Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
anahtar teslim

Genç Sürücülerin Trafikte Bilmesi Gereken 10 Madde

Trafik kuralları, yayalar ve sürücülerin can güvenliği göz önünde bulundurularak oluşturulan kısıtlamalar ve sınırlardır. Trafikte bulunan tüm taşıt ve yayaları kapsayan bu kurallar, trafik akışının sürekli olarak düzgün sağlanmasını ve kazaların en aza indirilmesini sağlar. Tam olarak bu amaçla düzenlenen ve trafikte büyük bir öneme sahip kurallar arasında geçiş üstünlüğü sırası da bulunur. Trafikteki geçiş üstünlüğü bazı belirli durumlarda araçların ya da yayaların diğerlerinden önce ilerlemeleri için öncelikli olmaları anlamına gelir. Bu kuralın düzgün bir şekilde uygulanabilmesi için hem kuralın detaylarını hem de trafik kurallarını oldukça iyi bilmek gereklidir.

Günümüze bakıldığında geçiş üstünlüğüne sahip araçların tamamı aciliyeti olan araçları kapsar. Bu araçlar trafikteki diğer araçlara kıyasla kurallara uygun bir şekilde ilerlemek yerine kendi geçiş üstünlüğünü kullanarak rotalarına devam edebilirler.

Karayolları Genel Müdürlüğü Tarafından Belirlenen ve Geçiş Üstünlüğü Bulunan Araçlar

 • İtfaiye
 • Ambulans
 • Zabıta araçları
 • Suçlu ve tutukluları taşıyan nakil araçları
 • Doğalgaz dağıtımı yapan araçlar
 • Buzlanma ve kar durumlarında acil müdahale gerektiren araçlar
 • Afet ve acil durumlarda rotasına devam etmesi gereken araçlar
 • Koruma araçları ve korunan araçlar
 • KGM tarafından belirlenen özel araçlar

Geçiş üstünlüğüyle alakalı önemli bilgileri aktardık. Peki genç sürücüler yola çıkmadan önce trafikle ilgili hangi detayları mutlaka bilmeli? Gelin birlikte göz atalım.

 1. Hız limitleri, trafik kuralları ve dönüşlerde veya şerit değiştirirken uygun sinyal dahil olmak üzere yol kurallarına hakim olmak
 2. Sürüş sırasında cep telefonu veya başka bir elektronik cihaz kullanmamak. Araç içerisinde diğer dikkat dağıtıcı etkenlerden kaçınmak ve dikkatli bir sürüş sağlamak
 3. Araba kullanmadan önce yeterince uyumuş olmak
 4. Trafiğe çıkmadan önce alkol ya da uyuşturucu gibi sürüş bozukluğu yaratacak etkenlerden uzak durmak
 5. Hava durumunun ve sürüş koşullarını nasıl etkileyebileceği hakkında bilgi sahibi olmak
 6. Araç bakımlarını yapmak ve araçların çalışır durumda olduğundan emin olmak
 7. Trafikte diğer sürücülerin davranışlarının farkında olmak ve beklenmedik durumlara tepki vermeye hazırlıklı olmak
 8. Aşırı hız yapmak ya da diğer sürücülerin önünü kesmek gibi agresif sürüş şekillerinden uzak durmak
 9. Farklı yol işaretleri ve trafik sinyalleri hakkında bilgi sahibi olmak
 10. Araba kullanmanın bir hak değil, bir ayrıcalık olduğunu bilmek. Bununla birlikte yolda kendilerini ve başkalarını güvende tutma sorumlulukları olduğu gerçeğinin farkında olmak

Sizler trafikteyken güvenliğinizi sağlamak Avis olarak bizlerin en büyük önceliği. Yaşayacağınız her türlü olumsuz koşulda Avis yol arkadaşınız her zaman yanınızda. Her türlü arıza ve kaza gibi durumlarda 444 AVIS Tam Destek Hizmet hattımızdan ya da 444 28 47 nolu hattımızdan bizlere 7/24 ulaşabilir ve yardım hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.