MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Amasya Araç Kiralama

Amasya'ya Yola Çık


Amasya’da bir gün


Osmanlı mimarisinin ve mutfak kültürünün yaşatıldığı yerlerden biri olan Amasya, size tarih ve lezzet dolu bir gün vadediyor. Burada geçireceğiniz bir günü planlayabilmeniz için Amasyalıların fikirlerini aldık. Amasya’da ne yenir? Amasya’nın tarihi yerleri nerelerdir gibi sorulara aldığımız yanıtlar gezinizi daha çok daha keyifli bir hale getirecek. Ancak öncesinde yapmanızı önerdiğimiz ilk şey Avis Amasya oto kiralama ofisinden araç kiralama işlemi yapmanız. Amasya araç kiralama işleminizin ardından şehri hızla keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Amasya’da kahvaltı mekânları

Havalimanındaki Avis Amasya oto kiralama ofisinden araç kiralama işlemini tamamladıktan sonra günün ilk öğünü için 9 km uzaklıktaki Papyon Cafe’ye doğru yola çıkabilirsiniz. Amasyalılar Papyon’un kahvaltısını Halil İbrahim sofrasına benzetiyorlar. Haksız da sayılmazlar. Ev yapımı peynirler, reçeller, börekler, menemen diye uzayıp giden lezzetlerle donatılan bir sofradan bahsediyoruz. Güne atmosferiyle fark yaratan Papyon’da başlamak doğru bir karar olabilir.
Kahvaltı için sabredebilirim diyorsanız, 40 km uzaklıktaki merkezde Nevale Cafe lezzetli bir alternatif olabilir. Amasyalılar serpme kahvaltısıyla ünlü Nevale’nin vafılını da tavsiye ediyor.

Amasya’da gezilecek yerler

Kahvaltının ardından Amasya’da ilk durağınız Borabay Gölü olmalı. Bu doğa harikası lokasyonlar arasındaki uzun mesafeyi gördükçe araç kiralama işlemi yaptığınıza çok memnun olacaksınız. Merzifon’a yaklaşık 90, Amasya merkezineyse 65 km uzaklıktaki göl, kartpostallık bir güzelliğe sahip.

Lezzetli bir mola

Borabay’ın temiz havası sizi acıktırmış olmalı. Öyleyse Amasya merkeze dönmek iyi bir fikir olabilir. Şehre özgü lezzetleri tadabileceğiniz Ali Kaya, Amasyalıların öğle yemeği için tavsiyesi. Şehir manzarasıyla dikkat çeken Ali Kaya’da birçok özel lezzet olsa da Tokat kebabını mutlaka denemenizi öneririz.
Merkeze 10 km uzaklıktaki İşçimen de şehrin iddialı lezzet duraklarından bir diğeri. Restorandan çok botanik bahçesini andıran mekânın ünlü yoğurmacını tatmalısınız.
Yemeğin ardından nehir kenarındaki Kaymak’ta, manzaraya karşı içeceğiniz kahve günün ikinci öğünü için güzel bir final olabilir.

Keşfe Devam


Öğle yemeğinin ardından birkaç saatinizi Amasya merkeze ayırabilirsiniz. Amasya Kalesi’yle gezinize başlayabilir, sonrasında Pontuslulara ait kaya mezarlarını görebilirsiniz. Kale ve kaya mezarları şehri en güzel izleyebileceğiniz iki nokta. Kaya mezarlarının çıkışındaki sergilerde yöreye özgü el işleri ve hediyelik eşyalar satın alabileceğinizi belirtelim.
Yeşilırmak kıyısında yürüyüş yapmak ve nehir boyunca sıralanmış Osmanlı camilerini keşfetmek Amasya’da yapabileceğiniz diğer aktiviteler. Şehrin dar sokaklarını ve tarihi evlerini yakından inceleyerek keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Merkezde geçirdiğiniz saatlerin ardından bir sonraki durak Merzifon olmalı. Tarihi Roma Dönemi’ne uzanan Merzifon, altın çağını Osmanlı Dönemi’nde yaşamış. 17. yüzyılda inşa edilen Paşa Camisi, Merzifon’daki en ünlü Osmanlı yapılarından biri.
15. yüzyılda inşa edilen Merzifon Bedesteni ve Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Çelebi Mehmet’in yaptırdığı saat kulesi Amasyalıların mutlaka görmenizi önerdiği noktalar arasında.

Amasya’da akşam keyfi


Bedesten Osmanlı Mutfağı, Merzifon’daki gezinizi biraz daha uzatmak için oldukça ikna edici bir neden. Konuklarını 400 yıllık Osmanlı çarşısında ağırlayan restoran, atmosferi ve yemekleriyle şehrin açık ara en iyisi. Mekânın, şöhreti şehrin sınırlarını aşan yemeğiyse topuz kebabı. Kuzu tandır, beyaz lahanadan yapılan kalem böreği ve arnavutciğeri de ağzınıza layık.
Amasya Araç kiralama işlemini ne kadar yapmış olsanız da zengin Osmanlı yemeklerinin hepsini deneyimlemeniz oldukça zor. Amasya size lezzet durakları bakımından oldukça bonkör davranıyor. Amasya merkezdeki Ameseia Mutfağı da akşam yemeği için önerilen bir diğer mekân. Nehir kenarında, cumbalı bir Osmanlı evinde hizmet veren restoran, yöresel lezzetleri tadabileceğiniz şık bir alternatif.

Amasya’da gece hayatı


Küçük bir şehir olan Amasya’nın kendisi gibi mütevazı bir gece hayatı var. Amasyalıların sizin için seçtiği Pasha, eski bir konakta bulunan aynı isimli otelin bir parçası. Canlı müzik eşliğinde keyifle içkinizi yudumlayabileceğiniz Pasha’da eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz.

Amasya oto kiralama

Avis Amasya araç kiralama ofisinden araba kiralama kiralama işlemi yapmak şehrin güzelliklerini daha kolay ve hızlı bir şekilde keşfetmenizi sağlayacak. Amasya oto kiralama işlemi için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemiz üzerinden yapabilirsiniz.
Avis Araç Kiralama Amasya Ofisi
Adres: Amasya Merzifon Havalimanı İç Hatlar Geliş Terminali
Telefon: (0532) 177 9588
www.avis.com.tr

Adresler

Papyon Cafe: Yeni Mahalle Taştan Sönmez Cad. No: 110 Merzifon Amasya
Nevale Cafe & Restaurant: Hacılar Meydanı Mah. H. Nihal Atsız Cad. Menekşe Apt. Amasya
Borabay Gölü: Borabay Köyü Taşova Amasya
Ali Kaya Restaurant: Çakallar Mevki, Amasya Merkez/Amasya
İşçimen Restaurant: Boğazköy Mevki Amasya Merkez, Amasya
Kaymak Cafe: Ziya Paşa Bulvarı Ulubatlı Hasan Sok. No: 5 Amasya
Amasya Kalesi: Yuvacık Amasya Merkez
Kral Kaya Mezarları: Yuvacık Amasya Merkez
Paşa Camisi: Gazimahbup Mah. Merzifon Amasya
Merzifon Bedesteni: Gazimahbup Mah. Merzifon Amasya
Saat Kulesi: Çelebi Mehmet Medresesi Merzifon Amasya
Bedesten Osmanlı Mutfağı: Gazimahbup Mah. Taşhan Sok. Paşa Cami Yanı Merzifon Amasya
Amaseia Mutfağı: Hazeranlar Sok. No: 3 Amasya