Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
konforlu aile aracı kiralama

Sürdürülebilir Seyahat ile Yakından Tanışın!

Turizm faaliyetlerinin gelişmesi ve yaygınlaşması birçok açıdan güzel olsa da, doğaya bıraktığı olumsuz izleri de beraberinde getiriyor.

Özellikle sık tercih edilen turistik bölgelerde görülen şehir ya da doğa tahribatı, hava ve su kirliliği, ekolojik dengede bozulma gibi örnekler bu olumsuz durumlardan yalnızca birkaçı. Bu sebeple hemen her alanda karşımıza çıkan “sürdürülebilirlik” kavramı, gezegenimizi korumak ve iklim kriziyle mücadele edebilmek adına büyük önem taşıyor. Turizm ve seyahat de bu alanlardan biri.

Peki nedir bu sürdürülebilir seyahat? Hayatınızda küçük değişiklikler yaparak büyük adımlar atmanıza sebep olacak detaylı bilgileri gelin birlikte inceleyelim!

Sürdürülebilir seyahat; eko-turizm ya da sorumlu seyahat olarak da adlandırılabilen, ziyaret edilen bölgelerdeki yerel topluluklara sosyal ve ekonomik fayda sağlarken, o alanın çevre, kültür ve ekonomisi üzerinde minimum etkiye sahip olan seyahat tarzını ifade etmektedir. Bu seyahat biçimi, etik turizm uygulamalarını teşvik ederken turizmin çevre üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirmeyi, doğal kaynakları korumayı, yerel toplulukları ve ekonomileri desteklemeyi, kültürel farkındalık ve anlayış geliştirmeyi içermektedir.

Sürdürülebilir seyahat alternatifleri arasında çeşitli örnekler saymak mümkün. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Ekolojik Konaklama Biçimi

Çevre bilincinin artmasıyla artık birçok tatil köyü ve otellerde ekolojik politika izlenmeye başladı. Kullanılan malzemelerin dönüştürülebilir yapıda olması, bu malzemelerin sonradan değerlendirilmesi ve çevreye verilen zararın azaltılması bu politikanın en önemli amaçları arasında yerini alıyor. Ekolojik konaklama biçiminin en büyük faydalarından biri de ihtiyaçların yerel halkın üretimlerinden tedarik edilmesi. Bu uygulama bölgede yaşayan insanların da kazanç sağlamasına olanak tanıyor. Çalışanlarını dahi yerel halk içerisinden seçen bu ekolojik konaklama alanları genellikle geri dönüşüm, yenilebilir enerji kullanımı ve su tasarrufu gibi sürdürülebilir uygulamaları kullanmaya oldukça özen gösteriyorlar. Otel ve tatil köyleri dışında bu konaklama biçimleri arasında kamp ve glamping de yerini alıyor. Ancak geride hiçbir iz bırakmamak şartıyla!

Seyahate Hazırlık

Sürdürülebilir seyahatin en önemli parçası, olabildiğince az eşyayla yola çıkmak! Tüm bunların yanı sıra sıfıra yakın atık görüşünü benimseyerek kendi su şişenizi ve termoslarınızı yanınızda taşımanız da en önemli noktalar arasında yerini alıyor. Yeniden kullanılabilen bir su şişesi, kahve bardağı ve akşam yemeği kutusu gibi ürünler seyahat halindeyken plastik atıkların azaltılabileceği anlamına gelir.

Alışveriş Alışkanlıkları

Seyahat denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de şüphesiz alışveriş. Kendiniz ve sevdikleriniz için gezip gördüğünüz yerlere ait anılar biriktirmek istiyorsanız sürdürülebilir seyahat kapsamında mutlaka yerel tüketicilerden alışveriş yapmalısınız. Tüm bunların yanında karbon ayak izini artıracak, çok büyük boyutlu ve kargoyla gönderilecek hediyelerden kaçınmakta büyük fayda var.

Yeme- İçme

Nasıl konaklama seçeneklerinde daha ekolojik tercihler yaptıysak, yeme- içme konusunda da aynı şekilde adımlar atmak oldukça önemli. Sürdürülebilir seyahat, mümkün olduğunca kişilerin yerel işletmelerle ve yerel lezzetlerle temas halinde olması anlayışını benimser. Böylelikle ziyaret edilen alanın daha önce hiç tatmadığınız lezzetlerini keşfedebilir ve o alanın ekonomisine fayda sağlayabilirsiniz. Bölgedeki pazarları gezebilir, meyve ve sebze gibi ihtiyaçlarınızı buralardan karşılayabilirsiniz.

Söylemeden geçmeyelim; sürdürülebilir seyahat, ziyaret edilen destinasyonun yerel gelenek ve göreneklerini öğrenmeyi ve onlara saygılı olmayı da kapsıyor.

Kiralık Araç Tercihleriniz için Her Zaman Avis!

Kalabalık bir arkadaş grubuyla seyahat etmek istediğinizde ayrı ayrı araçları kullanmaktansa tek ortak bir araç ya da karavan tercih ederek sürdürülebilir bir seyahat anlayışı benimseyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu noktada Avis sizin için burada. Hemen web sitemiz üzerinden size uygun aracı seçebilir ve size en yakın Avis şehir ofisleri ya da havaalanı ofisleri üzerinden hızlıca rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kiralık karavan tercihleriniz için ise Avis Caravan hizmetlerimizi inceleyebilir ve Kurtköy ofisimizden kiralama işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz!