Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Malatya’da Bir Gün

Malatya’da Bir Gün

Arslantepe Höyüğü, Battalgazi’deki tarihî yapılar ve lezzetli yemekler, Malatyalıların şehirlerinde yolunuzun kesişmesini önerdikleri güzelliklerden bazıları. Yerel halkın tavsiyeleriyle hazırladığımız gezi programı oldukça zengin. Bu zengin programı bir güne sığdırmak için araç kiralama hizmeti alabilirsiniz. Malatya’da araç kiralama işlemlerinizi tamamladıktan sonra Malatya’da ne yenir ya da Malatya’nın tarihi yerleri nerelerdir? gibi soruların yanıtlarını içeren yazımıza göz atarak günü planlamaya başlayabilirsiniz.

Malatya’da Kahvaltı

Malatya’da gezinize başlamadan önce mükellef bir kahvaltı yaparak güne başlamanızı öneriyoruz. Şehirdeki mekânların serpme kahvaltılarının oldukça meşhur ve doyurucu olduğunu söyleyebiliriz. Kayısı, kuru üzüm ile süslenen peynir tabakları ve Malatya kömbesi kahvaltınızda size eşlik edecek lezzetlerden birkaçı.

Malatya'nın Tarihi Yerleri

Malatya'nın Tarihi Yerleri

Şehir merkezine 11 km uzaklıktaki Battalgazi’de bulunan Ulu Cami, Malatya’da Selçuklulara ait olan tek yapı olarak biliniyor. Gezinize başlamak için en doğru nokta olan cami, I. Alâeddin Keykubat döneminde inşa edilmiş. Mimari detayları, özellikle de nadide hat sanatı örnekleriyle dikkat çeken yapı, şehrin geçmişinden günümüze ulaşan değerli bir miras olduğu için mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi.

Ulu Cami’nin ardından Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nı gezebilirsiniz. IV. Murat döneminde, Bosnalı Silahtar Mustafa Paşa’nın yaptırdığı kervansaray 170 odalı görkemli bir yapı. Yontma taştan kemerleri ve kâgir merdivenleri olan kervansarayın dev bir avlusu var. Malatyalılar yapıyı mutlaka avludan izlemenizi tavsiye ediyor.

Battalgazi’deki gezinizi Malatya Kalesi’nde noktalayabilirsiniz. Yapımına MS 79 yılında başlanan ancak uzun süre bitirilemeyen kale, Bizans İmparatoru Justianus döneminde tamamlanabilmiş. Zaman içinde harabeye dönse de Danişmentler döneminde yenilenmiş. Günümüze sadece kalıntıları kalan kale, şehir merkezine 11 km uzaklıkta.

Lezzetli Bir Mola

Lezzetli Bir Mola

Yeraltı şehrine yakın yerlerde yemek isterseniz mangal yapabileceğiniz mekanları tercih edebilirsiniz. Açık alanda mangal keyfi için zamanınız yoksa ya da hava şartları buna izin vermiyorsa yöresel Malatya lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz. Analıkızlı çorba, kabak borani, acılı ayran ve kiraz yaprağı sarması ile unutulmaz bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Keşfe Devam

Şehrin tarihi hakkında kapsamlı bilgi almak için listenize eklemeniz gereken iki müze var. Beşkonaklar Etnografya Müzesi bu müzelerin ilki. Malatya Müzesi ise arkeoloji müzesi olarak hizmet veriyor. Arslantepe’deki kazılarda ve Karakaya Barajı’nın altında kalan höyüklerde bulunan kalıntıların sergilendiği müzeden sonra Arslantepe’yi de ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Türkiye’deki en büyük höyüklerden biri olan Arslantepe’nin tarihi MÖ 3600-3500 yıllarına uzanıyor. Buradaki kazı çalışmalarında bulunan kral ve iki aslan heykeli Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor. Höyükte ise kerpiç bir saray, çeşitli heykeller ve objelerin yanı sıra mühür baskılar bulunuyor. Bir açık hava müzesi olan Arslantepe, şehir tarihini en iyi yansıtan yerlerin başında geliyor. Höyüğün ardından gezinizi, yanı başındaki Karakaya Baraj Gölü’nde doğayla buluşarak sonlandırabilirsiniz.

Akşam Keyfi

Malatya’nın yöresel lezzetlerinde kırmızı et, kayısı, kuru üzüm ve bulgur ağırlıklı malzemeler olarak bulunuyor. Özellikle kuru meyvelerin kırmızı et ile uyumunu mutlaka deneyimlemeniz gerektiğini düşünüyoruz. Kayısılı kavurma, gırık, Malatya usulü sıkma köfte, elmalı köfte ve geleli kebabı akşam yemeği için tercih edebileceğiniz lezzetlerden bazıları.

Malatya’da Gece Hayatı

Yemeğin ardından geceye devam etmek isterseniz Malatya’da pek çok seçeneğiniz var. Uzun zamandır şehirde hizmet veren cafe ve barlar arasında zevkinize uygun bir seçim yapabilir ya da dilerseniz otelinizin içerisinde hizmet veren mekânlara göz atabilirsiniz

Malatya’da Oto Kiralama

Avis Malatya ofisinden oto kiralama işlemlerinizi yaptıktan sonra, şehrin güzelliklerini daha konforlu ve hızlı bir şekilde keşfedebilirsiniz. Malatya’da araç kiralama rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.
 
Avis Araç Kiralama Malatya Ofisleri
Havalimanı Ofisi
Adres: Malatya Havalimanı / Malatya
Telefon: (0422) 266 0076
Şehir Ofisi
Adres: Karakavak Mevkisi Ankara Asfaltı 6. Km
Telefon: (0422) 238 5644
www.avis.com.tr