Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
görüş mesafesi

Sisli Havalarda Araç Sürerken Bu Detaylara Dikkat!

Kış aylarında ve özellikle sisli havalarda trafiğe çıkmak, sürücüler için araç kullanımını zorlaştıran ve birçok tehlikeyi de beraberinde getirebilen durumlar arasında yerini alır. Sisli havalarda azalan görüş mesafesi sebebiyle dikkatli sürüş teknikleri uygulamayan kullanıcılar, istenmeyen maddi ve manevi kayıpların yaşanmasına sebep olabilir.

Kış mevsiminin yollar üzerindeki olumsuz etkilerinin üzerine bir de sis eklendiğinde yolu tam olarak göremeyebilir ve ne gibi bir durumla karşılaşacağınızı da kestiremeyebilirsiniz. Bu nedenle de yaşanabilecek kaza riski iki katına çıkabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı da kış aylarında ve sisli havalarda sürüş keyfinizin ve sürüş güvenliğinizin devamlılığı için diğer hava koşullarına kıyasla çok daha fazla dikkatli ve hazırlıklı olmanız gerekir.

Güvenli Sürüş İçin Birkaç İpucu

Yavaşlayın: Yolda beklenmedik bir şey olursa daha fazla tepki süresi sağlamak için hızınızı azaltın.

Kısa farları kullanın: Uzun farlar sisten yansır ve görüşü kötüleştirir. Bunun yerine kısa farlarınızı kullanın.

Güvenli mesafeyi koruyun: Önünüzdeki aracı yakından takip etmek, araç durursa veya dönerse zamanında tepki vermenizi zorlaştırabilir.

Trafiğin farkında olun: Yola ve diğer araçlara ekstra özen gösterin. Trafik seslerini dinleyin ve her an durmaya veya dönmeye hazır olun.

Sis farlarını kullanın: Aracınızda bulunan sis farlarını görüşü artırmak için mutlaka kullanın.

Ön camı temiz tutun: Ön camınızı ve sileceklerinizin iyi durumda olduğundan emin olun.

Ani hareketlerden kaçının: Aşırı direksiyon hareketleri ya da fren yapmaktan kaçının; tüm hareketlerinizi daha yumuşak yapmaya özen gösterin.

Rotaya aşina olun: İzlediğiniz rotayı tanımaya çalışın. Bu durum yer işaretlerini belirlemenize ve yön duygunuzu korumanıza yardımcı olacaktır.

Merkez çizgisini veya yol kenarın çizgilerini referans noktası olarak kullanın: Görüşün çok düşük olduğu durumlarda şeridinizde kalmanıza yardımcı olması için merkez çizgisini veya yol kenarını referans noktası olarak kullanın.

Özellikle sisli havalarda görüş hızlı bir biçimde aniden değişebileceği için ağırdan alın ve ekstra dikkatli olun. Kış aylarında yol koşulları tahmin edilemez olabilir, bununla birlikte sis de etkili olduğunda araç kullanmanın son derece tehlikeli olabileceğini asla unutmamalısınız. Şartların kötüleştiği durumlarda güvenli bulduğunuz herhangi bir noktada havanın düzelmesini beklemek amacıyla aracınızı kenara çekebilir ve bekleyebilirsiniz.

Bizler Avis olarak sizin konforlu ve güvenli bir yolculuk deneyimi yaşamanız için araçlarımızın detaylı bakımlarını aksatmadan yerine getiriyoruz. Sizlerin de seyahat esnasında olumsuz hava koşulları hakkında bilinçlenmenizi oldukça önemsiyoruz. Unutmayın, sizlere uygun Avis araç kiralama hizmetlerimiz için web sitemizi, şehir içi ofislerimizi ya da havaalanı ofislerimizi tercih edebilirsiniz!