak kültürleri ortaya eşsiz lezzetlerin çıkmasında etkili olmuş. Şeftali kebabı, kolakas, piruhi, Kıbrıs köftesi gibi farklı lezzetleri de mutlaka denemelisiniz.

Kıbrıs’ta Nerede Yemek Yenir?

Kıbrıs’ta yemek yiyebileceğiniz çok fazla alternatifin olması aslında gezi planlarınızı çok daha konforlu bir şekilde yapabilmenize yardımcı oluyor. Lefkoşa, Girne, Güzelyurt, İskele ve Mağusa şehirlerinin her birisinde keşfedilecek pek çok tarihi güzellik bulunuyor. Bu şehirlerin hepsinde de birbirinden özel Kıbrıs lezzetlerini deneyimlemek mümkün.

Kıbrıs’ın Tarihi Yerleri

Kıbrıs’ın Tarihi Yerleri

Kıbrıs’ın pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığından bahsetmiştik. Bu durumun en yoğun etkisi şehirlerdeki kalelerde ve manastırlarda gözlemleniyor. Girne Kalesi çok kültürlü yapılar arasında dikkat çekenlerden birisi. Girne için yapacağınız gezi planında kaleye mutlaka yer vermeli ve şehri kuş bakışı olarak izlemelisiniz. Bizanslıların inşa ettiği kalede Lüzinyanlar, Venedikliler ve Osmanlılar tarafından yapılan dokunuşlar kaleyi gezerken zamanda yolculuğa çıkmanızı sağlıyor. Kale içerisinde bulunan St. George Kilisesi ve Batık Gemi Müzesi’de bölgenin önemli tarihi değerleri arasında yer alıyor. Girne’de bulunan tek tarihi yer elbette kale değil. St. Hilerion Kalesi, Pella Pais Manastırı ve Aziz Mamas Kilisesi şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Girne’den sonra Kıbrıs’ın bir diğer popüler şehri Lefkoşa’da pek çok tarihi esere ev sahipliği yapması ile tanınıyor. Lefkoşa dünyanın bölünmüş son başkenti olarak bile mutlaka görülmesi gereken bir yer. Şehirde Surlariçi, Büyükhan, Selimiye Cami, bir dönem bu adada yaşanan insanlık dışı olaylara ışık tutan Barbarlık Müzesi şehirde mutlaka gidilmesi gereken yerlerden bazıları.

Kıbrıs’ta Görülmesi Gereken Yerler

Kıbrıs’ın öne çıkan iki şehri Girne ve Lefkoşa olsa da adada Güzelyurt, Mağusa ve İskele de görmek isteyeceğiniz yerler arasında yer alıyor. Özellikle Mağusa’ya yapacağınız ziyarette hâlâ girmenin yasak olduğu Kapalı Maraş bölgesi ile ilgili araştırmalar yapabilir ve bölgeye yaklaşım izni verilen noktalarda terk edildiği günkü gibi duran mahalleyi izleyebilirsiniz. Bir dönem adanın en popüler tatil bölgesi olan Maraş 1974 yılında düzenlenen Barış Harekatı’nda ele geçirilmiştir. Sonrasında ise bölge anlaşmalı olarak boşaltılmıştır. Mağusa’ya kadar gelmişken Namık Kemal Meydanı, Lala Mustafa Paşa Cami, Salamis Harabeleri ve St. Barnabas Manastırı’da görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Kıbrıs Gece Hayatı

Kıbrıs Gece Hayatı

Kıbrıs şüphesiz ki köklü tarihi ve lezzetlerinin yanı sıra oldukça aktif ve sıra dışı gece hayatıyla da biliniyor. Her şehirde farklı konseptte hizmet veren eğlence mekânları bulmak mümkün. Günün yorgunluğunu atmak, Kıbrıs gece hayatını deneyimlemek istediğiniz zaman barlar ve cafelere ek olarak büyük gece kulüpleri ve otellerdeki eğlence mekânları seçenekleriniz arasında yer alıyor. Kıbrıs’ın gece hayatının olmazsa olmazlarından birisi de büyük otellerin içerisinde hizmet veren casinolar. Her zevke hitap eden seçeneklerin yer aldığı Kıbrıs’ta keyifli bir gece geçirmek için ihtiyacınız olan her şey elinizin altında.