Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Elazığ’da Bir Gün

Elazığ’da Bir Gün

Tarihe ışık tutan şehirlerden birisi olan Elazığ’da harika bir gün sizi bekliyor. Elazığ’ı bir günde hakkıyla keşfetmenin en kolay yolu araç kiralama hizmeti almak. Gezinizi daha keyifli hale getirmek için yerli halka Elazığ’da ne yenir? Elazığ’ın tarihi yerleri nerelerdir? gibi sorular sorduk. Aldığımız cevaplar ışığında hazırladığımız rehber eşliğinde şehri keyifle keşfedecek bir gezi planı hazırlayabilirsiniz. Elazığ’da araç kiralama işleminin ardından harika bir yolculuğa başlayabilirsiniz.

Elazığ’da Kahvaltı

Elazığ’da Kahvaltı

Elazığ gezinize başlamadan önce keyifli bir kahvaltı yapmanızı ve güne enerji depolayarak başlamanızı öneriyoruz. Şehirde yapacağınız kahvaltılarda serpme kahvaltı ya da açık büfe menüsü tercihiniz olursa mutlaka karşınıza çıkacak bazı lezzetler var. Yoğurt kaymağı, kavurma ve Erzincan tulumu bu lezzetlerden sadece birkaçı. Gömme börek, patila, pestil ve oricik de sabah kahvaltınıza ekleyebileceğiniz yöresel lezzetler arasında yer alıyor.

Elazığ’ın Görülecek Yerleri

Elazığ’ın Görülecek Yerleri

Kahvaltı sonrasında Elazığ geziniz için hazırsınız. İstikamet Keban Barajı ve önünüzde yaklaşık 30-35 km. var. Keban Barajı, Türkiye’nin en büyük üç barajından biri. Öyle ki, baraj yapılırken kullanılan taşlarla duvar örmeye kalksanız, ülkemizin bütün sınırlarını beş metre yüksekliğinde bir duvarla çevirebiliyorsunuz. Türkiye’nin ikinci en büyük baraj gölü de Keban’da. Gölün eşsiz manzarasının keyfini çıkarmak ve eşsiz fotoğraflar çekmek istiyorsanız, seyir terası tam size göre. Gelmişken tatlı suda yüzmeyi de denerim diyenler içinse, göl kenarında olimpik yüzme havuzu var. Keban Baraj Gölü’nün yakınında sizi küçük bir sürpriz bekliyor. Dünyanın en genç şelalelerinden biri olan ve baraj gölünün oluşumu sırasında ortaya çıkan Çırçır Şelalesi, görülmeye değer. Oraya kadar gitmişken şelalenin soğuk sularından içmeyi ihmal etmeyin.

Lezzetli Bir Mola

Lezzetli Bir Mola

Hazır Çırçır Şelalesi’ne kadar gelmişken ilk molanızı orada vermek istiyorsanız, balık tesislerine sahip olan mekânları tercih edebilirsiniz. Öğle yemeği için alabalık ile hazırlanan çok çeşitli lezzetleri deneyebilirsiniz. Dilerseniz şehre doğru yola çıkıp kırmızı et ağırlıklı menüler sunan mekânları tercih edebilirsiniz. Harput kebabı, patlıcan söğürme gibi yöreye ait lezzetleri öğle yemeğinde tercih edebilirsiniz. Keyifli yemeğin üzerine şehrin meşhur tatlıları arasında yer alan dolanger tatlısını denemenizi öneriyoruz.

Keşfe Devam

Keşfe Devam

Şimdi sıra merkeze 55 km. uzaklıkta olan Mezopotamya’nın kadim şehri Harput’u dolaşmakta. Elazığ aslında Harput’un etrafında kurulmuş yeni bir yerleşimdir. Harput’un tarihi ise M.Ö. 2000’lere kadar dayanır. Şehre, antik çağdaki kurucuları Hurrilerden sonra sırasıyla Hititler, Urartular ve Anadolu’nun fethinden sonra da Türkler sahip olmuştur. Harput’un sosyokültürel hayatında ve kadim geçmişinde Ermenilerin, Süryanilerin ve Rumların da önemli bir yeri olduğunu bu nedenle de tarihe ışık tutacak Harput’u keşfetmeniz gerektiğinin altını çizmek istiyoruz.

Dağların çevrelediği muazzam görüntüsüyle Elazığ Ovası’nı izleyebileceğiniz en güzel yer Harput Kalesi’dir. Kale, M.Ö. 8. yüzyılda Urartular tarafından inşa edilmiştir ve kalenin yapım harcında su yerine süt kullanıldığı rivayet edilir. Bu durumun su kıtlığından mı yoksa süt bolluğundan mı kaynaklandığı ise yoruma açık bir konu. Harput’u ve kaleyi gezdikten sonra kalenin hâkim olduğu tepede yer alan kafede köpüklü bir Türk kahvesi içerek muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Kadim kültürlere ve uygarlıklara köprü vazifesi görmüş Harput’u sadece kalesiyle ve manzarasıyla anmak yanlış olur. Harput’ta Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni ziyaret etmeyi de unutmamak gerekiyor. 1965 yılında kurulan müzede, Keban ve Karakaya barajlarının yapım çalışmaları sırasında bulunan eserler sergilenir ve her biri bölgenin en az iki bin yıllık tarihine ışık tutar. Müze, şehir merkezine sadece 10 km. mesafededir.

Akşam Keyfi

Akşam Keyfi

Keyifli bir gezinin ardından Elazığ lezzetlerini keşfedeceğiniz hoş bir akşam yemeği için önünüzde çok fazla yöresel seçenek var. Harput çorbası ya da lobik çorbası ile Elazığ lezzetlerini keşfetmeye başlayabilirsiniz. Sonrasında ise kırmızı et tüketmeyi seviyorsanız mutlaka içli köfte, işkembe dolması olarak da bilinen kibe, Balakgazi böreği ve işgene tercih edebileceğiniz meşhur Elazığ lezzetleri arasında yer alıyor. Bu yemeklere ek olarak pek çok kebap çeşidini de deneyebilirsiniz.

Elazığ'da' Gece Hayatı

Yemekten geceye devam etmek ve günün yorgunluğunu eğlenerek atmak isterseniz tercih edebileceğiniz alkollü ve alkolsüz mekânlar Elazığ’da sizi bekliyor. Akşama daha sakin bir nokta koymak isterseniz de şehirde hizmet veren otellerin içerisinde yer alan barları tercih edebilirsiniz.

Elazığ Oto Kiralama

Avis Elazığ ofisinden oto kiralama işlemlerinizi yaptıktan sonra, şehrin güzelliklerini daha konforlu ve hızlı bir şekilde keşfedebilirsiniz. Elazığ’da araç kiralama rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.

Avis Araç Kiralama Elazığ Ofisi
Adres: Malatya Yolu 8. Km. Yol Ayrımı Baskil Elâzığ
Telefon: (0424) 247 4031
www.avis.com.tr