Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
atatürk heykeli

Tarih, Kültür ve Doğa Bir Arada: Samsun

Samsun, Karadeniz’in en büyük şehridir. Özellikle Kurtuluş Savaşı’nda yer aldığı rolle bizler için apayrı bir öneme sahip bu şehir, yaklaşık 1,3 milyonluk bir nüfusa sahiptir.

Samsun denildiğinde akla ilk olarak Milli Mücadele’nin başlangıç yeri gelir. Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinde 18 arkadaşıyla birlikte Bandırma Gemisi ile Samsun’a ayak basar ve böylelikle şehir, Milli Mücadele’nin ilk adımının atıldığı şehir olur. Bu nedenle de şehrin birçok tarihi yapısının bulunduğu belediyenin adı da “İlkadım” olarak karşımıza çıkar.

Gazi Müzesi

Samsun’a gidildiğinde şehirde görülmesi gereken yerlerin başında Gazi Müzesi gelir. Atatürk ve 18 arkadaşının Milli Mücadele’nin planlarını yaptıkları ve birlikte kaldıkları bu müze, 1902 yılında inşa edilmiş ve uzun yıllarca “Mantika Palas” adıyla otel olarak kullanılmıştır.

Atatürk Anıtı ve Bandırma Vapuru

Samsun’un tarihini en iyi şekilde yansıtan ve şehri ziyarete gelen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken en önemli noktalardan biri de Atatürk Anıtı ve Bandırma Vapuru’dur. Bu alan, tarihi olarak Türk milleti için apayrı bir anlam ifade eder.

Tarihi Yel Değirmeni

Samsun’un Çırakman Köyü’nde 1800’lü yıllarda yaşayan Rumların inşa ettiği Tarihi Yel Değirmeni, Karadeniz’in tek taş gövdeli yel değirmeni olarak bilinir ve bu nedenle turistler tarafından oldukça ilgi çekicidir.

Dündartepe Höyüğü

Kent merkezinin yaklaşık 3 kilometre güneyinde yer alan bu alan, Mert Deresi kıyısında verimli tarım toprakları arasında bulunur. Höyüğün yüksekliği 15 metre, ebatları ise 200x220 metredir.

Bu höyükte, 1940 yılında yapılan bazı kazı çalışmalarında Erken Tunç Çağı’ndan kalan çanak ve çömleklerin bulgularına rastlanmıştır. Bununla birlikte höyüğün bulunduğu bu alanda Hitit ve Kalkolitik dönemlere ait katmanlar da bulunur.

Lerdüge Tümülüsleri

Havza’ya yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıkta bulunan Lerdüge Köyü’nde yer alan bu tümülüsler, 1946 yılında yapılan bazı kazı çalışmaları neticesinde ortaya çıkarılmıştır. Gerçekleştirilen araştırmalar, bulunan bu tümülüslerin M.Ö. 1 yüzyıl ile M.S. 2. yüzyılları arasında kullanıldığını göstermektedir. Lerdüge Tümülüsleri, Samsun’un en eski yerleşim yeri olarak gösterilir ve bu alandan çıkarılan eski medeniyetlere ait altın süs eşyaları da bu kanıyı destekler.

Amisos Tepesi

Geçmişi neredeyse M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanan ve 1995 yılında keşfedilen tepe, Samsun’un Batı yönündeki girişinde bulunuyor. Alana kısa bir teleferik yolcuğu ardından ulaşmak kolayca mümkün. Amisos Tepesi’nin Helenistik dönemde yaşadığı tahmin edilen ve Pontus Krallığı’nın üst düzey yönetici aileleri olarak bilinen 2. Tümülüs’e ev sahipliği yaptığı biliniyor. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda mezarlıklarda ortaya çıkarılan kişisel eşyaların M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzandığı tahmin ediliyor.

Siz de Samsun’un birbirinden özel, birbirinden güzel tarihi ve doğal güzelliklerini gezerek görmek isterseniz Avis’in Samsun şehir içi kiralama ofisi ya da Samsun Havaalanı araç kiralama ofisi üzerinden araç kiralayarak gönlünüzce bu eşsiz tarihe ve doğaya şahit olabilirsiniz!