Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
Türkiye'de gezilecek yerler

İstanbul’da Tarihin Kokusunu İçinize Çekin

Anadolu ve Avrupa arasında daimî bir köprü görevi gören, tarihi boyunca birçok kültürü içerisinde barındıran yapısıyla dopdolu bir şehir İstanbul.

Bir yandan coğrafyasıyla nostalji yaşatırken, diğer yandan ise tam bir Avrupalı olan bu şehir her kesimden insana kendini sevdirecek lokasyonlara sahip.

Sokaklarında dolaşmaya çıkan herkesi kendine aşık eden İstanbul’un tarihi semtlerinde biraz dolaşmaya ne dersiniz?

Samatya

İlk rotamız Samatya. İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Samatya’nın adını Yunanca “kumlu” anlamına gelen bir sözcükten aldığı ve bunun sebebinin de zamanında semtin bol kumlu topraklarından dolayı söylendiği biliniyor. Her sokağı tarih kokan bu semtin eski zamanlarda bir balıkçı köyü olduğu söyleniyor. Bu nedenle de Samatya, nostaljik bir turun ardından keyifli bir akşam yemeği yiyebileceğiniz en güzel lokasyonlardan biri olabilir.

Beyazıt

Şehrin siyasi ve tarihi mekanları arasında bulunan en önemli semtlerinden biri de Beyazıt’tır. İstanbul’un ana ulaşım merkezlerinden biri olan Beyazıt Meydanı, birçok tarihi olaya şahitlik etmiş mekanlar arasında yerini alıyor. Osmanlı döneminin siyasi hatıralarından, Cumhuriyet döneminin kültürel anılarına kadar pek çok konuda tarihin izlerini barındıran Beyazıt semtinde; Süleymaniye Cami, Kapalıçarşı, Sahaflar Çarşısı ve İstanbul Üniversitesi gibi birçok tarihi yapıyı görmeniz mümkün.

Kuzguncuk (Üsküdar)

Anadolu yakasına yolu düşen ve mahalle kültürünün yaşamak herkesin uğraması gereken bir semt; Kuzguncuk. Üsküdar’ın kuzeyinde yer alan bir sahil semti olan Kuzguncuk’un eski adının “Altın Kiremit” anlamına gelen “Hrisokeramos” olduğu biliniyor. Semtle ilgili en dikkat çeken şey ise geçmiş zamandan bu yana farklı dinlerin ve kültürlerin burada birlikte var olabilmesi. Ermeni, Rum ve Müslüman halkın birlikte yaşadığı kendine has yapısıyla Kuzguncuk, etnik kültürü hala içerisinde barındırıyor. Mimari yapısıyla da günümüzde ilgi çeken semte uğradığınızda Üryanizade Camii, Ayios Yeorgios Rum Otodoks Kilisesi ve Beth Yaakov Sinagogu’nu görmeden dönmemelisiniz.

Galata

Boğaz’ın en güzel manzarası ve İstanbul’un simgesi olan Galata Kulesi’nin yer aldığı Galata, şehrin hem dönüşen hem de ününü daima sürdürebilen, kültürlerin buluşma noktası haline gelen ender semtlerden biri. Cenevizlilerden kalma Galata surlarının yanı sıra semtte birçok tarihi kilise, camii ve sinagog yan yana bulunuyor. Sizlere de bu kültür birleşiminin yaşandığı semtte doyasıya gezmek, tarihin derin kokusunu içinize çekmek kalıyor!

İstanbul’un en eski ve nadide semtlerinde nostaljik bir yolculuk için harekete geçmeye hazırsanız Avis ile araç kiralama işleminizi gerçekleştirebili her yere kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Size en yakın Avis şehir ofislerimizden, havaalanı ofislerimizden ya da web sitemiz üzerinden dilediğiniz aracı seçebilir ve kolaylıkla rezervasyon yapabilirsiniz.