Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
airbag

Araç Hava Yastıkları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Airbag ya da diğer bir adıyla hava yastıkları, araç içindeki kazalarda yaralanma ve can kaybını önlemek için geliştirilmiş bir koruma sistemi olup günümüzde birçok araçta standart olarak bulunur. Ancak hava yastıklarının belirli koşullar altında açılabildiğini ve her durumda açılmadığını belirtmemiz gerekir. Bu nedenle, hava yastığının ne zaman ve hangi koşullarda çalıştığını bilmek tüm araç kullanıcıları ve yolcular için oldukça önemlidir.

Kısaca airbag çalışma prensibinden bahsedecek olursak; bir araç kazası sırasında yolcular ile aracın ön kısmı arasına yerleştirilen, şişirilebilir bir torba sayesinde yolcuların ciddi şekilde yaralanmasını önleyen bir emniyet sistemi olarak tanımlayabiliriz. Hava yastığı mekanizması araçta bir çarpışma algılandığında harekete geçen bir dizi sensör aracılığıyla hava yastığının hızla şişmesini sağlar. Ancak hafif kazalarda hava yastığı mekanizması ciddi bir çarpışma olmadığını tespit ederek hava yastığını açmaz.

Hava yastıklarının yerleri ve çeşitleri otomobillerin marka, model ve donanımlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Hava yastıkları genellikle araçların ön bölümünde iki adet, ön koltukların yanında iki adet ve ön kapının üst kısımlarında da iki adet olacak şekilde konumlandırmakta ve böylelikle yolcuların güvenliğini sağlamaktadırlar.

Hava Yastığı Hangi Durumlarda Açılmaz?

Hava yastığı, daha önce de belirttiğimiz gibi belirli bir şiddet ve kuvvet altında açılan bir emniyet sistemidir. Hafif darbelere veya yandan gelen hafif kuvvetlere maruz kalmış araçlarda, arabanın yuvarlanması, takla atması veya devrilmesi durumlarında hava yastığı açılmayabilir.

Hava Yastıkları İnsanlara Zarar Verir mi?

Hava yastığı normal şartlarda bir araç kazasında insanlara zarar vermez, tam aksine insanların hayatını kurtarmaya yardımcı olur. Ancak hava yastığı açılması esnasında yüksek hızda açılması veya açılma anında kişilerin pozisyonu gibi durumlarda kişiler bazı olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabilir ve zarar görebilir. Bu nedenle hava yastıkları ile ilgili kullanım talimatlarına uyulması ve doğru şekilde takılı olması son derece önemlidir.

Avis olarak müşterilerimizin güvenliği ve rahatı bizim önceliğimizdir. Bu sebeple araçlarımızı düzenli olarak bakımlardan geçirerek sizlere sunmaktayız. Size özel olarak tasarlanmış araç kiralama seçenekleri için web sitemizi, şehir içi ya da havaalanı ofislerimizi ziyaret edebilir ve rezervasyon işlemlerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.