Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
türk bayrağı

Cumhuriyetin 99. Yılını Birlikte Kutluyoruz!

29 Ekim’de gidilecek en özel yerler arasında bulunan Ankara, Cumhuriyet Bayramı gibi özel bir günde Ulu Önder Atatürk’ü ziyaret etmek isteyen herkesin mutlaka bir kere bulunması gereken bir yer. Tarihi ve kültürel durakların başında yer alan Ankara’da özel günlerde gerçekleştirilen törenlerin ardından sizi bekleyen birçok ziyaret alanı bulunuyor. İşte tam da bu nedenle Cumhuriyetin 99. yılını coşkuyla yaşayabileceğiniz Ankara seyahatinizde yer vermenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz rotaları sizlerle paylaşmak istedik.

Anıtkabir

Cumhuriyet Bayramı’nda gidilecek duraklar arasında olmazsa olmazlardan biri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’dir. Bayram ziyareti sırasında Anıtkabir gezinizi iyi bir şekilde planlamalısınız çünkü bu alan 750.000 metrekarelik bir alana yayılan büyük bir yer. Bu yüzden tüm detayları tek tek görebilmek için belki de gününüzün büyük bir kısmını Anıtkabir ziyaretine ayırmalısınız. İki ana bölüme ayrılan Anıtkabir’den; Barış Parkı ve Anıt Bloku, Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole’yi görmeden ayrılmamalısınız.

Eski Meclis Binası

1915 yılından bu yana varlığını sürdüren Eski Meclis Binası Ankara’nın Ulus semtinde bulunuyor. Oldukça etkileyici bir mimarisi olan bina, dönemin özelliklerini hala üzerinde taşımaktadır. Orijinalliğini hala koruyor olmasından dolayı ayrı bir güzelliğe sahip olan bu bina, Cumhuriyet’in hikayesini kendi içerisinde barındırıyor dersek yalan olmaz. 29 Ekim’de görülmesi gereken yerler arasında kesinlikle bulunması gereken Eski Meclis Binası ziyaretinizin size bambaşka duygular yaşatacağına eminiz.

Ankara Hipodromu

29 Ekim gezisinin en anlamlı durakları arasında Ankara Hipodromu bulunuyor. Atatürk, Cumhuriyet’in ilanının 10. yılında Onuncu Yıl Nutku’nu bu noktada dile getirmiş ve tarihi “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözü ilk kez bu alanda yankılanmış. Geçmiş dönemlerin en önemli mirasları arasında bulunan Ankara Hipodromu’nu bayram gezi rotanıza mutlaka eklemelisiniz.

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi, ülkemizin ilk resmi müzesi niteliği taşıdığı için oldukça ayrı bir yere sahiptir. İlk zamanlarda resim ve heykel müzesi olarak hizmet veren müze içerisinde şu anda Selçuklu döneminden itibaren Türk kültürüne dair birçok farklı eserler sergileniyor.

Etnografya müzesi, 1930 yılında Atatürk’ün isteği üzerine halkın ziyaretine açık hale getirilmiştir. Gazi Paşa, ölümünden sonra Anıtkabir inşa edilene kadar burada kalmış ve 1953 yılından sonra naaşı Anıtkabir’e taşınmıştır. Bu ayrıntısıyla bile ziyaret edilmesi gereken bir özellik sunan müzenin girişinde 1927 yılında yapılmış olan bronz bir Atatürk heykeli girişte ziyaretçileri selamlamaktadır.

Cumhuriyet’in 99. yılında Ankara’yı, tarihini ve kültürünü doyasıya yaşamak isterseniz için Avis araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Avis’in Ankara havaalanı ya da şehir araç kiralama ofisleri üzerinden size uygun araçları tercih edebilir, bayram coşkusunu ulaşım sıkıntısı yaşamadan deneyimleyebilirsiniz. Rezervasyon yaptırmak için Avis web sitesini ziyaret etmeyi unutmayın!