Teslim Alma Ofisi
Alış Tarihi
{{fromDayNumber}}
{{fromDayName}} {{fromMonthName}}
Saat Aralığı
İade Etme Ofisi
İade Tarihi
{{toDayNumber}}
{{toDayName}} {{toMonthName}}
Saat Aralığı
Avis araç kiralama maceranız burada başlıyor!

Avis uygulaması ile yolculuğunu hızlıca planla! Türkiye'nin 58 noktasında şehir ofisleri, 34 noktasında havalimani ofisleri ve Avis Yanında ofisleri ile parmaklarının ucunda..

App Store
güvenli sürüş

Yardımcı Sürücü Sistemleriyle Tanışın

Geçmiş zamanlarda önemli güvenlik sistemleri arasında bulunan kırılmaya dayanıklı camlar ve hava yastıkları, kaza esnasında yaralanmayı en aza indirmek amacıyla tasarlanan pasif güvenlik önlemlerinden ibaretti. Şimdiki zamanda ise gelişen teknolojiyle birlikte araçlarda uygulanan yardımcı sürücü sistemleri, yolcuların yaralanmasını azalarak güvenliğin tam olarak sağlanmasında aktif olarak rol oynuyor. Araçlarda sürücülerin ve yolcuların güvenliği, konforu ve araç performansı için belirlenen 5 temel yardımcı sürücü sistemi bulunur.

Kör Nokta Uyarı Sistemi

Aynalar yardımıyla arkadaki ya da yan arkadaki araç ya da cisimlerin görülemediği anlarda oluşan güvenlik açığını kapatmak için geliştirilen sisteme kör nokta uyarı sistemi adı verilir. Aynalar tarafından görülemeyen cisim ya da araçlar; radar, kamera ya da sensörler tarafından algılanarak sürücüye uyarı verilmesini sağlar. Şerit değiştirme esnasında yaşanan kazaların neredeyse birçoğu kör nokta sorunu sebebiyle yaşandığı için geliştirilen bu sistemin kullanılması, araçla seyahat ederken güvenliğin artmasında büyük bir rol oynamıştır.

Acil Fren Asistanı (EBA)

Araçların yolculuk esnasında daha güvenli hale gelmesi ve trafikte kaza tehlikesini belirgin ölçüde azaltmak için geliştirilmiş acil fren asistanı, araç önündeki radar sensörü ve ön camdaki kameradan aldığı verilerle devreye giriyor. Sensör sayesinde tehlikeli durumlar hızlı bir şekilde algılanabiliyor ve güvenlik için bu gibi durumlarda araç erkenden acil frenleme yapabiliyor.

Trafik Asistanı (Navigasyon-GPS)

Trafikte ve seyir halindeyken en önemli noktalardan biri trafik asistanı olarak da bilinen navigasyon sistemidir. Trafik asistanı, seyahat esnasında rota ve seyir bilgilerinin gösterildiği, yol durumlarının, güzergâh mesafesinin ve yakıt durumunun belirtildiği bir bilgi ekranı sayesinde sürücüye aktarılması şeklinde tanımlanabilir. Bu durum da araç ve yol hakkında sürücülerin bilgili olması ve nasıl şekil alması gerektiği konusunda büyük yardım sağlayan bir yardımcı sürücü sistemidir.

Adaptif Hız Sabitleyici (ACC)

Adaptif hız sabitleyici, öndeki araçlarla mesafeyi korumak amacıyla araç hızını kendiliğinden ayarlayan, otomobiller ve diğer karayolu taşıtları için özel olarak geliştirilmiş bir seyir kontrol sistemi olarak tanımlanabilir. Özellikle uzun seyahatler esnasında oldukça etkili bir yardımcı sürücü sistemidir.

Çekiş Kontrol Sistemi (TCS)

Araçlarda yardımcı sürücü sistemleri arasında sıralanan çekiş kontrol sistemi, lastiklerde frenleme sonucu kilitlenme ve patinaj yapmayı engelleyen bir çalışma prensibine sahiptir. Lastik algılayıcıları, lastikleri tarar ve acil durumlarda çekişin gerçekleşmesini sağlayarak patinajın düşmesini sağlar. Bu durum da yoldaki savrulma ve kaymaların engellenmesinde büyük rol oynar.

Tüm yolculuklarınızda güvenli ve konforlu bir deneyim yaşamak istiyorsanız, güncel teknolojik donanımlı araçlarıyla birlikte Avis her zaman yanınızda. Avis filosunu incelemek ve rezervasyon yapmak için web sitesini ziyaret edebilir; araç kiralama seçenekleri arasından size en yakın Avis havaalanı ya da şehir ofislerinden kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz!