Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Konya'da Bir Gün

Konya'da Bir Gün

Türkiye'nin en büyük şehri Konya'yı bir günde keşfetmek, tarihî ve doğal güzelliklerini görmek için en uygun yöntem bir araba kiralamak. Konya’da araç kiralama işlemlerinizi yaptıktan sonra bu mistik şehirde gizemli bir yolculuğa hazırsınız. Ancak yola çıkmadan önce nasıl bir gün geçireceğinizi planlamak isteyebilirsiniz ve bu noktada Konyalıların önerilerinden faydalanabilirsiniz. Konya’da ne yenir? ya da Konya’da gezilecek yerler nerelerdir? gibi sorulara verilen yanıtları gözden geçirerek gezinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Konya'da Kahvaltı

Konya'da Kahvaltı

Farklı bir kahvaltı deneyimi için Konya’nın yöresel lezzetlerini deneyebilirsiniz. Farklı içeriklerle hazırlanan sıkma, günün her saati fırınlarda sıcak olarak bulabileceğiniz çeşitli pideleri Mevlana böreği, kaygana ve bölgenin meşhur Kadınhanı tahinlisi kahvaltıda tercih edebileceğiniz lezzetlerden bazıları.

Konya'nın Tarihi Yerleri

Konya'nın Tarihi Yerleri

Eski bir Rum köyü olan Sille, Konyalıların görmenizi önerdiği ilk durak. Şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunan köy, 6000 yıllık bir geçmişe sahip. Konya’nın tarihine ışık tutan köyde Aya Elana Kilisesi görülmeye değer yapıların başında geliyor. 4. yüzyıla ait kilise, Bizans İmparatoru Konstantin’in annesi Helena tarafından yaptırılmış. Dünyanın en eski ve büyük manastırlarından biri olarak kabul edilen Hagios Khariton Manasırı da Sille’de görülebilir. Gezinizin son bölümünü Sille’nin meşhur halılarına ayırabilirsiniz. Köyde halıları inceleyebileceğiniz birçok dükkân bulunduğunu ekleyelim.

Lezzetli Bir Mola

Lezzetli Bir Mola

Konya'ya gidip de tirit yememek olmaz. Tarihî köydeki gezinizin ardından Konya mutfağının bu özel lezzetini tadabilirsiniz. Dilerseniz öğle yemeğinde etli ekmek, bıçak arası ya da Mevlana olarak adlandırılan ve her biri ayrı bir lezzet şöleni sunan pide çeşitlerini de tadabilirsiniz.

Konya’yı Keşfe Devam

Konya’yı Keşfe Devam

Yemeğin ardından Mevlana'nın izini sürmeye ve gizemli bir yolculuğa çıkmaya hazırsınız. İlk durak, şehir merkezindeki Mevlana Müzesi. Mevlana Celalettin Rumi, İslam’a getirdiği bakış açısı ve hoşgörü felsefesiyle dünyayı etkisi altına alan ve ünü İslam dünyasının sınırlarını aşan bir düşünür. 25 bini aşkın beyitten oluşan Mesnevi’si birçok dile çevrildi ve yayımlandığı ülkelerde en çok satan eserler arasına girdi. Mevlana’nın Konya’daki dergâhı ziyaretçilerini ağırlayan bir müze. Konya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan dev komplekste Mevlana’nın Kubbe-i Hadra yani Yeşil Kubbe olarak bilinen türbesi, el yazmaları ve objeler sergileniyor. “Ne olursan ol yine gel” sözüyle herkesi sevgiye davet eden Mevlana’yı daha iyi tanımak Konya’daki gününüzün anlamını fazlasıyla artırabilir.

Müzenin ardından, 13. yüzyılın başında yapıldığı tahmin edilen Karatay’daki Şems-i Tebrizi Camii’ni görebilirsiniz. Yine aynı ilçede bulunan, Selçuklu taş işçiliğinin en iyi örneklerinden biri kabul edilen Karatay Medresesi de görülmeye değer. Medrese, 1955 yılından bu yana Çini Eserler Müzesi olarak hizmet veriyor. Konya’daki mistik yolculuğunuzu II. Selim’in yaptırdığı Selimiye Cami’nde sonlandırabilirsiniz.

Akşam Keyfi

Akşam Keyfi

Konya’da yöresel lezzetlerle dolu bir akşam yemeği günün tüm yorgunluğunu atmanıza yardımcı olacak. Konya’ya özgü lezzetlerden birisi olan ve uzun pişme süresi ile dikkat çeken Çebiç, akşam yemeğinizi güzelleştirecek bir yemek. Fırın kebabı, tandır, sac kavurma, düğün pilavı, bamya çorbası da tercih edebileceğiniz lezzetlerden birisi. Bir gelenek olarak kış aylarında çok tüketilen Arabaşı çorbasını ise gecenin ilerleyen saatlerinde tercih etmenizi öneriyoruz. Özel hamuru ile birlikte servis edilen bu çorba genellikle kış aylarında gece yarısında tüketilmesi ile ünlü.

Konya’da Gece Hayatı

Şehrin gece hayatını merak edenlere Konyalıların ilk önerisi şehirdeki ünlü otellerin roof barları oluyor. Geceye keyifli bir nokta koymak için bu mekânları gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Avis Araç Kiralama Konya Ofisleri

Avis Araç Kiralama Konya Havalimanı Ofisi
Adres: Konya Havalimanı İç Hatlar Terminalı
Telefon: (0332) 326 1924
www.avis.com.tr
 
Avis Araç Kiralama Konya Şehir Ofisi
Adres: Musalla Bağları Mah. Adnan Menderes Cad. 6a Selçuklu / Konya
Telefon: (0332) 326 1924
www.avis.com.tr