Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
gezi rehberi

Yavaşla, Anın Tadını Çıkar, Ahlat’ı Keşfet!

Van Gölü’nün kuzeybatısında yer alan ve Bitlis’in bir ilçesi olan Ahlat, Türkiye'nin tarihi ve kültürel miraslarının en önemli noktalarından biridir. Şehir, Orta Asya’dan Anadolu'ya göç eden Türklerin yerleştiği önemli merkezlerden biri olmuş ve bununla birlikte coğrafi konumu sayesinde Doğu ve Batı medeniyetleri arasında bir köprü görevi görmüştür.

Ahlat ılıman iklimi, verimli toprakları ve verimli su kaynakları nedeniyle tarihi boyunca önemini korumuştur. Otoyoldan 300 metre uzaklıkta bulunan Ulu Kümbet, bölgedeki en büyük Selçuklu mezarlarından biridir. Buraya geldiğinde müzeleri, geniş Selçuklu Mezarlığını, Bayındır Kümbetini, eşsiz yapılı camileri ve diğer tarihi yerleri de ziyaret edilebilirsiniz.

Ahlat'ta bulunan mezar taşları yüzlerce yıllık tarihi dokusu ve benzersiz mimarisiyle ziyaretçiler için büyüleyici özelliktedir. Bu mezar taşları zamanla deprem, rüzgâr ve yağış etkisiyle farklı açılarda konumlandırılmıştır. Mezar taşlarının arkasında ise muhteşem manzarası ve heybetli görüntüsüyle Nemrut Dağı kendini sergilemektedir.

Tüm bunların yanında Çifte Kümbet ve Ahlat Sahil Kalesi gibi diğer önemli tarihi yerler de şehir merkezine yakındır ve mutlaka görülmesi, ziyaret edilmesi gereken alanlar arasında bulunur. Ahlat, Türkiye'nin tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetmek isteyenler için adeta bulunmaz bir cevher değerinde!

Ahlat, Ülkemizin Cittaslow Kentleri Arasında Yer Alıyor

Ahlat'ın Cittaslow kenti olarak seçilmesinde yöresel kültürün, değerlerin korunması ve sürdürülebilir turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi gibi birçok faktör önemli rol oynamıştır. Kentte doğal kaynaklar, geleneksel tarım ve hayvancılık, yöresel yemekler, el sanatları ve müzeler gibi birçok turistik aktivite bulunmaktadır.

Ahlat tarihi yapıları, güzel manzaraları, doğal kaynakları ve sıcakkanlı insanlarıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunar. Ayrıca Ahlat'ın yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması, kentteki kültürel zenginliği artıran en önemli etkenler arasındadır.

Cittaslow felsefesi doğrultusunda Ahlat'ta sürdürülebilir turizm faaliyetleri geliştirilmekte; kentin doğal ve tarihi zenginlikleri korunmakta ve ziyaretçilere kaliteli bir turizm deneyimi sunulmaktadır. Ahlat, Türkiye'nin en özel turistik destinasyonlarından olup, mutlaka keşfedilmesi gereken bir yerdir.

Siz Nereye Giderseniz Avis Orada!

Avis, müşterilerinin gereksinimlerine uygun çözümler sunarak kaliteli hizmeti uygun fiyatlarla birleştirmeyi hedefleyen bir araç kiralama şirketidir. Avis'in Van araç kiralama şehir ofisini ziyaret ederek günlük, haftalık veya aylık araç kiralama seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle keyifli bir yolculuk yaparak Ahlat'a ulaşabilir ve bu güzel şehri keşfedebilirsiniz.