MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Mardin Araç Kiralama

Mardin'e Yola Çık


Mardin’de bir gün


Dev bir açık hava müzesini andıran Mardin, bir kere görmenin asla yetmeyeceği bir şehir. Ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izlerini yaşatan bu şehrin hakkını vermek için bir araç kiralamak en doğru adım olacak. Mardinlilerden aldığımız önerilerin gününüzü unutulmaz kılacağına eminiz. Peki, Mardin’de ne yenir? Hangi lezzet duraklarını tercih etmeli? Mardin’in tarihi yerleri arasında önceliği nerelere vermeli? Mardin’de araç kiralama adımını attıktan sonra merak ettiğiniz bu sorulara Mardinlilerin verdiği yanıtlarla bir gününüzü şekillendirebilirsiniz.

Mardin’de kahvaltı mekânları

Mardin, ilginç parçaların bir araya gelmesiyle oluşmuş dev bir yapbozu andırıyor. Mardinlilerin kahvaltı için önerdiği Gazi Konağı bu yapbozun en etkileyici parçalarından biri. Mekan, Mardin Kalesi ve Mezopotamya Ovası manzarasıyla mutlaka gitmeniz gereken lezzet duraklarından. Buranın, şehre özgü lezzetlerle hazırlanan kahvaltısı Mardinlilerin favorilerinden. Kahvaltının ardından eşsiz manzaraya karşı köpüklü bir Türk kahvesi içmek keyifli olabilir.
Artuklu Eski Konak da Gazi Konağı gibi memnun ayrılacağınız bir mekân. Etkileyici bir atmosferde yöresel tatlarla hazırlanan kahvaltısını Süryani kahvesiyle taçlandırabilirsiniz.

Mardin'in tarihi yerleri


Mardin’de günün ilk durağı Midyat olmalı. Mardinlilere göre şehirlerini yakından tanımanın yolu Midyat’tan geçiyor. Şehir merkezine 124 km uzaklıktaki bölge, Süryanilerin anayurdu kabul edilen Turabdin Platosu’nun kalbi sayılıyor. Doğu’nun gizemli yüzüyle tanışacağınız Midyat’ı keşfetmek için en doğru adresse kuşkusuz Mor Gabriel Manastırı. 4. yüzyılda inşa edilen ve Süryanilerin ayakta kalan en eski ibadethanesi olan manastır, mimarisiyle nefes kesen eşsiz bir yapı.
Mor Gabriel’den 1,5 km ötedeki Gelüşke Han’a, ardından da bölgenin en ilginç köşelerinden biri olan İzbırak Köyü’ne geçebilirsiniz. Midyat’a yaklaşık 10 km uzaklıktaki köy, Mardin’in aksine Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bir yer. 5. yüzyılda inşa edilen Mor Dimet Kilisesi, buradaki en değerli yapı olarak biliniyor.

Lezzetli bir mola


Süryani kültürü ve tarihine bu kadar yakınlaşmışken, mutfağına ait lezzetleri tanımak da ilginç bir deneyim olabilir. Mardinlilere göre bunun için Midyat’taki Shmayaa Hotel en doğru adreslerden biri. Tarihi dokusu özenle korunmuş bir yapıda ağırlanacağınız Shmayaa’nın terası keyfinize keyif katacak. Mardinlilerin bulgur-u basro, sembusek ya da kuzu kol gibi önerileri de menüyü incelerken karar vermenizi kolaylaştıracak.
Yemek molasını Mardin merkezde vermeyi planlayanlar için Cercis Murat Konağı en iyi alternatiflerden biri. 19. yüzyılda, bölgedeki birçok yapıda imzası bulunan mimar Löle Serkiz Gizo tarafından tasarlanan konak, 2001’den bu yana restoran olarak hizmet veriyor. Mardinliler kişk çorbasını, alluciyeyi, tarçınlı mahlepli patlıcanlı pilavı ve kazan kebabını mutlaka denemenizi öneriyor. Dobo da menüdeki enteresan lezzetlerden biri.

Keşfe devam


6. yüzyılda Süryanilerin Mor Behram ve kız kardeşi Saro adına yaptıkları Mor Behnam Kırklar Kilisesi, Mardin’deki en özel yapılardan biri. Taş işçiliğinin nadide örneklerinden olan yapı, adeta bir oya gibi işlenmiş. Midyat’a yaklaşık 70 km uzaklıktaki kiliseye mutlaka zaman ayırın.
Mor Behnam’a yaklaşık 8 km uzaklıktaki Deyrülzafaran Manastırı’nı görmeden Mardin merkeze dönmemelisiniz. Yukarı Mezopotamya’nın en tanınan yapılarından biri olan manastır, Süryani cemaatinin dini merkezi olarak kabul ediliyor.
Deyrülzafaran’a yaklaşık 3 km uzaklıktaki Hatuniye Medresesi’ni de listenize ekleyebilirsiniz. Hz. Muhammed’in ayak izinin sergilendiği, 12. yüzyılda inşa edilen medrese, Mardin merkeze doğru yola çıkmadan önce son durağınız olabilir.
Şehir merkezindeki turunuz için Mardinlilerin önerilerinin başında Mardin Müzesi geliyor. Eski bir Süryani patrikhanesi olan yapıda hizmet veren müzenin şehrin tarihine odaklanan koleksiyonu dikkat çekici.
Kasımiye ve Zinciriye medreseleri de görülmeye değer yapılar. Mardinliler ayrıca şehrin tarihi sokaklarında dolaşmanızı ve eski evleri yakından görmenizi özellikle tavsiye ediyor.

Akşam keyfi


Mardin mutfağıyla keyifli bir atmosferde tanışabileceğiniz Bağdadi, akşam yemeği için aldığımız ilk tavsiye. Mekânda alluciye ve içli köfteyi mutlaka denemelisiniz.
Muhteşem bir manzaraya sahip Seyr-i Merdin, yöresel lezzetleri tadabileceğiniz bir diğer mekân. Tavsiyeyi verenler, Mardin tabağından övgüyle bahsediyorlar. Mekânın barı da geceye devam etmek isteyenler için iyi bir seçenek olabilir.

Mardin’de gece hayatı

Romantik atmosferiyle ünlü Sinek, şehrin gözde mekânlarından biri. Halk müziği sevenlerdenseniz ve Mardin türküleri eşliğinde otantik bir gece geçirmek isterseniz Abbara’yı tercih edebilirsiniz.

Mardin’de oto kiralama

Avis Mardin ofisinden araç kiralamak şehri keşfetmenizi kolaylaştıran bir adım olacak. Mardin’de oto kiralama işlemi için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.

Avis Araç Kiralama Mardin Ofisi
Adres: Mardin Havalimanı Bitişiği
Telefon: (0533) 602 6872
www.avis.com.tr

Adresler

Gazi Konağı: Üçyol Mevkisi Çınar Sok. No: 2 Mardin
Artuklu Eski Konak: Kasım Tuğmaner Cami Karşısı 1. Cad. Mardin
Mor Gabriel Manastırı: Güngören Köyü Midyat Mardin
Gelüşke Han: Eski Midyat Kuyumcular Çarşısı Midyat Mardin
Shmayaa Hotel: Akçakaya Mah. Kışla Cad. 126. Sok. No: 12 Midyat Mardin
Cercis Murat Konağı: 1. Cadde No: 517 Mardin
Mor Behnam Kırklar Kilisesi: Şar Mahallesi Mardin
Deyrülzafaran Manastırı: Eski Kale Köyü Mardin
Hatuniye Medresesi: Gül Mah. Artuklu Mardin
Mardin Müzesi: 1. Cad. Aran Köyü Mardin
Kasımiye Medresesi: Cumhuriyet Mah. Mardin
Zinciriye Medresesi: Medrese Mahallesi Mardin
Bağdadi: 1. Cad. Vali Adil Sokak No: 2 Mardin
Seyr-i Merdin: Cumhuriyet Cad. No: 2498 Mardin
Sinek: Teker Mahallesi 1. Cad. 52. Sok. No: 2 Mardin
Abbara : 1. Cad. Oskar Pasajı No:401 D: 3 Mardin