Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
kış lastiği

Doğru Lastikler ile Kara Kışa Meydan Okuyun

Hava koşulları, kullandığımız araçların donanım gereksinimlerini etkiler. Yazın kullanmamız gereken araç lastikleri ile kışın kullanmamız gereken araç lastikleri, aynı kimyasal ve fiziksel yapıda değillerdir. Bunun sebebi, mevsim şartlarına göre değişen zeminin, aracın yol almasını ve yola tutunmasını sağlayan lastikleri etkilemesidir. Farklılaşan zeminlere karşı, aracın yol tutuşunu maksimum seviyeye çıkaracak özel lastikler üretilmiştir. Bu lastikler, normal lastiklerden farklıdır. Kış lastiklerini normal lastiklerden ayıran en temel özellik, 7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında çok daha iyi tutunma sağlayan ve normal lastiklere göre çok daha erken ısınan bir hamura sahip olan lastikler olmasıdır. Kış lastiklerini dikkatli inceleme şansınız olduysa, lastiklerin ince çizgili boşluklara sahip olduğunu görmüşsünüzdür. İşte bu ince boşluklu çizgiler, özellikle karlı zemine aracın çok daha iyi tutunmasını ve lastiğin maruz kaldığı suyun daha verimli bir şekilde atılmasını sağlar. Yazın kullanılan araç lastiklerinde ise ince değil, kalın kanallar yer alır. Bunlar da, aracın kuru zemine daha iyi tutunmasını sağlar. Araç lastiklerinde fark yaratan unsur, lastiklerde kullanılan hamurlardır. Kış lastiklerinde kullanılan hamur, araç lastiğinin daha erken ısınmasını sağlarken yaz lastiğinde kullanılan hamur, araç lastiğinin çok daha geç ısınmasını sağlar. Kış lastiklerini normal lastiklerden ayıran bir diğer özellik ise fren mesafesinin çok daha kısa olmasıdır. Kaygan ve ıslak zeminlere lastiğin daha sıkı tutunması için geliştirilen kış lastikleri, bu konuda yaz lastiklerinden daha avantajlıdır. Diğer önemli nokta ise mevsimine göre lastik kullanmaktır. Eğer mevsim normalleri dışında koşullar yoksa kış lastikleri yazın, yaz lastikleri kışın kullanılmaz.

Lastik Zincirleri Neden Önemli?

Kar zincirlerinin tırnaklı yapısı, araç lastiğinin zemine çok daha iyi tutunmasını sağlar. Bu zincirler genellikle çinko kaplama oldukları için paslanmaya karşı oldukça dirençlidir. Ülkemizin belirli noktalarında, kış lastiğiniz olsa dahi kar zinciri takmak zorunda olduğumuz bölgeler vardır. Özellikle yoğun karlı, buzlu ve dağlık bölgelerde bu zorunluluk geçerlidir. Kar zincirleri hakkında bilmeniz gereken bir diğer önemli konu ise kar zincirlerinin kar lastiği yerine geçmedikleridir. Kar zincirlerinin amacı, aracın zemine tutunmasına ekstra katkı sağlamaktır. Ayrıca kar zincirleri varken araç aşırı hızlı gitmemelidir.