Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
ecoboost

Çevre Dostu Sürüş Keyfi için; ECO Mod

Bazı araçlarda “ECO Mode”, bazı araçlarda da “ECON” olarak gördüğümüz yönlendirmeler araçların “Ekonomik Modu” anlamına gelir. ECO Mod, günümüzde üretilen performans araçlarının genelinde görülebilen son model bir teknolojiyi tanımlar. Bu araç modu ile aracınızın gücünden ve performansından biraz fedakârlık yapabilir fakat yakıt tasarrufu ve çevre dostu bir kullanım deneyimleyebilirsiniz. Araçlardaki Ekonomik Mod, çevreye yayılan yanmış gaz oranındaki düşüklük sebebiyle doğa dostu bir sürüş keyfi sunuyor. Böylelikle ECO Mod’un ekonomik katkıları olduğu kadar ekolojik katkıları da azımsanamayacak kadar fazla bir hal alıyor.

Ekonomik Mod, genellikle araçların sürücü panelinde ya da direksiyon kısmında bulunan bir düğme tarafından etkinleştirilir. Bu modun ayrıntıları çeşitli araç markalarına göre farklılık gösterebilir. Genele bakıldığında araçlardaki gaz kelebeği etkisini azaltarak şanzıman ve motorun performansını bir nebze engeller. Bu durumun sonucunda aracın gaz tepkisi ve hızı düşer, otomatik şanzımanlarda da vites geçiş noktaları değişir. Tüm bu saydığımız işlemler de araçların daha az yakıt tüketiminde bulunmasını sağlar.

ECO Mod Nasıl Çalışır?

Araçların Ekonomik Mod’unun sürücülerin daha fazla yakıt tasarrufu sağlaması için motor ve şanzıman performansından kıstığından bahsetmiştik.

ECO Mod aktifken aracınızla uzun bir yola çıktığınızda ve gaza yüklendiğiniz durumlarda normal modlardaki gibi ani bir hız artışı göstermez. Araç, Ekonomik Mod’un izin verdiği mod stratejisi doğrultusunda bir hız kazanımı sağlayacaktır. Tüm araçlar hava, yakıt ve diğer önemli sistemler çerçevesinde bazı hassas ayarlar yaparak çalışırlar. Bu ayarlar da hiçbir yan etki olmaksızın yalnızca ekolojik bir sürüş sunar ve yakıt tüketimini düşürmeye yarar.

Bazı araçlar, verimliliğin artmasını sağlamak için Ekonomik Mod ile diğer sistemlerde de değişiklik yapabilirler. Bunlardan bazıları şu şekilde örneklendirilebilir;

  • Klima kompresörünün kullanımını da azaltmak,
  • Otomatik araçlarda vites geçişlerini değiştirmek amacıyla hız sabitleyici kullanımı sayesinde yokuş çıkarken aracın bir alt vitese geçmesini engellemek,
  • Koltuk ısıtıcılarının yanı sıra, soğutma sistemi için kullanılan enerji miktarını azaltmak,
  • Araç yavaşladığında ve sürücü ayağını gaz pedalından çektiğinde yakıt dağıtımını durdurmak.

Kullandığınız araçtaki en çevre dostu olan ECO Mod, yakıt tasarrufu ve atmosfere daha az karbondioksit gazı salınımının en etkili yollarından biridir. Avis ile kiralayacağınız performans araçlarda Ekonomik Mod’u deneyimleyebilir, keyifli sürüşlerin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz!