Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
araba kullanma

Soğuk Havalarda Yolculuk Öncesi Önemli Tüyolar

Kış aylarında iş, tatil ya da gezi amaçlı uzun bir yolculuk planlıyorsanız öncesinde bazı kontrolleri yaptırmanız ve güvenliğiniz için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekir.

Araçlar için zorlayıcı olabilen kış mevsiminde kimi koşullar sürüş esnasında size engel oluşturabilir. Soğuk hava araç motorunun çalışmasını zorlaştırabilir. Buzlu ve karlı yollar araç çekişini sınırlayabilir. Yoldaki çukurlar, lastik ve tekerlere zarar verebilir. Bu noktada yola çıkmadan önce araç bakımları da dahil olmak üzere sürüş esnasında da nasıl davranmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Kendi aracınızın ya da araç kiralama ile sahip olduğunuz araçların bakım gerektiren birtakım parçaları bulunur. Bu parçalar, belirli aralıklarla kontrol edilmediğinde özellikle soğuk havanın da etkisiyle sürüş güvenliğinin azalmasına ve olumsuz durumların yaşanmasına sebep olabilir. Silecekler, aynalar, farlar ve sinyal ekipmanları bu parçalar arasında sayılabilir.

Öncelikle soğuk havalarda aracınızı çalıştırmadan önce yakıt deponuzu dolu tutmaya dikkat etmelisiniz. Aracınız donmuşsa buzun çözülmesi için sıcak su dökmemelisiniz, bu durum motor parçalarının zarar görmesine sebep olabilir. Aracınızı çalıştırdıktan sonra yaklaşık 25-30 saniye sonra hareket etmeniz, aracınız için en sağlıklı kalkış süresidir.

Motor Suyuna Antifriz Konulması

Şiddetli soğuk sebebiyle motorda bulunan soğutma suyu donabilir ve silindir bloğunun çatlamasına sebep olabilir. Bu durum da motorda çeşitli arızalara neden olabilir. Bu gibi arızaların önüne geçmek ve donmasını engellemek için motor soğutma suyuna belirli oranlarda suya Antifriz eklenmesi gereklidir.

Hava Filtresi Kışlık Konuma Alınmalı

Araçlarda bulunan hava filtresi kışlık konuma alındığında motor daha verimli ve daha çabuk çalışmaya başlar.

Tekerlek Bakımı

Yola çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken aracın en önemli parçalarının başında tekerlekler gelir. Soğuk havalarda yolculuk öncesi tekerleklerin basıncı, dişleri ve lastiklerin ömrü mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Frenlerin Bakımı ve Kullanımı

Araç lastiklerinden sonra gelen en önemli parçalardan biri, frenlerdir. İstenmeyen kazaların yaşanmasındaki en temel sebepler arasında bulunan frenler, kontrol edilmesi gereken ve soğuk havalarda dikkatli bir şekilde kullanılması gereken araba parçaları arasındadır.

Yağ ve Su Kontrolü

Araç için düzenli olarak yapılması gerekenlerden biri de yağ ve sıvı kontrolüdür. Uzun yol öncesinde cam sıvılarının da kontrol edilmesi, sürüş esnasında kolaylıklar sunabilir.

Yakıt Filtresi ve Karbüratör Kontrolü

Yakıt filtresine giren su donabilir ve karbüratör içerisine giren tozlar ise zamanla tortu haline gelebilir ve araçların yakıt sarfiyatının artmasına sebep olur. Bu nedenle düzenli bakım ve temiz yakıt kullanımı oldukça önemlidir.

Ancak aracınızı Avis’ten kiraladıysanız araç bakımı hakkında endişelenmenize gerek yok! Çünkü Avis, araç kiralama işlemleriniz öncesinde tüm araçlarının bakımlarını sizler için en detaylı gerçekleştiriyor. Güvenli yolculuğunuzu önemseyen Avis araç filomuza web sitemiz üzerinden ulaşabilir, şehir ya da havaalanı ofislerimizden araç kiralama işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.