Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
lastik değişimi

Seyir Halindeyken Lastik Patlarsa Ne Yapmalısınız?

Otomobillerin en önemli taşıyıcı organları lastiklerdir. Düzenli olarak kontrol edilmeyen ya da araç kullanım konusunda hassasiyet gösterilemeyen noktalarda lastik patlamaları riskli kazalara sebep olabilir. Bakım ve kontrolleri düzenli olarak sağlanan lastikler bile seyir halindeyken sivri bir cisim ya da taşların lastiğe girmesi sebebiyle aşınabilir, inebilir ya da patlayabilir. Peki sürüş halinde yüksek riskli kazalara sebep olabilecek olaylar arasında sayılan araç tekerinin seyir halinde patlaması durumunda neler yapılabilir? Sizler için anlatıyoruz.

Hata: Panik ve Ani Fren

Lastiği patlayan arabalar, patlak tekerin olduğu yöne doğru sizi çekecektir. Bu durumda yapılması gereken ilk şey, yol kontrolünün kaybolmamasını sağlamaktır. Seyir halindeyken lastik patlaması sonucunda yapılan en büyük hatalardan biri, sürücülerin panik yapmasıdır. Panikleme esnasında durum kontrolden çıkabileceği için kişiler sakin kalmaya özen göstermelidir. Genellikle araç kullanma konusunda tecrübesiz ve ekstrem durumlarda nasıl davranması gerektiğini bilmeyen kişiler panikleyerek korkabilir. Panik durumu kişilerin ani fren yaparak kaza yapmalarına sebep olabilir. Bu nedenle paniğe yer vermeden sakin kalmak ve aniden frene basmak yerine planlı ve zamanlı şekilde yavaşça hızı hafifletmek en doğrusu olacaktır. Araçtaki basıncın birden hafiflemesi ve patlayan teker yönüne aracın çekilmesi, oluşabilecek kazaların en büyük sebebidir. Bu nedenle de patlayan teker yönünde seyretmemeye özen gösterilmelidir.

Seyir halindeyken herhangi bir sebeple lastiğin patladığı durumlarda sırayla nasıl davranılması gerektiğini anlatalım;

  • Sakin olun, paniklemeyin
  • Frene aniden basmayın
  • Kontrollü bir biçimde yavaşça hızınızı kesin ve mümkünse aracı sağa çekin
  • Aracınızın dörtlülerini yakın
  • Aracınızın önüne ve arkasına diğer sürücülerin sizi fark etmesi adına ikaz işaretlerini yerleştirin

Yolculuk esnasında araç lastiğinin patlama sebebi olarak birçok neden gösterilebilir. Sizin kontrolünüz dışında gelişebilen, kesici ya da delici maddeler aniden lastiklerin patlamasına sebep olabilir. Bu nedenle araçla yolculuk esnasında ne olursa olsun hız sınırlarına uygun bir şekilde seyahat etmek oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçmek için önemli bir adım olacaktır.

Avis ile kiraladığınız araçla yolculuk esnasındayken böyle bir durum yaşarsanız Avis Tam Destek Hizmeti ile iletişime geçip lastik talebinde bulunabilirsiniz. Eğer lastik patlaması sebebiyle herhangi bir kaza meydana geldiyse aracın yerini değiştirmeden en yakın jandarma ya da polis karakoluna haber vermeli ve 7/24 hizmet veren 444 28 47 no’lu Avis iletişim merkezini aramalısınız.