MOTOSİKLET KİRALAMA ŞOFÖRLÜ KİRALAMA VE TRANSFER SELF SERVİS İLETİŞİM

Van Araç Kiralama

Van'a Yola Çık


Van’da bir gün


Kedisi, kahvaltısı ve gölüyle meşhur şehrimiz Van, MÖ 7000’e uzanan geçmişiyle aynı zamanda bir tarih hazinesi. Van’ı köşe bucak keşfetmenin en iyi yolunun Vanlılardan fikir almak olduğunu düşündük. Şehrin sakinlerine Van’da ne yenir, Van’ın gezilecek yerleri nerelerdir diye sorduk ve aldığımız yorumlar ve önerilerle keyifli bir Van gezisi programı hazırladık.
Bu güzel şehirde gidip görülecek çok fazla yer var. Bu nedenle ilk adım olarak Van’da araç kiralama işleminizi yapmanızı öneriyoruz. Hazırsanız gezimize başlayalım.

Van’da kahvaltı mekânları

Güne Van’ın meşhur kahvaltısıyla merhaba diyerek gezimize başlıyoruz. Vanlıların ilk önerisi People’s Coffee. Şehir merkezindeki Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan mekân 48 çeşit kahvaltılık sunuyor. Birbirinden lezzetli ve belki de daha önce tatmadığınız lezzetleri burada bulabilirsiniz.
Kahvaltı için bir diğer gözde mekânsa Zukka Cafe. Şehir merkezindeki kafe, terasıyla keyifli bir ortam sunuyor. Mekânın zengin kahvaltı tabağını denemelisiniz.

Van’da gezilecek yerler

Kahvaltının ardından şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktaki Çavuştepe Köyü’ne doğru yol alabilirsiniz. Köydeki en önemli yapı Çavuştepe Kalesi. MÖ 8. yüzyılda inşa edilen kale bir Urartu eseri. Kral II. Sarduri tarafından yaptırılan bu değerli kaleyi ziyaret ettikten sonra, buradan yaklaşık 35 km uzaklıktaki Gevaş ilçesine gidebilirsiniz.
Gevaş’taki ilk ziyaret noktası Halime Hatun Kümbeti. Kesin tarihi bilinmese de 1335 yılında yapıldığı tahmin edilen kümbet gerçekten görülmeye değer. Yapının giriş kapısının üzerinde yer alan metne göre Halime Hatun Kümbeti’ni, 1315-1335 tarihleri arasında Van ve çevresine hâkim olan Melik İzzeddin, kızı Halime Hatun için inşa ettirmiş.
Halime Hatun Kümbeti’nden sonra Gevaş’tan hareket eden motorlarla Van Gölü’nde 20 dakikalık bir yolculuk yaparak Akdamar Adası’na geçebilirsiniz. Asıl adı Ahtamara olan Akdamar Adası Van Gölü’nün üzerindeki dört adadan biri. Adada bulunan Akdamar Kilisesi 915-921 yılları arasında Kral I. Gagik tarafından Keşiş Manuel’e yaptırılmış. Kilisenin kuzeydoğusunda ve kuzeyinde birer şapel, güneyinde bir çan kulesi ve batısında bir jamadun (cemaat evi) bulunuyor. Adanın kuzeydoğusundaki şapel 1296-1336 tarihleri arasında, çan kulesi ve jamadun 1763 yılında yapılmış. Adanın kuzeyindeki şapelin yapım tarihi ise bilinmiyor. Bu değerli yapılar 2007 yılında restore edilerek Anıt Müze olarak hizmet vermeye başladı.

Lezzetli bir mola

Gevaş’a 38 km uzaklıktaki Edremit’te bulunan Elegant Restaurant öğle yemeği molası için Vanlıların önerdiği yerlerden biri. Ferah bir bahçesi ve manzarası da olan mekân, özellikle kırmızı et konusunda iddialı. Sac kavurma ve kaburga yemeden buradan ayrılmayın.
Lezzetli bir öğle yemeği için diğer alternatifse Lobby Terrace. Kırmızı et seviyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz öneriliyor.

Keşfe devam


Şehir merkezine 5 km mesafedeki Van Kalesi, görmeden Van’dan ayrılmamanız gereken yerler arasında. Van Gölü kıyısında sarp bir kayalığa inşa edilmiş olan bu kale Urartulardan kalma. MÖ 9. yüzyılda yapılan kale, 80 metre yüksekliği ve 1800 metre uzunluğuyla son derece ihtişamlı görünüyor. Bu nedenle, zamanın dev insanları tarafından yapıldığı yönünde efsanelere konu olmuş.
Kale gezisinin ardından buraya 5 km mesafedeki Van Müzesi’ne doğru yol alabilirsiniz. 1972’de kurulan müzede çok sayıda arkeolojik ve etnografik eser bulunuyor. Neolitik çağdan Cumhuriyet dönemine dek çok sayıda medeniyete ait eserler görebileceğiniz Van Müzesi, özellikle Urartu koleksiyonuyla dünyanın en zengin müzelerinden biri.

Akşam keyfi


Şehir merkezine 4 km mesafedeki Tamara Otel Ocakbaşı, akşam yemeği için önerilen mekânlardan ilki. Fasıl eşliğinde ocakbaşı keyfi yaşayabileceğiniz mekânın favori lezzetiyse kaburga ızgara.
Ocakbaşı için ikinci adres Tepe Ocakbaşı. Elite Van Hotel bünyesinde hizmet veren restoran nezih bir atmosfer sunuyor. Van manzarası ve Türk sanat müziği eşliğinde birbirinden lezzetli yiyeceklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Van’da gece hayatı


Gece eğlenmek için Vanlıların tercih ettiği ilk mekân The North Shield. Tamara Otel ile aynı sokakta bulunan mekân nezih ortamı ve geniş içecek seçeneğiyle keyifli bir gece vaat ediyor.
Birçok ilde şubesi bulunan Big Yellow Taxi, Vanlıların sevdiği mekânlardan bir diğeri. Van AVM’de hizmet veren mekân eğlenceli müzikleri ve kalabalık ortamıyla güzel bir gece geçirmeniz için öneriliyor.

Van’da oto kiralama

Avis Van ofisinden araç kiralayarak şehrin güzelliklerini daha kolay ve hızlı bir şekilde keşfedebilirsiniz. Van’da oto kiralama için rezervasyonunuzu telefonla ya da internet sitemizden yapabilirsiniz.

Avis Araç Kiralama Van Ofisi
Van Merkez Ofisi
Adres: Cumhuriyet Cad. No: 79/A Van
Telefon: (0432) 214 6375
Van İskele Ofisi
Adres: Emin Paşa Mah. Ferit Melen Havalimanı / İpekyolu / Van
Telefon: (0432) 227 0167
www.avis.com.tr

Adresler

People’s Coffee: Cumhuriyet Cad. Van
Zukka Cafe: Kazım Karabekir Cad. No: 23 Van
Akdamar Kilisesi: Gevaş Van
Halime Hatun Kümbeti: Gevaş / Van
Çavuştepe Kalesi: Çavuştepe Köyü Gürpınar Van
Elegant Restaurant: Edremit Van
Lobby Terrace: Maraş Cad. Van
Van Kalesi: Yalı Mah. Van
Van Müzesi: Şerefiye Mah. Hacıosman Sok. No: 14 VAN
Tamara Otel Ocakbaşı: Kazım Karabekir Cad. Yüzbaşıoğlu Sokak No: 1 Van
Tepe Ocakbaşı: Bahçıvan Mah. Kazım Karabekir Cad. No: 67 Elite World Van Hotel / Van
The North Shield: Maraş Cad. Yüzbaşıoğlu Sok. Van
Big Yellow Taxi: Van AVM Serhat Mah. Cumhuriyet Bulvarı No: 147 İpekyolu / Van