Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
cumhuriyetin 100. yılında rotamızda tarih var

Cumhuriyet’in 100. Yılında, Rotamızda Tarih Var

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılında, ülkemizin zengin tarihini ve kültürünü keşfetmek için unutulmaz bir fırsata sahibiz. Avis olarak Cumhuriyet’imizin 100. yılında gurur dolu geçmişimizi daha yakından keşfetmenizi sağlayacak birbirinden değerli rotaları sizler için bir araya getirdik.

Anıtkabir

Cumhuriyet’in 100. yılında çıkacağınız yolculukta olmazsa olmazlar arasında yer alan en önemli durak elbette Anıtkabir. 750.000 metrekarelik alanda yer alan Anıtkabir’de; Barış Parkı ve Anıt Bloku, Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole gibi bölümler bulunur. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün anısını yaşatmak için inşa edilen bu muazzam anıtta, Türkiye'nin modern tarihini daha derinlemesine keşfetme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Birinci TBMM Binası

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) günümüzdeki binasına geçene dek iki ayrı binada faaliyette bulunmuştur. Birinci TBMM binasının tarihi, 1915 yılına kadar uzanır. Savaş nedeniyle yarım kalan bina, daha sonraları Necati Bey tarafından tamamlanmıştır. Türk mimari stilinde olan iki katlı binanın en belirgin özelliği, duvarlarında Ankara taşı(andezit) kullanılmış olmasıdır. Bina, birinci Milli Mimarlık Döneminin Ankara’daki ilk örneklerindendir. Birinci TBMM binası, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasından 15 Ekim 1924 tarihine kadar hizmet vermiştir. 1961 tarihinde müze haline dönüştürülen bina, 23 Nisan 1981 tarihinde “Kurtuluş Savaşı Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır. Bu müzeye uğrayarak tarih dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

İkinci TBMM Binası

İkinci TBMM binası, 18 Ekim 1924 tarihinden 1960 yılına kadar hizmet vermiştir. Bina, bodrum üzerine iki kat olarak kesme taştan inşa edilmiştir. Pencerelerde görülen kemerler, cephelerdeki çini panolar, geniş saçaklar, Osmanlı ve Selçuklu motiflerinin kullanıldığı kalem işi süslemeli ahşap tavanlar Cumhuriyet dönemi mimarisini yansıtır. Bina, 30 Ekim 1981 tarihinde “Cumhuriyet Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır.

Üçüncü TBMM Binası

Üçüncü TBMM binası, Ankara'nın meşhur İncek beldesinde yer alır. İncek beldesi, başkentin hızla gelişen bir semti olarak yeni ve modern bir TBMM binasının inşası için uygun bir konum sağlamıştır. 27 Ekim 2008 tarihinde temeli atılan bu muhteşem yapı, Türk mimarisinin güzelliklerini ve işlevselliğini bir araya getirir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin günümüzde kullandığı binadır.

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi, Türkiye'nin ilk resmi müzesi olarak tarihsel bir öneme sahiptir ve ülkenin zengin kültürel mirasını yansıtan bir hazinedir. İlk kurulduğunda resim ve heykel eserlerine ev sahipliği yapan müzede, Selçuklu Dönemi ve sonrasına ait birçok tarihi eser bulunur. 1930 yılında Atatürk'ün talebi üzerine halka açılan Etnografya Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk tarafından koleksiyonlarla desteklendi. Bu, müzenin tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır ve ziyaretçilere müzenin Atatürk'ün kişisel bağlantısını hatırlatan bir fırsat sunar.
Müzenin girişinde, 1927 yılında yapılan bronz bir Atatürk heykeli ziyaretçileri selamlar. Bu heykel, müzenin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun sembolüdür.

Cumhuriyet’in 100. yılında Ankara’yı, tarihini ve kültürünü doyasıya yaşamak isterseniz Avis araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Avis’in Ankara Havaalanı ya da şehir araç kiralama ofisleri üzerinden size uygun araçları tercih edebilir, bayram coşkusunu ulaşım sıkıntısı yaşamadan deneyimleyebilirsiniz. Rezervasyon yaptırmak için web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın!