Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store

Ülkemizin Etkileyici Kahvaltı Ritüelleriyle Tanışın

Coğrafyası ve kültür mirasıyla olduğu kadar zengin mutfağıyla da adından söz ettirmiş ve dünyanın ilgi odağı olmayı başaran ülkemiz, günün en lezzetli öğünü olan kahvaltı konusunda da muhteşem çeşitlerle karşımıza çıkıyor. Osmanlı, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya mutfaklarından izlerin içinde bulunduğu Türk kahvaltı ritüelleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istemez miydiniz?

Kar kış dert etmeden gezmek isteyenler ve bambaşka kültürlere gözünü açarak yepyeni lezzetler deneyimlemek isteyenler için ülkemizdeki 7 bölgenin farklı kahvaltı geleneklerini anlatıyoruz!

Ege Bölgesi

Ege kahvaltısı söz konusu olduğunda aklınızı ve kalbinizi Ege’de bırakmaya hazırlanın. Yeşillik konusunda oldukça cömert davranan Ege yöresi kahvaltısında vazgeçilmezlerinin başında ıtırlı otlar geliyor. Akla gelebilecek her türlü ürünün reçelini yapabilme potansiyeline sahip Egelilerin kahvaltı sofralarında reçeller de oldukça meşhurdur. Ege kahvaltı sofralarında zeytinlerin de en güzelini yiyeceğinizi ve tadına doyamayacağınızı şimdiden söylememiz gerek.

Akdeniz Bölgesi

Akdeniz Bölgesi’nin en meşhur kahvaltı ritüelleri arasında en başı tabii ki de turunçgillerden yapılan reçeller çekiyor. Ayrıca Akdeniz kahvaltısında peynir, zeytin ve domates tüketimi de oldukça yaygındır. Portakal reçeli, ceviz reçeli, taze sebzeler ve domates biberle pişirilen yumurta ile sık sık karşılaşabilir, kahvaltının tadına varabilirsiniz.

İç Anadolu Bölgesi

Hamur işi ürünleriyle adından sıklıkla söz ettiren İç Anadolu mutfağının kahvaltı ritüelleri arasında da hamur işi ürünlerle sık sık karşılaşabilirsiniz. Bazlama, haşhaşlı ekmek gibi oldukça lezzetli bu gıdaların yanında tulum peyniri, çemen, domates, tereyağı, ev yapımı reçeller, bal, beyaz peynir, zeytin, domates, salatalık dilimleri, çeşitli etler ve sosisler de İç Anadolu yöresine ait kahvaltı geleneklerinde karşınıza çıkabilir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Doğu Anadolu Bölgesi’nin kahvaltı kültürleri çeşitli illere göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Van kahvaltısı otlu peynir, örme peynir, Van balı, yumurta, zeytin, sucuklu yumurta, tereyağı ve murtuğa içerir. Erzurum’da ise küflü lor peyniri, kete ve kıtlama meşhurdur. Erzincan’a geldiğimizde tulum peyniri ve lök helvası, Kars’tan gavut, Elazığ’dan domates unu ve daha niceleri. Seçenekler başınızı döndürdü değil mi?

Karadeniz Bölgesi

Karadeniz kahvaltısı denildiğinde aklınıza ilk olarak mısır ekmeği ve mıhlama geliyor değil mi? Ancak bu yöreye ait “Ben bunu nasıl daha önce keşfetmedim?” diyeceğiniz o kadar fazla lezzet var ki! Kaygana, tel peyniri, turşu kavurması, dut pekmezi ve sıcacık Trabzon ekmeğine sürülecek olan taze tereyağı unutamayacağınız bambaşka tatlar arasında yerini alıyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Güneydoğu Anadolu yöresi kahvaltıları, yalnızca gözünüzü değil midenizi fazlasıyla doyuracak lezzetleri içinde barındırıyor. Bu lezzetler arasında zahter, katmer, nohut dürüm ve beyran çorbası gibi birbirinden farklı tatlar bulunuyor. Güneydoğu Anadolu bölgesi kahvaltı kültürünü yakından tanıyarak tatlıya ve tuzluya doymaya hazır mısınız?

Marmara Bölgesi

Marmara Bölgesi’nde bulunan İstanbul ve diğer kentsel alanlarda kahvaltı genellikle geleneksel öğelerin daha modern bir karışımıyla karşımıza çıkar. Bu bölgenin kahvaltı kültüründe zeytin çok önemlidir. Halis muhlis zeytin ve zeytinyağı olmadan kahvaltı olmaz. Bir diğer önemli tatlar arasında da peynir bulunur. Bu iki özel lezzetin yanında renkli ve çeşitli meyveleri de Marmara yöresi kahvaltılarında sıklıkla görebilirsiniz.

Sizler de ülkemizi yakından tanımak, kültürünü doyasıya keşfetmek ve geride unutulmaz deneyimler bırakmak istiyorsanız Avis araç kiralama hizmeti ile memleketin her bölgesine güvenle seyahat edebilirsiniz. Avis, ülkemiz genelindeki 58 şehir ofisi ve 35 havaalanı ofisiyle neredeyse adım attığınız her yerde sizlere hizmet sunmaya hazır!