Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
araba kiralama

Otomobilde İyi Ayna Ayarı Nasıl Olur?

Her gün milyonlarca insan çeşitli sebeplerle trafiğe çıkıyor. Trafikte hem kişisel hem de toplumsal güvenlik için her bireyin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Trafikte konumun ve çevresel faktörlerin farkındalığı için hayati önem taşıyan aynalar, güvenli bir sürüş için çok önemli. Her sürücü direksiyon başındayken hem kendi aracının hem de diğer araçlar veya yayalar gibi çevresel etkenlerin konumundan ve hareketinden haberdar olmalı. Bu durum sadece ön camdan görülebilen araçlarla sınırlı olmadığından aynaların hayati bir önemi var.

Kör Nokta Nedir?

Araçta aynalar vasıtasıyla görülemeyen noktaları ifade etmek için kullanılan ‘’kör nokta’’, ayna kullanımıyla minimuma indirilebilir. Arkadaki aracın şerit değiştirmesi esnasında veya bisiklet-motosiklet gibi daha küçük araçların kör noktada bulunması dolayısıyla yaşanabilecek kazaları engellemek adına ayna ayarları yapılmalıdır. Araç boyutlarına göre değişen ayna ayarları dolayısıyla dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Arabada Ayna Ayarları

Son dönemlerde araçlara eklenen kamera sistemleri sayesinde aşılabileceği düşünülen kör nokta problemini aşmak için önemli noktalardan bir tanesi de doğru ayna kullanımı. Dikiz aynalarını doğru kullanarak görüş açısını olabildiğince genişletmek ve potansiyel kazalardan korunmak mümkün.

Sağ ve Sol Dikiz Aynaları

Aracın ilk hareketinde, şerit değiştirirken, kavşaklardan geçerken, sağa veya sola dönerken ve park ederken önemli işlevi olan yanlardaki aynalar mümkün olduğunca yolu göstermeli. Daha detaylı açıklamak gerekirse aynaların araçtan ziyade yolu göstermesi, kör nokta mesafesini düşürecek ve daha güvenli bir sürüş sağlayacak. Araç dik oturur pozisyonda kullanılırken, aynaya bakıldığında aracın değil yolun göründüğü, biraz eğilip bakıldığında aracı gören açı en geniş görüşü sağlar. Aracın hemen hemen %5’inin göründüğü bir ayna kullanımı yeterli olur. Yan dikiz aynaları ise genellikle aracın içerisindeki ayar düğmesiyle ayarlanır.

Orta Dikiz Aynası

Araca biner binmez kontrol edilmesi ve ayarlanması gereken orta dikiz aynası, elle rahatça ayarlanabilir. Aracın arka camından trafiğin rahatça görülebileceği bir açı seçilmeli. Yukarı-aşağı ve sağa-sola hareket edebilen ayna, arka camı en geniş görecek şekilde, sürücü boyuna göre ayarlanır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de arka camdaki görüşü kapatacak herhangi bir eşyanın olmamasıdır. Arka cam ve trafik tek bakışla görülebilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Mesafe ne olursa olsun araç kullanırken ayna ayarını yapmak, güvenli bir sürüş için hayati önem taşır. Aynaları ayarlarken oturma pozisyonu değiştirilerek kör nokta mesafesini en aza indirilmelidir. Orta dikiz aynası dik otururken, sol dikiz aynası sola eğilip, sağ dikiz aynası ise sağa eğilip en doğru ayara getirilebilir. Özellikle araç kullanmayı yeni öğrenenler için kolaylık sağlaması adına üretilmiş spot aynalar bulunur. Bu aynalar kör nokta mesafesini düşürerek araç kullanmaya alışana kadar kolaylık sağlar. Aynalar ve camların temizliğini ve dış bükey aynaların tam olarak doğru mesafeyi göstermediğini unutmamak gerekir. Dış bükey aynalarda araçlar, göründüklerinden daha yakındadırlar ve buna göre aksiyon almak en doğrusu.