Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
lastik izi

ABS Fren Sistemini Daha Yakından Tanıyalım

ABS, araçlarda ani fren esnasında tekerleklerin kilitlenmesini önleyen bir sistemdir. En deneyimli sürücülerin dahi başına gelebilecek bir durum olan ani fren anında, şoförün direksiyon hakimiyetini kaybetmemesi için bu sistem devreye girer. Olası bir çarpışma veya tehlike anında sürücülerde genelde frene basma refleksi bulunur. Bazı durumlarda ani fren aracın tekerleklerinin hareketinin aniden durması savrulmaya yol açabilir. Birçok başka fonksiyonuyla birlikte ABS fren sistemi, aracın savrulmasını önleyerek şoförün direksiyon hakimiyetini korumasını sağlar.

ABS Nedir?

Anti-lock Braking System ifadesinin kısaltması olan ABS, kilitlenmeyen fren sistemi anlamına gelir. Yol koşulları, hava koşulları veya çeşitli trafik unsurları sebebiyle ortaya çıkabilen ani fren durumunda tekerleklerin kilitlenmesi durumunu engelleyen bir güvenli sürüş teknolojisidir. Tekerleğin dönüş hızı ve aracın hızı oranı belirli bir oranda benzer değilse devreye giren sistem, tekerlek kilitlenmesi durumunu tespit edip engeller.

Ne İşe Yarar?

ABS, aracın hızı, yükü ve yol koşullarına bağlı olarak tekerleklerin devir sayısını takip eder. Hidrolik frenlerin tekerlekleri kilitlemesi sonucunda oluşturduğu kaymayı önler ve bu sayede sürücünün direksiyon hakimiyetini korumasını sağlar. Kayma durumuna sebep olacak kilitlenme ortaya çıktığında sistem fren basıncını düşürür, tekerlek tekrar hızlandığında fren basıncı yükseltilir ve frenlenme sağlanır. Saniyede birçok kere tekrar eden bu işlem sayesinde tekerlekler farklı zeminde olsa dahi kayma ve kilitlenme işlemlerinin önüne geçilir.

Hangi Durumlarda ABS gereklidir?

Yağmurlu Havalar

Islak zeminde ortaya çıkabilecek kayma olayları veya aracın tekerleklerinden ikisinin su birikintisine denk gelmesi durumunda ortaya çıkabilecek spin atma olaylarında ABS devreye girer ve olumsuz durumları engeller.

Buzlu Zemin

Hem ıslak hem de buzlu zeminde fren mesafesi kuru zemine göre daha uzundur. Sistem kaymayı önlemek adına fren kuvvetine müdahale eder ancak kayma işleminin engellenmesi buzlu zemindeyken düşük sürtünme dolayısıyla daha zordur.

Yüksek Hızda Ani Fren

Yüksek hızdayken aniden durulması gerektiğinde aracın kayması söz konusu olabilir. Aracın hızı yüksekken tekerleklerin kilitlenmesi durumunda fren kuvvetine müdahale ederek aracın kaymasını, kendi etrafında dönmesini hatta takla atmasını engellemek adına çalışır.

Araç Kiralama Hizmeti ve Sürüş Güvenliği

Araç kiralama hizmetlerindeki deneyimi sayesinde Avis Türkiye, müşterilerinin güvenliği, konforu, huzuru ve sağlığı gibi konularda en yüksek memnuniyeti sağlamak hedefindedir. Avis, düzenli bakım ve temizlikleri yapılmış son model araçlar ve sürüş güvenliği teknolojileri sayesinde olumsuz durumlara karşı maksimum güvenliği sağlar.