Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Van’da Bir Gün

Van’da Bir Gün

Kedisi, kahvaltısı ve gölüyle meşhur şehrimiz Van, MÖ 7000’e uzanan geçmişiyle aynı zamanda bir tarih hazinesi. Van’ı köşe bucak keşfetmek için bazı önerilere ihtiyacınız olabilir. Keyifli bir gezi planı yapmanız için şehrin sakinlerine Van’da ne yenir, Van’ın gezilecek yerleri nerelerdir? sorularını sorduk ve aldığımız yorumlar ve önerilerle keyifli bir Van gezisi programı hazırladık. Bu güzel şehirde gidip görülecek çok fazla yer var. Bu nedenle ilk adım olarak Van’da araç kiralama işleminizi yapmanızı öneriyoruz. Hazırsanız gezimize başlayalım.

Van’da Kahvaltı

Van’da Kahvaltı

Güne Van’ın meşhur kahvaltısıyla merhaba diyerek gezimize başlıyoruz. Birbirinden lezzetli ve belki de daha önce tatmadığınız lezzetleri Van kahvaltı sofralarında bulabilirsiniz. Pek çok insanın duyduğu ve çok merak ettiği meşhur kahvaltı sofrasına mutlaka zaman ayırmanızı öneriyoruz.

Van’da Gezilecek Yerler

Van’da Gezilecek Yerler

Kahvaltının ardından şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktaki Çavuştepe Köyü’ne doğru yola çıkabilirsiniz. Köydeki en önemli yapı Çavuştepe Kalesi. MÖ 8. yüzyılda inşa edilen kale bir Urartu eseri olması ile biliniyor. Kral II. Sarduri tarafından yaptırılan bu değerli kaleyi ziyaret ettikten sonra, buradan yaklaşık 35 km uzaklıktaki Gevaş ilçesine gidebilirsiniz.

Gevaş’taki ilk ziyaret noktası Halime Hatun Kümbeti. Kesin tarihi bilinmese de 1335 yılında yapıldığı tahmin edilen kümbet gerçekten görülmeye değer. Yapının giriş kapısının üzerinde yer alan metne göre Halime Hatun Kümbeti’ni, 1315-1335 tarihleri arasında Van ve çevresine hâkim olan Melik İzzeddin, kızı Halime Hatun için inşa ettirmiş.

Halime Hatun Kümbeti’nden sonra Gevaş’tan hareket eden motorlarla Van Gölü’nde 20 dakikalık bir yolculuk yaparak Akdamar Adası’na geçebilirsiniz. Asıl adı Ahtamara olan Akdamar Adası Van Gölü’nün üzerindeki dört adadan biri. Adada bulunan Akdamar Kilisesi 915-921 yılları arasında Kral I. Gagik tarafından Keşiş Manuel’e yaptırılmış. Kilisenin kuzeydoğusunda ve kuzeyinde birer şapel, güneyinde bir çan kulesi ve batısında bir jamadun (cemaat evi) bulunuyor. Adanın kuzeydoğusundaki şapel 1296-1336 tarihleri arasında, çan kulesi ve jamadun 1763 yılında yapılmış. Adanın kuzeyindeki şapelin yapım tarihi ise bilinmiyor. Bu değerli yapılar 2007 yılında restore edilerek Anıt Müze olarak hizmet vermeye başladı.

Lezzetli Bir Mola

Lezzetli bir öğle yemeği, gezinize kaldığınız yerden devam etmenize yardımcıyı olacak enerjiyi toplamanız için oldukça önemli. Aynı zamanda bölgenin kırmızı etleri ile meşhur olduğunu da notlarınıza eklemenizi öneriyoruz. Sac kavurma ve kaburga yemekleri et severlerin mutlaka denemesi gereken yemekler arasında yer alıyor.

Keşfe Devam

Keşfe Devam

Şehir merkezine 5 km mesafedeki Van Kalesi, görmeden Van’dan ayrılmamanız gereken yerler arasında. Van Gölü kıyısında sarp bir kayalığa inşa edilmiş olan bu kale Urartulardan kalma. MÖ 9. yüzyılda yapılan kale, 80 metre yüksekliği ve 1800 metre uzunluğuyla son derece ihtişamlı görünüyor. Bu nedenle kale zamanın dev insanları tarafından yapıldığı yönünde efsanelere konu olmasıyla da biliniyor.

Kale gezisinin ardından buraya 5 km mesafedeki Van Müzesi’ne doğru yola çıkabilirsiniz. 1972’de kurulan müzede çok sayıda arkeolojik ve etnografik eser bulunuyor. Neolitik çağdan Cumhuriyet dönemine dek çok sayıda medeniyete ait eserler görebileceğiniz Van Müzesi, özellikle Urartu koleksiyonuyla dünyanın en zengin müzelerinden biri.

Akşam Keyfi

Akşam Keyfi

Van’da akşam keyfi için en popüler öneriler arasında kırmızı et yemeği olan kaburga ızgara öne çıkıyor. Akşam yemeği esnasında aynı zamanda fasıl keyfi yapmak isterseniz, Van restoranları bu konuda oldukça keyifli bir deneyim yaşamanıza yardımcı olacak konseptlere sahip. Mangal ve ocakbaşı keyfi de yine Van’da akşam yemeği için alternatifleriniz arasında yer alıyor.

Van’da Gece Hayatı

Van’da Gece Hayatı

Canlı müzik performanslarının sergilendiği pek çok mekânda geceye devam edebilirsiniz. Dilerseniz otellerin farklı konseptlere sahip olan cafe ve barlarında da hafif müzikler eşliğinde keyifli bir gece geçirebilirsiniz.

Van’da Oto Kiralama

Avis Van ofisinden araç kiralayarak şehrin güzelliklerini daha kolay ve hızlı bir şekilde keşfedebilirsiniz. Van’da oto kiralama için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.

Avis Araç Kiralama Van Ofisi
Van Merkez Ofisi
Adres: Cumhuriyet Cad. No: 79/A Van
Telefon: (0432) 214 6375
Van İskele Ofisi
Adres: Emin Paşa Mah. Ferit Melen Havalimanı / İpekyolu / Van
Telefon: (0432) 227 0167
www.avis.com.tr