Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Şanlıurfa’da Bir Gün

Şanlıurfa’da Bir Gün

Şanlıurfa efsanelere konu olmuş gizemli şehir olarak tanımlanır. Şehirde keşfedilmeyi bekleyen çok fazla güzellik olduğu için kentin hakkını vermek ve şehri özgürce keşfetmek istiyorsanız araç kiralamak oldukça doğru bir seçim. Şanlıurfa’da araç kiralama adımından sonra şehirde yaşayanların tavsiyeleriyle bir gününüzü planlayabilirsiniz. Şanlıurfa’da ne yenir? ya da Şanlıurfa’nın tarihi yerleri nerelerdir? gibi sorularınız için verdiğimiz yanıtlarla şehirde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Şanlıurfa’da Kahvaltı

Güne geleneksel bir başlangıç yapmak için kahvaltıda ciğer yemenizi öneriyoruz. Bu öneri kulağa ilk anda garip gelse de eğer et yemekten keyif alıyorsanız bu deneyimi daha önce neden yaşamadığınızı düşüneceksiniz.

Ciğeri diğer öğünlere saklamak isteyenler için de pek çok popüler kahvaltı mekânı şehirde hizmet veriyor. Klasik serpme kahvaltıya ek olarak katmer de tercih edilebileceğiniz lezzetler arasında yer alıyor.

Şanlıurfa’nın Tarihi Yerleri

Şanlıurfa’nın Tarihi Yerleri

Tarihi MÖ 855 yılına uzanan Halfeti’yi görmek, şehri gerçek anlamıyla tanımak için atılması gereken ilk adım. Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan bölge, Türkiye’de siyah gülün yetiştiği tek yer. Ev sahipliği yaptığı uygarlıkların izlerini bugüne taşımayı başaran Halfeti, etkileyici atmosferiyle size unutulmaz saatler vadediyor. Bir masal diyarını andıran Halfeti, Şanlıurfa merkezine 121 km uzaklıkta.

Halfeti’den sonraki durağınız işlemeli taş evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ve eşsiz mimarisiyle Savaşan Köyü olmalı. Halfeti’ye yaklaşık 23 km uzaklıktaki köy, büyüleyici atmosferiyle giderek artan bir ilginin odağında bulunuyor. Sokaklarında yürürken zamanda yolculuk yaptığınızı hissedeceğiniz Savaşan Köyü’de sizi ilginç bir yapı bekliyor. Gövdesi sulara gömülmüş olan köy camisi kesinlikle görülmeye değer bir tarihi yapı. Savaşan’a gelmek için önce Halfeti’ye gelmeniz, oradan da tekne kiralayarak nehri geçmeniz gerektiğinden keyifli bir tekne gezintisi de Urfa gezinizin bir parçası oluyor.

Halfeti’de Lezzetli Bir Mola

Halfeti’de Lezzetli Bir Mola

Halfeti gezisini keyifli bir yemek ile noktalayabilirsiniz. Bölgede şehre özgü lezzetleri deneyimleyebileceğiniz alternatifler mevcut, dilerseniz gezi sonunda şehre dönerek, pek çok popüler mekândan birisini tercih edebilirsiniz. Urfa denildiğinde akla gelen patlıcan kebabı, lahmacun, çiğ köfte ve havuç dilim baklava mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Keşfe Devam

Keşfe Devam

Şehir merkezini keşfe halıcılar ve kilimciler çarşısı olarak da bilinen Sipahi Pazarı’ndan başlayabilirsiniz. Dar bir han olan Pazar, nahit taşıyla inşa edildiği için kavurucu yaz aylarındaki serinliği ile harika bir mola yeri oluyor. Bu nedenle öğle saatlerinde han oldukça kalabalıklaşıyor. Yaklaşık 30 dükkânın bulunduğu handan keyifle hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz. Sipahi Pazarı’nın ardından hemen yanındaki Gümrük Han’ı gezebilir, hanın tarihi atmosferinde kahve molası verebilirsiniz.

Şanlıurfa’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri de Balıklıgöl. Urfa’da doğduğu rivayet edilen Hz. İbrahim’in hikâyesiyle kutsanan göl, görenleri hızla etkisi altına alıyor. Balıklıgöl’ü layıkıyla anlamak için rehberlik yapan çocuklara danışmanız gezinize keyifli ve düşündürücü hikâyeler eşliğinde devam etmeniz için harika bir yol olabilir.

Şehir merkezindeki son durağınız Türkiye’nin en büyük müzelerinden biri olan Arkeoloji ve Mozaik Müzesi olmalı. Urfalılar, Amazon kadınlarını tasvir eden mozaiğin mutlaka görülmesi gerektiği konusunda hemfikir.

Şanlıurfa’da Akşam Keyfi

Şanlıurfa’da Akşam Keyfi

Kebap ve sıra gecesi, Şanlıurfa’da hakkını veren bir akşam yemeğinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Urfa kebabının doyulmaz lezzeti ve oldukça otantik bir atmosfer yaşamanızı sağlayacak sıra gecesi bir araya geldiğinde bu gezinizde unutulmaz anlarınız listesine kolayca girecek türde bir deneyim yaşayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Şanlıurfa’da Gece Hayatı

Şanlıurfa’da Gece Hayatı

Şanlıurfa’da gece hayatı denildiği zaman genellikle otellerde konumlanan barlar akla geliyor. Şehrin ünlü mekânlarında keyifli zaman geçirebilir ve alışılmış bir geceyi farklı bir şehirde deneyimleyebilirsiniz.

Şanlıurfa Oto Kiralama

Avis Araç Kiralama Şanlıurfa Ofisi

Adres: Şair Nabi Mah. Cumhuriyet Cad. Refah Apt. No: 12/A Merkez Şanlıurfa
Telefon: (0414) 315 0053

www.avis.com.tr