Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
atatürk ve arabalar

Atatürk’ün Kullandığı Araçlarla Tanışmaya Hazır Olun

Otomobiller birçok insan için sadece ulaşım aracı olsalar da aslında zamanın gizli tanıklarıdır. Cumhuriyetin ilk senelerinde Mustafa Kemal Atatürk’e hizmet eden otomobiller ise tarihimiz için önemli bir kilometre taşı olarak tanımlanabilir.

10 Kasım’a özel olarak Atatürk’ün kullandığı araçları birlikte keşfedelim!

Cadillac 80 Serisi

Atatürk’e özel olarak üretilen, 1936 model Cadillac, kurucusu olduğu İş Bankası tarafından Atatürk’e bağışlanmış ve ölümüne kadar makam aracı olarak kendisine hizmet etmeyi sürdürmüş.

Devasa ön ızgarası ve geniş ön çamurluklarıyla dikkat çeken araç, dönemin en güçlü modelleri arasında bulunuyor. Atatürk’ün vefatından sonra da kullanılmaya devam eden, konsolunda bulunan küçük saatin halen 09.05’i gösterdiği bu araç, 1959 yılında Anıtkabir’e bağışlanmış. Şimdilerde ise Anıtkabir’in 23 Nisan kulesinde ziyarete açık bir şekilde sergileniyor.

Lincoln K Cabriolet- 1934

Mustafa Kemal Atatürk’ün tören ve makam aracı için Lincoln K serisi ve Cabriolet olmak üzere iki otomobil kullandığı biliniyor. Siyah renkli, 4 kapılı ve tek parça düz tip ön camlı bu otomobil 1935 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından Atatürk’e tahsis ediliyor. Diğer araçlardan farklı olmak üzere zırhlı olma özelliğine sahip bu modeller; Atatürk’ün vefatından sonra da dönemin cumhurbaşkanları tarafından kullanılmaya devam ediyor. 1963 yılında Anıtkabir’de sergilenmek üzere gönderilen araçlar, halen Anıtkabir’in Barış Kulesi bölümünde ziyaret edilebiliyor.

Mercedes Sindelfingen

Atatürk’ün ilk arabası olma özelliğini taşıyan bu araç, yalnızca 1924 ila 1929 yıllarında üretilmiş olup Atatürk’ün kendi imzasıyla aldığı özel aracı olma niteliğindedir.

10 Kasım 1938’de yitirdiğimiz fakat her daim yüreğimizde yaşamaya devam eden ulu önderimiz Mustafa Kemal Paşa’yı her sene artan büyük bir özlem ve saygıyla anıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anıtkabir’de ziyaret etmek ve kullandığı araçları sergi alanlarında görmek isterseniz Avis web sitesi, havaalanı ya da şehir ofisleri üzerinden araç kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.