Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
benzin dolumu

Kış Aylarında Artan Yakıt Tüketimi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Kış aylarında mevsimsel hava koşulları için gereken araç bakımları dahil olmak üzere beraberinde ek masraflarla da karşılaşılabilir.

Araçların soğuk hava koşullarına uyum sağlayabilmesi için rutin olarak lastik, akü, yağ, kalorifer sistemi ve radyatör gibi öğelerinin bakımının yapılması gereklidir. Ek olarak soğuk havalarda araç kullanımında diğer mevsimlere göre daha fazla yakıt tüketebilir.

Klima ve Aydınlatma Sisteminin Etkisi

Kış mevsiminde yakıt tüketimini etkileyen en önemli nedenler; ısınma ve aydınlatma sistemlerine daha fazla ihtiyaç duyulmasıdır. Gündüz sürelerinin geceye kıyasla daha kısa olması aydınlatma ihtiyacının ortaya çıkmasına, hava sıcaklıklarının da düşmesi ısınma ihtiyacının artmasına sebep olur ve bu durumlar da yakıt tüketimini artıran nedenler arasındadır. Araç aydınlatma sistemi kullanılırken aracın elektrik sisteminden, kalorifer sistemi kullanılırken ise motor sıcaklığından faydalanılır. Bu iki durum da dolaylı olarak yakıt tüketimini olumsuz noktada etkiler.

Sert ve Düşük Basınçlı Lastikler

Mevsimsel olarak sıcaklık düşüşünde/ inişinde yaşanan 10 derecelik bir değişiklik, lastik basınçlarında da değişikliğe sebep olur. Bu durum da lastiklerin daha zor ya da daha kolay dönmesine neden olabileceği için, doğrudan yakıt tüketimini de etkileyen faktörler arasında bulunur.

Zorlu Yol Koşulları ve Hava

Kış mevsiminde hava daha yoğun ve ağırdır. Aracınız da hem etkili kış rüzgarlarına karşı gelmek ve de bu ağır havayı itmek durumunda kalır ve bu zorlayıcıdır. Otomobiller, soğuk havalarda normal ve rahat bir biçimde ilerleyebilmesi için daha fazla güce ihtiyaç duyar. Bu durum da dolaylı olarak daha fazla yakıta ihtiyaç duymalarına sebep olabilir.

Araç İçerisindeki Yağların Kalınlaşması

Otomobiller için kullanılması elzem nitelikteki yağların kalınlığı ve inceliği, aracın enerji kabiliyetini ve verimliliğini yüksek oranda etkiler. Kış mevsimlerinde havaların da soğumasıyla birlikte şanzıman yağı ve motor yağının kalınlaşması durumu yağların dolaşımının zorlaşmasına sebep olur. Bu gibi durumlar da aracın işleyişinde bazı aksaklıklara sebep olabilir. Sonuç olarak da yakıt tüketimi olumsuz etkilenebilir.

Avis olarak güvenli, konforlu ve daha az maliyetli bir yolculuk deneyimi yaşamanızı önemsiyoruz. Bu nedenle araçlarımızı rutin olarak detaylı bakımlardan geçiriyor ve sizlere sunuyoruz.

Size uygun araç kiralama hizmetlerimiz için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Rezervasyon işlemleriniz için de web sitemiz, şehir içi ofislerimiz ve havaalanı ofislerimizden hızlı ve güvenli bir biçimde kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz!