Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
güvenli sürüş deneyimi

Güvenliğiniz Önceliğimiz

Yolculuğa çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken birçok şey bulunur. Fakat söz konusu bayram yaklaştığı zaman yola çıkmak olduğunda, dikkat edilmesi gerekenler daha önemli bir hal alabilir. Çünkü bu dönemlerde trafiğin normalden daha fazla olması, kişiler için dikkat edilmesi gereken hususları iki katına çıkarır.

Özellikle bayram yolculuklarında en önemli husus, gidilecek yere geç de olsa sorunsuz bir şekilde ulaşmaktır. Bu nedenle kişiler, özellikle yorgunken yola çıkmamalıdır. Aceleyle bir yere yetişmek üzere yola çıkmak, olumsuz durumların yaşanmasına sebep olabilir. Bayram tatillerinde trafik ciddi derecede yoğun olduğundan ve sorun teşkil edebileceğinden, bu güzel günlerde kişilerin güvenli bir yolculuk için alabileceği bazı önemler bulunur:

Cep Telefonu Kullanımı

Cep telefonları, refleks olarak ya da bilinçli bir şekilde konsantrasyonu dağıtabilen en önemli etkenler arasındadır. Özellikle sürücü koltuğunda cep telefonu kullanımı, telafisi olmayan hatalara sebep olabilir. Son zamanlara bakıldığında dikkat kaybına bağlı kazaların en önemli sebeplerinden birinin cep telefonu olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle araç kullanırken cep telefonlarının bluetooth ya da eller serbest özelliğini kullanmak, araç içerisinde yolculuk yaparken çözüm olabilir.

Mevsime Uygun Lastik Kullanımı

Özellikle kış aylarında oluşabilecek buzlanma ve karlı havalara uygun lastik kullanımı, bireyler için güvenli bir sürüş sunar ve olumsuz koşulların yaşanmasının önüne geçer.

Tüm Hazırlıkların Tamamlanması

Yola çıkmadan önce ihtiyacınız olan tüm eşyaları yanınıza aldığınızdan ve evinizden sorunsuz bir şekilde ayrıldığınızdan emin olmalısınız. Bu noktada bir seyahat listesi hazırlamak size yardımcı olabilir. Tüm bunların yanında sabahın erken saatlerinde yola çıkmak, sağlıklı bir sürüş için önemli faktörler arasındadır.

Hız Limitlerine ve Tabela Kurallarına Uymak

Şehirlerarası ya da şehir içerisinde belirtilen hız limitine uymak, takip mesafesine önem vermek, trafik levhaları ve trafik ışıklarına hassasiyet göstermek, park ve engelli park alanlarına dikkat etmek, bisiklet ve motosiklet kullanıcıları için ekstra dikkatli olmak önemli bazı kurallar arasında yer alır.

Araç İçerisinde Alkol ve Sigara Tüketimi

Bireylerin dikkat dağınıklığına sebep olabilecek en büyük etkenler arasında sigara ve alkol kullanımı gelir. Bu nedenle yolculuk esnasında bu ürünlerin tüketimi güvenlik açısından oldukça tehlikelidir.

Dikkatli Araç Kullanımı

Araç kullanırken kasis ve çukurlara karşı dikkatli olmak, özellikle yağışlı havalarda meydana gelen kaygan zeminlerde düşük hızda seyretmek, araç takip mesafesini önemsemek ve özellikle iki saatte bir mola vererek araç kullanmak güvenli bir yolculuk için önemlidir. Bunlarla birlikte, seyir halindeyken aniden yola çıkabilecek hayvanlara karşı tetikte olmak ve direksiyon hakimiyetine dikkat etmek her iki taraf için de hayati derecede önem arz eder. Kişiler, araç kullanırken araç içi göstergelere de hâkim olmalı ve yaşanabilecek herhangi bir probleme karşı çözüm üretebilecek dikkate sahip olmalıdır.

Rotanıza Hâkim Olun

Gelişen teknolojiyle birlikte GPS kullanımı, hayatı kolaylaştıran faktörlerden biri olmuştur. Fakat yine de yola çıkmadan önce yolculuk süresi, girilecek yollar, muhtemel mola alanları hakkında ufak bir araştırma yapmak seyahatinizin problemsiz geçmesine yarar sağlayabilecek bazı ayrıntılar arasında sayılabilir.

Sevdiklerinize kavuşmak için gideceğiniz seyahat rotalarınızda en güvenli sürüş için her zaman, gönül rahatlığıyla Avis’i tercih edebilirsiniz!