Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
lastik değişimi

Bozuk Yollarda Aracınızı Nasıl Sürmelisiniz?

Yoğun yağışlı geçen aylarda, özellikle eriyen karların etkilediği bozuk yollar ve çukurlar, sürüş kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir. Daha az bakım sağlanan ve araç trafiğinin fazla olduğu noktalarda yollar, bu olumsuz etkilenmelere daha açıktır.

Tam olarak bu noktada, sürüş esnasında güvenliğinizi sağlamanız için bozuk yollarda nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere anlatmak istedik.

Bu tip yollarda uzun süreli araç kullanımı, aracın alt aksamına zarar verebilir ve lastiklerin aşınmasına hatta patlamasına sebep olabilir. Bunlarla birlikte bozuk yollarda araç kullanımı, araç vidalarının gevşemesine, aks ve rot başlarının olumsuz etkilenmesine, fren balatalarının aşınmasına ve jantların eğrilmesine sebep olabilir. Bu nedenle hem aracınızın hem de yolculuk esnasında sizin güvenliğinizi sağlamanız için yapılması gereken birkaç önemli detay bulunur.

İlk Kural: Yavaş Kullanım

Öncelikle bozuk yollar aracınıza, sizin sürüş anında yola uyguladığınız şiddet oranında zarar verebilir. Bu nedenle yavaş kullanım oldukça önemlidir. Bu tarz yollarda yavaş kullanım, çukurların derinliği ve keskinliği fark edilemediği durumlarda lastiklerin zarar görmemesi için elzemdir.

  • Aracınızı mutlaka birinci viteste kullanın ve sabit hızda ilerleyin.
  • Kayaların ve nesnelerin üzerinden debriyaj pedalını kullanmadan geçin. Yalnızca ihtiyacınız olduğu noktalarda gaza basın.

Fren Ayarları

Çamurlu, bozuk ve çukurlu yollarda araç kullanırken fren ayarlarının doğru kullanımının hayati önemi vardır. Sert fren kullanımı, aracın çamura saplanmasına sebep olabileceği gibi daha ciddi senaryoların yaşanmasına da sebebiyet verebilir.

  • Yokuş aşağı inerken ayağınızı mutlaka gazdan çekin.
  • Daima sol ayağınız frende sağ ayağınız ise gaz pedalı üzerinde bulunsun. Bozuk yollarda sabit hızla ilerlemek hem aracınızı hem de çevreyi koruyacaktır.

Lastik Hava Basıncı

Bozuk yollarda sürüş esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir diğeri de lastiklerinizin basıncının doğru ayarlanmış olmasıdır. Gereğinden fazla hava ile doldurulmuş ya da az hava içeren lastikler, yol tutuşu ve manevralar esnasında sürüş kabiliyetinizi olumsuz yönde etkileyebilirler.

  • Bozuk yollarda araç sürerken düzgün yol tutuş, güvenli bir ilerleme için oldukça önemlidir.

Sizler yoldayken güvenliğinizi sağlamak bizim en büyük önceliğimiz. Yaşayacağınız her türlü olumsuz koşulda Avis yanınızda. Her türlü kaza, arıza ve benzeri durumlarda 444 28 47 ya da 444 AVIS Tam Destek Hizmet hattımızdan bize 7/24 ulaşabilir, yol yardım hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.